Objev proslavil univerzitu i firmu

15. září 2008, 08:00 - Jiří Němeček
15. září 2008, 08:00

NANOVLÁKNA - Za úspěchem snad každého podnikání stojí dobrý nápad. Pokud ho nedostal nikdo jiný na světě, jde o unikát. I těch má Česko víc než dost. Namátkou třeba hromosvod, mucholapky, kontaktní čočky a řada dalších. Jedním z nejmladších českých vynálezů jsou nanovlákna.

Není snad lepší příklad toho, že vědecký výzkum se firmám může bohatě vyplatit. Vědci Technické univerzity v Liberci jen před pár lety vyvinuli nanovlákna. Místní firma Elmarco pak nápad úspěšně uvedla do praxe.

O liberecká nanovlákna je dnes zájem z celého světa. A také z různých oborů. Týdeník Profit o možnostech materiálu i úspěších firmy už od počátku informuje. V žebříčku úspěšnosti firem „Štiky průmyslu“ podle krajů se například umístila za rok 2006 o stupínek výš než mnohem známější a zavedená sklářská skupina Jablonex či úspěšný výrobce prezervativů Vulkán Hrádek nad Nisou.

STRMÁ CESTA K ÚSPĚCHU

Elmarco vzniklo v roce 2000 jako stoprocentně česká společnost. Loni v říjnu koupilo firmu švýcarsko-francouzské sdružení investičních fondů – Banexi Ventures, TAT Capital Partners a Alpha Associetes. Od roku 2004 společnost spolupracuje s Technickou univerzitou v Liberci na vývoji strojů a zařízení na průmyslovou výrobu nanovláken. Spolupracuje také s Akademií věd, Univerzitou Karlovou či Vysokou školou chemicko-technologickou a rovněž s univerzitami ve Spojených státech, v Jihoafrické republice a Japonsku. Další společné projekty připravuje Elmarco s univerzitou v Singapuru a vědeckým centrem v Austrálii.

Návod na úspěch: moderní technologie

Textilie z nanovláken třetího tisíciletí lze využít například v medicíně, při ochraně životního prostředí, v hygieně a v řadě dalších oborů. Nanovlákna dokážou zachytit i velmi malé částice jako mikroorganismy a částečně i viry. V budoucnu by se vedle praktického lékařství mohly využívat také například v automobilovém průmyslu či ve stavebnictví jako izolační a filtrační materiály.

Firma proto nezahálí. Během letošního léta zahájila výstavbu nového výzkumného a vývojového centra v liberecké průmyslové zóně Sever. Producent strojů na výrobu nanovláknových textilií buduje nové výzkumné středisko na ploše 1750 metrů čtverečních. „Na investici za 190 milionů korun přispěla 75 miliony Evropská unie z operačního programu Průmysl a inovace,“ říká jednatel společnosti Ladislav Mareš.

Investice do laboratoří nejsou vyhozené peníze

V první fázi vzniknou vývojové prostory, laboratoře a konstrukční oddělení, kam Elmarco přestěhuje vývoj nanovláken. Právě na něm se podílejí nejlepší světové univerzity i výrobci. Vývojové centrum má být hotovo zhruba za rok. Na něj pak naváže výstavba nového výrobního závodu.

„Vznikne tak jedinečné centrum pro výzkum, vývoj a výrobu nanovláknových materiálů a současně pro vývoj a kompletaci strojů, které umí nanovlákna produkovat v průmyslovém měřítku,“ chlubí se úspěchem Mareš. I výstavbu výrobního závodu chce firma financovat s pomocí evropských fondů.

Elmarco je v současnosti jediným světovým výrobcem strojů pro výrobu nanovláken v průmyslovém měřítku. Nové vývojové a výrobní centrum umožní podle Mareše výrazně rozšířit výzkum aplikací nanovláken a také výrobu.

Do roku 2010 by tak počet zaměstnanců firmy měl ze současných 170 lidí vzrůst na 310, tržby z oboru nanotechnologií se přiblíží k miliardě korun. „Celkové tržby společnosti, které se dnes pohybují kolem půl miliardy, by se tak měly zhruba ztrojnásobit,“ věří Ladislav Mareš.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail…
Hyundai i30 N: Krátké svezení s dalším korejským dítětem Alberta Biermanna
Z nuly na 161 km/h za 3,8 s? Už za tři roky si takové auto budete moci koupit
Galerie na středu: 10 fascinujících traktorů, kvůli kterým se budete chtít stát zemědělcem
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Technologie
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít