Objem dostatečný, kvalita nejistá

29. září 2008, 08:00 - Petr Havel
29. září 2008, 08:00

LETOŠNÍ ÚRODA - Charakter současného počasí vinařům příliš nepřeje.

I přes rekordní sklizeň hrozí, že v hroznech bude málo cukru a nepůjde z nich vyrobit přívlastkové víno.

Co do objemu očekávají letos vinaři vyšší úrodu než v loňském roce. Problémy ale mohou být s cukernatostí hroznů, což je jeden z parametrů jejich kvality. Nedostatek slunečního svitu může způsobit, že v hroznech nebude potřebné množství cukru k tomu, aby z nich bylo možno vyrobit přívlastková vína. „Když víno dostatečně nevyzraje, může se do něj přidat řepný cukr, ale pak již jde jen o víno jakostní,“ konstatuje vinař Michal Plešingr.

Kvalita zatím vítězí

Právě po přívlastkových vínech z tuzemské produkce ale roste poptávka spotřebitelů. Zájem o kvalitnější vína z domácí produkce je podle jeho slov pozitivní trend. „Většina vinařů měla obavy, že se lidé vrhnou na zahraniční vína, ale nestalo se tak. Lidé mají spíše zájem o naše kvalitní vína,“ říká Plešingr. Podotýká zároveň, že tuzemští vinaři nemohou čelit konkurenci levných stolních vín ze zahraničí. „K nám se bude víno vždy dovážet, protože v jeho produkci jsme nebyli, nejsme a nebudeme soběstační. Pro nás je důležitá kvalita a ta se zatím v zahraniční konkurenci prosazuje,“ dodává.

Jeho slova potvrzuje i Stanislav Hruška, majitel společnosti Víno Hruška. „Je pravdou, že dovoz vína ze zahraničí se k nám tlačí díky nižším cenám a výraznějším dotacím. Ale i přes to poptávka po moravských vínech stále stoupá. Díky za to patří jak Vinařskému fondu a Národnímu vinařskému centru, které se starají o informovanost veřejnosti, tak i ocenění bílých a růžových vín na světových výstavách. To všechno přispívá k popularitě moravských vín a je jen otázkou času a cíleného marketingu, jak do budoucna naši vinaři udrží své současné pozice,“ tvrdí Hruška.

Druhá strana mince

Jenže právě aktivity Vinařského fondu jsou občas i předmětem kritiky. Například podle Plešingra se fond při propagačních aktivitách příliš soustředí na velké vinařské podniky, zatímco pomoc při své prezentaci by potřebovali spíše malí vinaři. „V tomhle by měl být Vinařský fond mnohem aktivnější,“ říká Plešingr.

Fond přitom na propagaci tuzemských vín vydal v loňském roce téměř 78 milionů korun, většina prostředků směřovala na kampaň „Vína z Moravy, vína z Čech“. Kromě toho se podílel na podpoře účasti na výstavách v Česku i v zahraničí, přehlídek vín a konferencí s vinařskou tématikou. Vinařský fond se také podílí na prezentaci akcí vinařské turistiky. Více než polovinu loňských příjmů fondu nicméně zabezpečil stát. Celkem 28,7 miliony korun přispělo ministerstvo zemědělství, dotaci ve výši tří milionů korun poskytl Jihomoravský kraj.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Někteří lidé se ve Windows 8.1 nemohou přihlásit prostřednictvím účtu Microsoft
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít