Obhajoba České televize

13. března 2015, 15:19 - Michal Půr
13. března 2015, 15:19

S údivem několik posledních dní sleduji prostor, který dávají média senátorovi Janu Velebovi a jeho tažení proti České televizi. Uměle tak vytváří téma, které neexistovalo, kdyby jej nevytvořil Miloš Zeman, což je paradoxně člověk, který stojí ve vzduchoprázdnu bez jakékoliv reálné moci. Obhajobu ČT zaznamenáte jen řídce a není pochyb, že největší veřejnoprávní médium si jí zaslouží. Z následujících důvodů.

1) Zpravodajství ČT je objektivní. Nikdo nemůže popřít, že prostor v něm dostávají všechny strany. Někdy samozřejmě může až komicky působit snaha vyvážit každou reportáž, ale je to daň za existenci rady, v níž jsou zastoupeni političtí nominanti, kteří by tam v ideálním případě vůbec být neměli. Očekávám, že v diskusi se ozve několik rusofilů, kteří budou tvrdit, že ruské zdroje nedostávají patřičný prostor. Jen těžko však můžete dávat prostor zjevným lžím a není nutno nijak pochybovat o tom, že Rusko lže, jako když tiskne. Představte si, že točíte dokument o koncentračních táborech a dáváte prostor nacistům. Uděláte to? Těžko.

2) Vysoká kvalita jednotlivých kanálů. Velká část evropských zemí by nám záviděla minimálně kanál ČT24. Zpravodajský kanál s nepřetržitým zpravodajstvím není zdaleka standardem. Podívejte se například do belgické televize, která je čistě státní. Nic podobného tam nenajdete. I tady je určitě prostor ke zlepšení a dokážu si představit, že ČT24 nebude sloužit k výchově mladých redaktorů, ale naopak by měl být zpravodajskou prioritou. Za pozornost stojí i vysoká kvalita kanálu ČT2, který po mnoha letech našel svojí tvář a dovolím si tvrdit, že momentálně nikdo jiný nenabízí lepší program. Ani ostatní kanály nezaostávají za západoevropským standardem, a pokud se vám to nezdá, doporučuji přepnout na slovenskou veřejnoprávní televizi. To se teprve budete divit.

3) Vedení televize. Po nepřeberném množství podivných postaviček ve vedení televize se zdá, že současný tým je po dlouhé době první, u nějž se zdá, že ví, co chce, a co dělá. Mnozí namítnou, že televize je moloch. O tom samozřejmě není pochyb. Ale není tak jednoduché ze dne na den měnit moloch, když máte silné odbory. Nedaří se to ani televizím daleko na západ od našich hranic.

4) Plíživá normalizace. V době, kdy lidé z jedné firmy ovládají značnou část státních firem, politici se chystají reformovat justici tak, aby mohli nahlížet do živých spisů, na trhu působí silná média sloužící jedné straně a jednomu podniku, potřebujeme nezávislou veřejnoprávní televizi více, než kdy jindy. Bez pořadů jakými jsou například 168 hodin či Reportéři ČT by byl veřejný prostor chudší. Všimněte si naopak, jak servilní jsou k politikům soukromé televize. A nikoho to nezajímá.

Nezávislou ČT zkrátka potřebujeme a potřebujeme i koncesionářské poplatky. Bez nich by byla televize napojena na státní rozpočet. To je přesně to, o co politikům jde, protože jejich vliv na vysílání by astronomicky vzrostl. Nemusíme si nijak zastírat, že současná garnitura by svého vlivu rády využila. Zkrátka. Díky bohu za ČT.


Čtěte také:

Zeman by zrušil poplatky pro ČT. Přestala prý plnit veřejnoprávní funkci

Zeman: Česká televize je pod vlivem TOP 09

Kdo je zodpovědný za výpadek přenosu? Hrad a Česká televize se přou

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Auta
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a…
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Seat Leon FR 1.4 TSI ACT v dlouhodobém testu: dvouválec na část úvazku
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Technologie
Malá dávka oprav a možnost pokračovat ve čtení článků na počítači [Windows Insider]
Stáhněte si zdarma legendární plošinovku Oddworld: Abe’s Oddysee
Týden blbec. Po Outlooku má velký výpadek také Skype
Oracle odhalil procesor Sparc M8. Má novou architekturu, takt 5 GHz a asi je poslední
Tip: Naplánujte si automatické zapnutí Wi-Fi na zařízení s Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít