Objev proslavil univerzitu i firmu

15. září 2008, 08:00 - Jiří Němeček
15. září 2008, 08:00

NANOVLÁKNA - Za úspěchem snad každého podnikání stojí dobrý nápad. Pokud ho nedostal nikdo jiný na světě, jde o unikát. I těch má Česko víc než dost. Namátkou třeba hromosvod, mucholapky, kontaktní čočky a řada dalších. Jedním z nejmladších českých vynálezů jsou nanovlákna.

Není snad lepší příklad toho, že vědecký výzkum se firmám může bohatě vyplatit. Vědci Technické univerzity v Liberci jen před pár lety vyvinuli nanovlákna. Místní firma Elmarco pak nápad úspěšně uvedla do praxe.

O liberecká nanovlákna je dnes zájem z celého světa. A také z různých oborů. Týdeník Profit o možnostech materiálu i úspěších firmy už od počátku informuje. V žebříčku úspěšnosti firem „Štiky průmyslu“ podle krajů se například umístila za rok 2006 o stupínek výš než mnohem známější a zavedená sklářská skupina Jablonex či úspěšný výrobce prezervativů Vulkán Hrádek nad Nisou.

STRMÁ CESTA K ÚSPĚCHU

Elmarco vzniklo v roce 2000 jako stoprocentně česká společnost. Loni v říjnu koupilo firmu švýcarsko-francouzské sdružení investičních fondů – Banexi Ventures, TAT Capital Partners a Alpha Associetes. Od roku 2004 společnost spolupracuje s Technickou univerzitou v Liberci na vývoji strojů a zařízení na průmyslovou výrobu nanovláken. Spolupracuje také s Akademií věd, Univerzitou Karlovou či Vysokou školou chemicko-technologickou a rovněž s univerzitami ve Spojených státech, v Jihoafrické republice a Japonsku. Další společné projekty připravuje Elmarco s univerzitou v Singapuru a vědeckým centrem v Austrálii.

Návod na úspěch: moderní technologie

Textilie z nanovláken třetího tisíciletí lze využít například v medicíně, při ochraně životního prostředí, v hygieně a v řadě dalších oborů. Nanovlákna dokážou zachytit i velmi malé částice jako mikroorganismy a částečně i viry. V budoucnu by se vedle praktického lékařství mohly využívat také například v automobilovém průmyslu či ve stavebnictví jako izolační a filtrační materiály.

Firma proto nezahálí. Během letošního léta zahájila výstavbu nového výzkumného a vývojového centra v liberecké průmyslové zóně Sever. Producent strojů na výrobu nanovláknových textilií buduje nové výzkumné středisko na ploše 1750 metrů čtverečních. „Na investici za 190 milionů korun přispěla 75 miliony Evropská unie z operačního programu Průmysl a inovace,“ říká jednatel společnosti Ladislav Mareš.

Investice do laboratoří nejsou vyhozené peníze

V první fázi vzniknou vývojové prostory, laboratoře a konstrukční oddělení, kam Elmarco přestěhuje vývoj nanovláken. Právě na něm se podílejí nejlepší světové univerzity i výrobci. Vývojové centrum má být hotovo zhruba za rok. Na něj pak naváže výstavba nového výrobního závodu.

„Vznikne tak jedinečné centrum pro výzkum, vývoj a výrobu nanovláknových materiálů a současně pro vývoj a kompletaci strojů, které umí nanovlákna produkovat v průmyslovém měřítku,“ chlubí se úspěchem Mareš. I výstavbu výrobního závodu chce firma financovat s pomocí evropských fondů.

Elmarco je v současnosti jediným světovým výrobcem strojů pro výrobu nanovláken v průmyslovém měřítku. Nové vývojové a výrobní centrum umožní podle Mareše výrazně rozšířit výzkum aplikací nanovláken a také výrobu.

Do roku 2010 by tak počet zaměstnanců firmy měl ze současných 170 lidí vzrůst na 310, tržby z oboru nanotechnologií se přiblíží k miliardě korun. „Celkové tržby společnosti, které se dnes pohybují kolem půl miliardy, by se tak měly zhruba ztrojnásobit,“ věří Ladislav Mareš.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi…
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce je ve hvězdách
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od Mercedesu AMG
Technologie
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Honor 9 je v Česku. Přetahuje se s OnePlus 5, kdo toho za 13 tisíc nabídne víc
Malá legenda vstoupila do Windows Storu. IrfanView nabízí rychlé prohlížení a konverzi obrázků
Další velký útok ransomwaru zasáhl nezáplatované počítače. Nejvíce je postižena Ukrajina
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít