Obchodník Dotzauer – největší Krušnohorec

28. srpna 2009, 05:45 - Robert Šimek
28. srpna 2009, 05:45

Richard Jacob Dotzauer patřil v polovině 19. století k nejbohatším obchodníkům v Praze. Byl prezidentem obchodní a živnostenské komory a výrazně pozvedl i rodné Kraslice, za což si vysloužil přezdívku „otec Krušnohoří“.

Příjmení Dotzauer bylo svého času v Kraslicích a blízkém okolí velmi rozšířené. Dotzauerové přišli do Krušnohoří na sklonku 16. století z Bavorska a zpočátku se živili především mlynářstvím. Rodina se ale postupně rozrůstala a její příslušníci začali pronikat i do dalších odvětví.

Johann Florian Dotzauer byl na přelomu 18. a 19. století známým lékárníkem a ranhojičem. Jeho syn Richard Jacob, který se vypracoval mezi vážené pražské obchodníky, pak díky rozličným podnikatelským a sociálním aktivitám proslavil Kraslice po celé zemi. Na rodný kraj nikdy nezapomněl a snažil se jeho obyvatele všemožně podporovat.

Zrod velkoobchodníka

JACOB DOTZAUER (1816-1887)
Richard Narodil se 25. července 1816 v Kraslicích na Sokolovsku v rodině lékárníka. Po studiích v Chebu, Plzni a Vídni pracoval jako knihkupec a obchodní cestující. Roku 1844 se oženil s dcerou vzdáleného strýce. Stal se tchánovým společníkem a jeho obchod s látkami přeměnil na prosperující velkoobchod. V Praze zakládal eskontní banku a byl dlouholetým prezidentem pražské obchodní a živnostenské komory. Především se ale zasloužil o rozvoj Kraslicka, za což dostal přezdívku „otec Krušnohoří“. Zemřel 31. května 1887.

Richard Jacob Dotzauer se narodil roku 1816 v Kraslicích jako druhorozený syn Johanna Floriana Dotzauera. Vystudoval gymnázium v Chebu, reálku v Plzni a obchodní vědy ve Vídni. Krátce pracoval jako knihkupec v Prešpurku (dnešní Bratislavě), již roku 1839 se ale stal obchodním cestujícím vídeňské firmy Schöller a začala jeho strmá kariéra.

Roku 1844 se oženil se vzdálenou sestřenicí Eleonorou, dcerou říšského rady a pražského velkoobchodníka s látkami Josefa Dotzauera. Stal se tchánovým společníkem a vedení firmy brzy převzal.

Obchod v pražské Železné ulici č. 492 přeměnil na moderní obchodní dům a roku 1854 přikoupil ještě další budovu v Hybernské ulici č. 1009. Objekt upravil v tehdy módním novogotickém stylu a rozšířil i sortiment. Podnikání se mu velmi dařilo a postupně se zařadil mezi nejbohatší obchodníky v Praze i celých Čechách.

Veřejnosti na očích

Dotzauer se ale nevěnoval jen vedení obchodu. Roku 1863 se účastnil založení České eskontní banky a stal se i ředitelem nově vzniklé České hypoteční banky. Byl dlouholetým členem pražské obchodní a živnostenské komory, v níž působil jako smírčí soudce, viceprezident a v letech 1874 až 1884 jako prezident.

Na komunální politice hlavního města se podílel v letech 1861 až 1871 jako člen zastupitelstva a v letech 1862 až 1884 byl i poslancem zemského sněmu. Především ale proslul jako štědrý mecenáš. Roku 1862 byl aktivním členem komitétu na pomoc povodní postiženým Pražanům. Podporoval také nezaměstnané tkalce v Krkonoších a roku 1865 přispěl i na obnovu

požárem poničeného městečka Kynžvartu.

Angažoval se rovněž na poli vědy a umění. Financoval Spolek pro dějiny Němců v Čechách, takzvanou Sofiinu akademii i Pražský mužský pěvecký sbor.

Rozkvět Kraslic

Kromě těchto aktivit nezapomínal ani na rodné Kraslice. Podněcoval zakládání nových podniků a jeho zásluhou byla v městečku otevřena také první hudebně-nástrojařská škola, na kterou později navázala houslařská škola v Lubech.

U císařovny Alžběty Bavorské vzbudil zájem o kraslické krajky a s její podporou založil specializovanou školu výšivek. Roku 1866 stál u vzniku místního spořitelního spolku, podílel se na stavbě měšťanské školy a cennými dary obohatil sbírky zdejšího muzea.

Největším přínosem pro region se ale stala jeho účast na stavbě železnice ze Sokolova do německého Klingenthalu. Práce začaly roku 1873 a na starost je měla Společnost Buštěhradská dráha. V průběhu stavby se ovšem dostala do finanční tísně a jen díky Dotzauerovi se nakonec podařilo postavit aspoň úsek ze Sokolova do Kraslic. Trať byla dokončena do dvou let a provoz na ní byl slavnostně zahájen 1. června 1876.

Dotzauer ve šrotu

Za všechny tyto zásluhy obdržel Dotzauer řadu ocenění. Získal Řád železné koruny III. třídy a komturský kříž Řádu Františka Josefa. Roku 1867 byl navíc povýšen do rytířského stavu a do erbu si dal heslo „Deutsch und frei“ (Německy a svobodně).

Zemřel roku 1887, obyvatelé Krušnohoří na něj ale ještě dlouho nezapomněli. Roku 1900 mu odhalili pamětní desku na vrcholu Klínovce a o dvanáct let později vznikl i Dotzauerův pomník v Kraslicích. Na podstavci pod sochou, jejíž autorkou byla Josefine Christenová z Vídně, byly umístěny postavičky dětí, které symbolizovaly rozvoj místního průmyslu.

Originální dílo ovšem vydrželo jen do roku 1945. Po druhé světové válce nebyla oslava německých osobností žádoucí a bronzový Dotzauer putoval do šrotu. Místo na uvolněném podstavci zaujala socha T. G. Masaryka, kterou ovšem za několik let čekal stejný osud.

Prameny: Historická encyklopedie podnikatelů, Znovuobjevené Krušnohoří, Sokolovský deník

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
AMD Ryzen 3 1200 a 1300X – Čtyřjádra za skvělé ceny (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít