Občan Kolohnát

23. září 2010, 19:36 - Jan Hrbáček
23. září 2010, 19:36

Ministerstvo vnitra ČR

Na svých webových stránkách resort bojovníka proti korupci Radka Johna vyzývá: „Stáhněte si protikorupční manuál, podívejte se na priority ministerstva vnitra v boji proti korupci!“ Pokud má být toto skutečná příručka k boji s korupcí, mělo by se ministerstvo propadnout hanbou do země. Ministerští úředníci totiž sesumírovali obecně známá fakta a doplnili je o pár kontaktů, kam případné korupční jednání nahlásit.
Až zalknutí ovšem způsobí dva fiktivní aktéři korupčního jednání, na jejichž příbězích se ministerští odborníci snaží úplatkářství ilustrovat. Že nevíte, o koho jde? O pana Kolohnáta a slečnu Nudličkovou. „Prošvištěme“ si tedy pro ilustraci minikvíz s občanem Kolohnátem.

Pan Kolohnát se Dlouhou Vsí řítil rychlostí větší než 75 kilometrů v hodině. Netušil ovšem, že v křoví číhají policisté. Náhle ho zastavili. „Tak mladý pane, bude to za dva tisíce a pár bodíků… Nebo za pětistovečku bez bločku?“
Co uděláte na místě pana Kolohnáta?
a) Šlápnu na plyn a ujedu jako James Bond.
b) Řeknu, že řídila osoba blízká.
c) 500 korun nemám, nabídnu vajíčka, která vezu vzadu na okně.
d) Rozhodně odmítnu nabídku policisty a zaplatím 2000 Kč s bločkem.
e) Přistoupím na nabídku policisty a zaplatím 500 Kč bez bločku.
f) Po návratu domů zkontaktuji Inspekci Policie České republiky a vše jim oznámím.
g) Zapamatuji si osobní číslo policisty, které má na uniformě.
h) Policistovo jednání neoznámím.
Správné odpovědi jsou: d, f, g. Trestný čin/přestupek: a, c, e, h. A marný pokus: b.

Kdo je tvůrcem tohoto velmi užitečného manuálu pro občany a jak vnitro hodnotí jeho kvalitu? „Manuál vytvořili zaměstnanci ministerstva vnitra ve spolupráci s odborníky z poradního sboru ministra vnitra pro boj s korupcí. Konkrétně lze říci, že jej vytvořili pracovníci odboru bezpečnostní politiky ministerstva a tiskového odboru. Manuál několikrát připomínkovali členové poradního sboru ministra vnitra. Jeho přípravu dělali zaměstnanci ministerstva vnitra v rámci svých pracovních povinností. Nevyžádal si tedy žádné externí náklady,“ odpověděla na otázky týdeníku EURO Hana Malá z tiskového oddělení ministerstva.
S ohledem na to, že Česká republika je na 52. místě v žebříčku vnímání korupce Transparency International sestaveného v roce 2009, je to velmi smutné čtení. Zejména když tu korupce zjevně zasahuje nejvyšší patra politiky i byznysu a odhalovat se jí nedaří. Nezbude nám tedy nic jiného než se řídit závěrečným heslem ministerských expertů: „Nechte kapříky plavat!“ A pro jistotu ještě doporučení týdeníku EURO: „Pytlík kávy už svému lékaři také nedávejte.“

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít