Obchodní vazby se snaží rozkrýt policie

13. dubna 2004, 00:00 - JAKUB KNĚZŮ
13. dubna 2004, 00:00

Policie a Nejvyšší kontrolní úřad zatím zmapovaly několik oblastí, kde mohlo dojít k porušení pravidel, ale jejich pátrání po chybách zatím není ukončeno. NKÚ nyní čeká, s jakými námitkami proti průběžné zprávě přijdou LČR, policie rozkrývá především obchodní vazby.

Tento úkol převzali policisté ze specializovaného útvaru pro boj proti hospodářské kriminalitě. Podle posledních informací se věnují především půlmiliardové investici do cenných papírů, kde prozatím vyčíslili škodu nad 100 milionů korun. Kriminalisté zkoumají také vývoz dřeva prostřednictvím firmy Less. Podle žalobce zatím ještě škoda v tomto případě nebyla vyjádřena. V případě údajně špatného vedení účetnictví za roky 1998 až 2002 je prý podle státního zástupce, který případ dozoruje, škoda nad pět milionů korun. N ervózní situace kolem LČR má i další vyústění. Jiří Oliva se cítí dotčen postupem ministra Jaroslava Palase a chce se s ním soudit. Zatím není zřejmé, jakou formu domáhání se ochrany osobnosti zvolí. Další konsekvencí, která ukazuje, že situace v LČR není ideální, je zpoždění v uzavírání smluv s firmami, které mají dodávat dřevo pilařům. Nové vedení totiž přešlo na jiný systém - jednoduše řečeno smlouvy se neuzavírají centrálně - a nestihlo vše dohodnout do konce minulého roku. n

**SPORNÉ AKCIE

Lesy ČR nakupovaly v průběhu uplynulých let distribuční akcie Patria Investment Fund se sídlem v Lucembursku. První nákup 2000 kusů akcií za 201 431 880 Kč uskutečnily 13. října 1999. „Dále v roce 2001 (vložily do fondu) částku ve výši 224 407 580 korun a v roce 2002 dalších 39 931 106. Celkem v podílovém fondu Patria Investment fund Luxembourg takto LČR investovaly 465 770 566 Kč,“ uvádí se v průběžné zprávě NKÚ. Úřadu se na této investici nelíbilo především to, že „LČR tím, že investovaly 465 770 566 korun u společnosti, která nemá licenci Komise pro cenné papíry, ohrozily tuto investici v míře větší, než by tomu bylo v případě, že by bylo investováno v souladu se zákonem č. 2481992, který investorům zajišťuje vyšší úroveň ochrany. LČR nejsou ve smyslu ustanovení §5 odst. 1 zákona 151998 o KCP ve znění pozdějších předpisů institucionálním investorem a neměly cenné papíry společnosti Patria vůbec nakupovat.“ Oliva se hájí tím, že má od ČSOB, správce fondu i od Komise pro cenné papíry potvrzení o tom, že vše bylo v pořádku a LČR mohly tuto investici udělat. Ministr Palas trochu zvláštně argumentuje, že LČR by neměly vůbec operovat na finančních trzích, naopak by měly volné peníze akumulovat ve speciálním rezervním fondu pro mimořádné situace.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít