Obchodní bilance nejlepší za poslední tři roky

27. ledna 2003, 00:00 - Petr Dufek, ČSOB
27. ledna 2003, 00:00

V loňském roce došlo k prudkému poklesu schodku zahraničního obchodu až na 74,5 miliardy korun, přičemž ještě v roce 2001 činil deficit téměř 117 miliard. Zatímco vývoz České republiky v korunovém vyjádření poklesl o 1,4 procenta, dovoz dokonce o 4,3 procenta.

I když by se uvedené snížení českého exportu mohlo zdát jako velmi nepříznivý signál, musíme jej brát s rezervou. Většina vývozu se totiž realizuje v eurech, a proto je vhodnější podívat se na tempa zahraničního obchodu vypočítaná z eurového vyjádření. Zahraniční obchod pak nevyznívá tak negativně, neboť se v loňském roce podařilo zvýšit export o devět procent a dovoz jen o 5,8 procenta.

Slabé Německo a silná koruna

S ohledem na ekonomický vývoj Německa, které je naším hlavním obchodním partnerem (jeho podíl na českém vývozu loni dosáhl 36,5 procenta), jsou výsledky zahraničního obchodu poměrně příznivé. Podle odhadů Evropské komise se v SRN v roce 2002 dokonce snížila domácí poptávka o více než jedno procento. Stagnace německé ekonomiky (EK odhaduje loňský růst HDP Německa jen na 0,4 procenta) byla jedním z hlavních negativních faktorů ovlivňující český export v loňském roce. Jak je patrné z výsledků, podařilo se zpomalení vývozu do SRN částečně kompenzovat exportem do jiných zemí. Druhým významným negativně působícím faktorem byl v loňském roce devizový kurz, neboť koruna vůči euru posílila o 10,5 procenta. Silnější koruna snižovala exportní marže (tzn. i zisk) kurzově nezajištěných podniků. Nutila firmy k hledání úspor, ke zvyšování produktivity práce cestou snižování počtu zaměstnanců apod. Na druhé straně export podpořil rozvoj nových výrobních kapacit, které u nás vznikají díky přímým zahraničním investicím. Tento trend se projevuje i na průmyslové produkci, která loni vzrostla, podle našeho názoru, o téměř pět procent. Největší zásluhu na tom měla výroba elektrických a optických přístrojů, gumárenský průmysl a výroba dopravních prostředků, tj. obory s dominantním zastoupením podniků pod zahraniční kontrolou. Nové kapacity tak kompenzovaly zpomalení či pokles poptávky po produkci dřívějších tradičních exportních oborů a výrazně se podílejí na změně struktury domácího průmyslu a exportu.

Růst spotřební poptávky versus levná ropa

Na straně dovozu měli vliv dva protichůdně působící faktory. Prvním bylo vysoké tempo domácí poptávky (zejména spotřební), které díky své importní náročnosti vedlo ke zvyšování dovozu. Navíc, český export vykazuje dlouhodobě vysokou dovozní náročnost (na druhou stranu však vysoká dovozní náročnost exportních podniků eliminuje jejich kurzová rizika). Druhým faktorem, který naopak dovoz zpomaloval, byla příznivější korunová cena ropy. Průměrná cena ropy Brent v USD se sice loni zvýšila o necelý jeden dolar, avšak posílení koruny vůči USD o více než 16 procent vedlo k významnému zlevnění ropy pro tuzemské odběratele. To se samozřejmě projevilo i na dovozu ropy i zemního plynu, který v korunovém vyjádření poklesl o více než 24 miliardy. Schodek obchodní bilance v loňském roce dosáhl nejnižší hodnoty za poslední tři roky. Po již zmíněné revizi dat ztrácí na síle argumentace bankovní rady ČNB, která podle svého posledního zápisu z jednání poukazovala na zhoršující se vnější nerovnováhu ekonomiky. Namísto toho byl loni deficit běžného účtu platební bilance v poměru k HDP zřejmě nižší než v roce 2001 a pohyboval se podle našeho názoru okolo 4,1 procenta. Revize loňských výsledků zahraničního obchodu se dotkla i výpočtu HDP, jehož tempo nyní odhadujeme na 2,4 procenta. Nejde sice o příliš vysoký ekonomický růst, avšak s ohledem na vnější podmínky je to jistě přijatelný výsledek.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít