Obchodníci v EU utržili podstatně méně

06. ledna 2011, 13:19 - ČTK
06. ledna 2011, 13:19

Maloobchodní tržby v eurozóně se v listopadu meziměsíčně propadly o 0,8 procenta a v celé Evropské unii o 0,4 procenta. Novináře o tom dnes informoval Eurostat. Výsledek je výrazně horší, než očekávali ekonomové, kteří pro eurozónu předpovídali růst v průměru o 0,2 procenta.

Foto: archív Profit

Výrazně za očekáváním v listopadu zaostal i meziroční vývoj tržeb. Trh předpokládal růst o 2,1 procenta, ale v zemích platících evropskou jednotnou měnou obchodníci utržili jen o 0,1 procenta více. V celé evropské sedmadvacítce pak tržby vzrostly o 0,8 procenta.

Maloobchodní tržby za potraviny, nápoje a tabák v eurozóně v listopadu ve srovnání s předchozím měsícem klesly o 0,9 procenta a v celé EU o 0,4 procenta. Tržby za ostatní zboží se propadly o 0,8 procenta respektive 0,4 procenta.

Propad o 0,8 procenta je zklamáním, ale není až tak překvapivý s ohledem na vývoj v periferních státech (problémové země jako Řecko, Irsko, Španělsko, Portugalsko, Itálie), kde byly spotřebitelské výdaje zasaženy vysokou nezaměstnaností, úspornými opatřeními a špatnou ekonomickou výkonností,“ řekl agentuře AP Chris Williamson ze společnosti Markit.

Štěstím podle ekonomů pro eurozónu je, že se nadále daří průmyslu především v Německu, jehož ekonomika je orientovaná na vývoz, a poptávka po německých výrobcích neupadá. „V nejbližší době jsou vyhlídky na ekonomický růst eurozóny poměrně příznivé. Ekonomiky periferie ovšem čeká velmi tvrdý rok,“ doplnil Ben May ze společnosti Capital Economics.

S největším meziměsíčním propadem maloobchodních tržeb bojuje Portugalsko, v listopadu tam klesly o 4,2 procenta. Na Litvě se tržby snížily o 1,9 procenta a v Belgii o 1,5 procenta. Portugalci a Belgičané jsou přitom stále častěji terčem spekulací ekonomů, že by jejich země mohly v blízké budoucnosti potřebovat finanční pomoc mezinárodních institucí.

Největší meziměsíční nárůst tržeb naopak zaznamenaly Malta o 5,5 procenta, Francie o 0,9 procenta a Estonsko o 0,7 procenta. Údaje za Českou republiku zatím nejsou k dispozici. Evropská jednotná měna se po zveřejnění údajů o vývoji maloobchodních tržeb v listopadu propadla pod hranici 1,3100 USD/EUR.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít