Obchodní vazby se snaží rozkrýt policie

13. dubna 2004, 00:00 - JAKUB KNĚZŮ
13. dubna 2004, 00:00

Policie a Nejvyšší kontrolní úřad zatím zmapovaly několik oblastí, kde mohlo dojít k porušení pravidel, ale jejich pátrání po chybách zatím není ukončeno. NKÚ nyní čeká, s jakými námitkami proti průběžné zprávě přijdou LČR, policie rozkrývá především obchodní vazby.

Tento úkol převzali policisté ze specializovaného útvaru pro boj proti hospodářské kriminalitě. Podle posledních informací se věnují především půlmiliardové investici do cenných papírů, kde prozatím vyčíslili škodu nad 100 milionů korun. Kriminalisté zkoumají také vývoz dřeva prostřednictvím firmy Less. Podle žalobce zatím ještě škoda v tomto případě nebyla vyjádřena. V případě údajně špatného vedení účetnictví za roky 1998 až 2002 je prý podle státního zástupce, který případ dozoruje, škoda nad pět milionů korun. N ervózní situace kolem LČR má i další vyústění. Jiří Oliva se cítí dotčen postupem ministra Jaroslava Palase a chce se s ním soudit. Zatím není zřejmé, jakou formu domáhání se ochrany osobnosti zvolí. Další konsekvencí, která ukazuje, že situace v LČR není ideální, je zpoždění v uzavírání smluv s firmami, které mají dodávat dřevo pilařům. Nové vedení totiž přešlo na jiný systém - jednoduše řečeno smlouvy se neuzavírají centrálně - a nestihlo vše dohodnout do konce minulého roku. n

**SPORNÉ AKCIE

Lesy ČR nakupovaly v průběhu uplynulých let distribuční akcie Patria Investment Fund se sídlem v Lucembursku. První nákup 2000 kusů akcií za 201 431 880 Kč uskutečnily 13. října 1999. „Dále v roce 2001 (vložily do fondu) částku ve výši 224 407 580 korun a v roce 2002 dalších 39 931 106. Celkem v podílovém fondu Patria Investment fund Luxembourg takto LČR investovaly 465 770 566 Kč,“ uvádí se v průběžné zprávě NKÚ. Úřadu se na této investici nelíbilo především to, že „LČR tím, že investovaly 465 770 566 korun u společnosti, která nemá licenci Komise pro cenné papíry, ohrozily tuto investici v míře větší, než by tomu bylo v případě, že by bylo investováno v souladu se zákonem č. 2481992, který investorům zajišťuje vyšší úroveň ochrany. LČR nejsou ve smyslu ustanovení §5 odst. 1 zákona 151998 o KCP ve znění pozdějších předpisů institucionálním investorem a neměly cenné papíry společnosti Patria vůbec nakupovat.“ Oliva se hájí tím, že má od ČSOB, správce fondu i od Komise pro cenné papíry potvrzení o tom, že vše bylo v pořádku a LČR mohly tuto investici udělat. Ministr Palas trochu zvláštně argumentuje, že LČR by neměly vůbec operovat na finančních trzích, naopak by měly volné peníze akumulovat ve speciálním rezervním fondu pro mimořádné situace.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít