Obchodník s jazyky

10. srpna 2010, 14:10 - Eva Jarešová
10. srpna 2010, 14:10

Podle šéfa americké firmy Rosetta Stone v Číně bez znalosti čínštiny neobstojíte

Začít svou kariéru krátkým štěkem v neblaze proslulé americké firmě Enron, kterou torpédovaly nekalosti v účetnictví, a pak se odpíchnout k vlastní úspěšné dráze v úplně jiném oboru, to je docela výkon. Přesně tuto cestu urazil osmatřicetiletý Tom Adams, jenž stojí v čele americké firmy Rosetta Stone. Ta vyrábí software na výuku cizích jazyků, který stojí na interaktivním a intuitivním učení. A vychází z toho, že jako malé dítě se nějaký jazyk úspěšně zvládl naučit každý. Tak proč by to nešlo zopakovat v dospělosti s jinou řečí? Učení založené na obrázcích a „ponoření“ se do cizí řeči je podle Adamse daleko účinnější než tradiční memorování slovíček. Tom Adams se svou společností letos v červnu reprezentoval USA na monackém finále soutěže Podnikatel roku. Klání každoročně pořádá poradenská společnost Ernst & Young.

Američané se učí anglicky Stručnou enronovskou epizodu, která trvala necelé tři měsíce, než firma zkrachovala, dnes úspěšný byznysmen komentuje s širokým úsměvem. „Tomu říkám špatný start,“ odtuší. Ještě předtím se ale vystudovaný historik z bristolské univerzity nějakou dobu věnoval obchodu s průmyslovými komoditami. A díky tomu umí Tom Adams, jinak plynně ovládající čtyři jazyky, perfektně vyslovit jméno slovenské hutnické společnosti Kovohuty Krompachy. Ke spolupráci v Rosetta Stone jej v roce 2003 přivedl dlouholetý známý. Firmě, která v té době existovala ještě pod původním názvem Fairfield Language Technologies, v té době zemřel zakladatel Allen Stoltzfus. Brzy poté se Adams postavil do čela společnosti, která se o několik let později přejmenovala podle svého hlavního produktu Rosetta Stone neboli Rosettská deska (žulová stéla nalezená v roce 1799 v Egyptě, na níž byl zachycen shodný text ve dvou egyptských jazycích a v řeckém znění, což umožnilo rozluštění do té doby neznámých hieroglyfů). Zpočátku prý bylo složité zákazníky přesvědčit, že firma nabízí „skutečný“ produkt, a ne jen jakýsi pofiderní software či on-line službu. U Rosetta Stone si dnes můžete koupit software na více než třicet jazyků světa. V neanglických zemích, jako je Německo, Jižní Korea nebo Japonsko, se přirozeně nejvíc prodává angličtina. V USA je mezi jednotlivci největší zájem o španělštinu, mezi institucemi překvapivě opět o angličtinu. „Do amerických škol stále přichází hodně imigrantů z Mexika, z Vietnamu nebo z jiných zemí, kteří anglicky neumějí,“ vysvětluje Tom Adams. Kromě španělštiny a angličtiny je globálně zájem také o francouzštinu, němčinu, korejštinu a mandarínskou čínštinu. Tom Adams žil v Číně dva roky a rezolutně tvrdí: když vůbec neumíte čínsky, příliš mnoho byznysu tam neuděláte. Ne proto, že by Číňané neuměli anglicky, to řada z nich umí. Bez čínštiny prý ale nikdy neprorazíte pomyslnou kulturní a mentální zeď.

Zakázky pro armádu Češtinu zatím Rosetta Stone nenabízí, ale prý to není tak absurdní nápad, jak by se mohlo zdát. „Čeština je jedním z nejpožadovanějších jazyků,“ překvapuje Adams. V USA podle něj žije řada českých emigrantů, kteří by byli rádi, aby jejich mateřštinu ovládaly i jejich děti. Na logickou otázku, proč je raději jazyk nenaučí sami, ale šéf Rosetta Stone odpověď nemá. „Z nějakého důvodu to tak nefunguje,“ pouze konstatuje. Letos společnost do svého portfolia pár jazyků přidává. Například afghánský dialekt dárí, který využije primárně americká armáda. Zakázky pro americké vládní úřady tvoří zhruba deset procent firemního obratu. „Pracujeme hlavně pro ministerstva zahraničí a obrany. Potřebují hodně jazykového tréninku, protože na amerických školách se cizí jazyky příliš neučí,“ říká Adams. Loňský obrat společnosti se pohyboval okolo čtvrt miliardy dolarů, zisk kolem patnácti milionů. Oproti předešlému roku šlo o zhruba 20procentní nárůst. Rosetta Stone byla dokonce jednou z mála firem, které si loni troufly s kůží na trh. Její akcie se začaly prodávat na newyorské burze. Riskantní krok Adamsovi vyšel. Dopady finanční krize na Rosetta Stone hodnotí smíšeně. Firmy, které v předkrizových dobách posílaly své zaměstnance na jazykové kursy, začaly šetřit a namísto lektorů z masa a kostí objednaly výukový software. Z toho Rosetta Stone profitovala. Na druhé straně se řadě amerických škol kvůli krizi tak snížil rozpočet, že nákup nového softwaru odložila. Ceny produktů Rosetta Stone se pohybují ve stovkách dolarů, což není zrovna málo. Tom Adams ale tvrdí, že záleží na úhlu pohledu. Je to sice výrazně víc, než kolik by člověk zaplatil v knihkupectví za učebnici a DVD, ale zase méně, než kolik by stál kurs s živým lektorem v jazykové škole. „Vlastně za své jazykové vzdělávání ušetříte,“ je přesvědčen Adams. Střední a východní Evropu, kterou před lety coby obchodník s komoditami důkladně procestoval, považuje Adams i v nové práci za slibný region. Lidé tu prý za výuku jazyků utratí v přepočtu na hlavu víc než obyvatelé Západu. Marketingové aktivity zaměřené přímo na Česko ale Adams zatím v plánu nemá, byť o nich uvažuje. Zatím pracuje na rozšiřování sítě poboček, které má dnes Rosetta Stone kromě USA i ve Velké Británii, Německu a Jižní Koreji. Ve kterých zemích se ale obchody s typicky žlutým logem otevřou nejdříve, nechce zatím prozradit.

Box: Multifunkční lingvista Tom Adams (1972) se narodil ve Švédsku. Vyrůstal ale ve Francii a když mu bylo osm let, jeho rodina se přestěhovala do Velké Británie. Když prý poprvé přišel do britské školy, neuměl anglicky ani promluvit. Dnes kromě angličtiny ovládá francouzštinu, švédštinu a španělštinu a domluví se německy a čínsky. Adams vystudoval historii na Bristol University ve Velké Británii a vzdělání si doplnil titulem MBA na francouzské INSEAD. V Rosetta Stone pracuje od roku 2003, předtím se věnoval obchodu s komoditami a krátce pracoval v dnes již neexistující společnosti Enron. Jeho manželka, s níž má dvě malé děti, je Američanka. Adams je držitelem britského a švédského pasu a takzvané zelené karty v USA.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít