Obchodní vazby se snaží rozkrýt policie

13. dubna 2004, 00:00 - JAKUB KNĚZŮ
13. dubna 2004, 00:00

Policie a Nejvyšší kontrolní úřad zatím zmapovaly několik oblastí, kde mohlo dojít k porušení pravidel, ale jejich pátrání po chybách zatím není ukončeno. NKÚ nyní čeká, s jakými námitkami proti průběžné zprávě přijdou LČR, policie rozkrývá především obchodní vazby.

Tento úkol převzali policisté ze specializovaného útvaru pro boj proti hospodářské kriminalitě. Podle posledních informací se věnují především půlmiliardové investici do cenných papírů, kde prozatím vyčíslili škodu nad 100 milionů korun. Kriminalisté zkoumají také vývoz dřeva prostřednictvím firmy Less. Podle žalobce zatím ještě škoda v tomto případě nebyla vyjádřena. V případě údajně špatného vedení účetnictví za roky 1998 až 2002 je prý podle státního zástupce, který případ dozoruje, škoda nad pět milionů korun. N ervózní situace kolem LČR má i další vyústění. Jiří Oliva se cítí dotčen postupem ministra Jaroslava Palase a chce se s ním soudit. Zatím není zřejmé, jakou formu domáhání se ochrany osobnosti zvolí. Další konsekvencí, která ukazuje, že situace v LČR není ideální, je zpoždění v uzavírání smluv s firmami, které mají dodávat dřevo pilařům. Nové vedení totiž přešlo na jiný systém - jednoduše řečeno smlouvy se neuzavírají centrálně - a nestihlo vše dohodnout do konce minulého roku. n

**SPORNÉ AKCIE

Lesy ČR nakupovaly v průběhu uplynulých let distribuční akcie Patria Investment Fund se sídlem v Lucembursku. První nákup 2000 kusů akcií za 201 431 880 Kč uskutečnily 13. října 1999. „Dále v roce 2001 (vložily do fondu) částku ve výši 224 407 580 korun a v roce 2002 dalších 39 931 106. Celkem v podílovém fondu Patria Investment fund Luxembourg takto LČR investovaly 465 770 566 Kč,“ uvádí se v průběžné zprávě NKÚ. Úřadu se na této investici nelíbilo především to, že „LČR tím, že investovaly 465 770 566 korun u společnosti, která nemá licenci Komise pro cenné papíry, ohrozily tuto investici v míře větší, než by tomu bylo v případě, že by bylo investováno v souladu se zákonem č. 2481992, který investorům zajišťuje vyšší úroveň ochrany. LČR nejsou ve smyslu ustanovení §5 odst. 1 zákona 151998 o KCP ve znění pozdějších předpisů institucionálním investorem a neměly cenné papíry společnosti Patria vůbec nakupovat.“ Oliva se hájí tím, že má od ČSOB, správce fondu i od Komise pro cenné papíry potvrzení o tom, že vše bylo v pořádku a LČR mohly tuto investici udělat. Ministr Palas trochu zvláštně argumentuje, že LČR by neměly vůbec operovat na finančních trzích, naopak by měly volné peníze akumulovat ve speciálním rezervním fondu pro mimořádné situace.

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní…
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od Mercedesu AMG
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Technologie
Další velký útok ransomwaru zasáhl nezáplatované počítače. Nejvíce je postižena Ukrajina
Čtečky otisků schované v displejích přijdou příští rok. Umožní to tato technologie
Prohlížeč Vivaldi konečně dostane synchronizaci
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít