Obchod s uměním stále kvete

06. listopadu 2009, 04:43 - Renata Lichtenegerová
06. listopadu 2009, 04:43

Díla významných malířů neztrácejí na hodnotě ani v době všudypřítomné hospodářské recese. Na trhu se v tomto období navíc objevují díla, která doposud nebyla k mání. Příkladem jsou vánoční pohlednice od Jiřího Trnky, které se dražily v podzimní aukci pražské Galerie Pictura.

Obraz Podzimní krajina s mostem od českého malíře Josefa Procházky.

Autor: Galerie Pictura

Prodeji umění se v tuzemsku daří i v době recese. Hospodářská krize sice zahýbala světovým trhem se současným uměním, to se však podle odborníků v Česku příliš neprodává. Předmětem tuzemských aukcí je stále především domácí moderna. Do konce letošního srpna utratili sběratelé na tuzemských aukcích 334 miliony korun včetně aukčních provizí, což je téměř stejný výsledek jako loni.

Výraznějšímu propadu v celkovém obratu zabránila zejména aukce uspořádaná letos v březnu aukční síní 1. Art Consulting a nováčkem Adolf Loos Apartment and Gallery. Tato jediná aukce, na níž bylo vydraženo pouhých 32 položek, se postarala o rovnou čtvrtinu celkového obratu. Na listopad obě galerie připravují další exkluzivní večerní aukci, při níž nabídnou opět díla starých mistrů i českou modernu.

Trnkovy pohlednice s novými majiteli

Hospodářská krize může milovníkům umění přinést jedinečnou příležitost získat obrazy, které by jinak nebyly k mání. Na říjnové aukci Galerie Pictura na Žofíně se například dražila série olejomaleb Jiřího Trnky, které sloužily jako předlohy známých vánočních pohlednic. Olejomalby byly součástí sbírky obrazů z vlastnictví Obchodní tiskárny Kolín. „Trnkovy vánoční pohlednice zná určitě každý, ale v originálu na trhu ještě nikdy nebyly,“ komentoval aukci majitel Galerie Pictura Michal Šeba.

Vyvolávací cena těchto drobných Trnkových olejomaleb byla 12 500 korun. „Sumy, za které se ve finále prodaly, se však pohybovaly v rozmezí 85 až 130 tisíc“, říká Michal Šeba. Nebýt krize, tiskárny by obrazy neprodávaly.

Neřesti 17. století Podzimní aukce Galerie Pictura nabídla celkem 428 položek, jejichž souhrnná vyvolávací cena přesáhla 35 milionů korun. Pomyslným králem této aukce byl světově proslulý vlámský malíř David II. Teniers se svým obrazem Piják a kuřáci za vyvolávací cenu sedm milionů korun. Autor dílo vytvořil ve 30. až 40. letech 17. století. Přestože tehdejší malíři moralistně zobrazovali pití alkoholu a kouření jako neřest, Tenierse spíše zajímalo samotné zobrazení těchto požitků a tématu dává laskavě humorný podtext. „Malířský rukopis má svižný, velkorysý charakter. Působí ležérním dojmem, ale jeho účinky jsou přesně dané za použití velmi úsporných prostředků. Tato brilantnost odpovídá Teniersovu projevu stvrzenému signaturou, kterou také restaurátoři shledávají jako věrohodnou,“ shrnuje Gabriela Elbelová, kurátorka sbírky starého umění v Muzeu umění Olomouc. Přestože vyvolávací cena byla v poměru k tomu, za jaké částky se jeho obraty prodávají, nízká, zájemce se nenašel a obraz se vrátil k majiteli. Edward Cucuel měl úspěch Ani druhá nejdražší položka podzimní aukce, Krajina u Kleve od Barenda Cornelise Koekkoeka, jejíž vyvolávací cena činila pět milionů korun, nenašla svého majitele. Stejně tak Podobizna muže od barokního malíře Václava Vavřince Reinera za vyvolávací cenu dva miliony korun. Majitele však našlo čtvrté nejdražší dílo, a to olejomalba Výlet na počátku léta od umělce americko-francouzského původu Edwarda Cucuela. Obraz tohoto mistra, jenž se na světovém trhu také pohybuje v cenové relaci statisíců eur, se na aukci prodal za vyvolávací cenu, a to 1 milion 400 tisíc korun. K dílům, jejichž prodejní cena na aukci přesáhla stotisícovou hranici, patří například Horská krajina od Augusta Piepenhagena, Sybilina jeskyně u Neapole od Michaela Hartmanna nebo Portrét francouzské dámy od Václava Brožíka.

Obraz za třicet milionů **

Z českých galerií si v meziročním srovnání letos zatím nejvýrazněji polepšila právě Pictura, a to díky dražbě obrazu Spící od české surrealistické malířky Toyen. Toto malířčino stěžejní dílo bylo na březnové aukci společnosti vydraženo za 23,2 milionu korun. V desítce nejdražších děl prvního pololetí jsou ještě dva další obrazy této umělkyně – Ile de Sein a Odraz odlivu. Nejdražším dílem, které bylo letos v Česku prodáno, je Zhroucení vertikál od Františka Kupky, který prodala galerie Art Consulting za necelých třicet milionů korun.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

  • Největší mýty o bolesti zad

  • Profesor Sameš: Porucha lícního nervu není legrace

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít