Obamu čeká změna na Kapitolu

05. listopadu 2010, 15:35 - Mgr. Dáša Hyklová
05. listopadu 2010, 15:35

USA Mgr.

Chmurné předpovědi a průzkumy veřejného mínění týkající se kongresových voleb ve Spojených státech se vyplnily. Barack Obama dostal minulé úterý od amerických voličů špatné vysvědčení, jeho Demokratická strana ztratila po dvou letech absolutní kontrolu nad Kapitolem. V „midterm elections“, které se tradičně konají v polovině funkčního období prezidenta, přebrala republikánská Grand Old Party od demokratů v dolní komoře Kongresu nejméně šedesát křesel. To je ještě horší výsledek než při poslední velké prohře demokratů v roce 1994.
Konzervativní kandidáti včetně zástupců hnutí „Tea Party“ zaútočili také na Senát, kde nakonec získali šest nových křesel. Hořkou pilulkou pro Obamu byla ztráta senátorského místa ve prospěch republikánů ve státě Illinois, který prezident před svým zvolením do Bílého domu zastupoval. Alespoň že si v horní komoře Kongresu demokraté udrželi těsnou většinu. Podle dosavadního lídra republikánské menšiny Johna Boehnera, který se v lednu podle všeho postaví do čela Sněmovny reprezentantů jako její nový speaker, poslali američtí voliči Obamovi jasnou zprávu: Přejí si „změnu kurzu“. Tou by měla být menší vláda, a hlavně nižší federální výdaje. Nezaměstnanost přesahující devět procent a federální rozpočtový deficit odhadovaný pro tento rok na 1,56 bilionu dolarů dominovaly tématům letošních voleb, v nichž se rozhodovalo o složení 435členné Sněmovny reprezentantů, o 37 senátorských a 37 guvernérských křeslech. Jak uvedla CNN, téměř 88 procent voličů hodnotilo nynější stav americké ekonomiky jako nedobrý až špatný a téměř 86 procent vyjadřovalo nad tímto stavem upřímné obavy. Barack Obama vzal úterní debakl demokratů na sebe. V povolebních projevech přiznal, že voliči dali hlasováním jasně najevo frustraci ze stavu ekonomiky. Na svou obranu pak prohlašoval, že v průběhu posledních dvou let bylo dosaženo úspěchu, který „mnozí Američané ještě nepocítili“, a proto hlasovali ve prospěch republikánů.
Obama zvítězil před dvěma lety mimo jiné díky tomu, že sliboval změnu. Až doposud mohl při prosazování reforem spoléhat na Kongres, v němž měli demokraté v obou komorách převahu. Nyní bude muset v polovině svého mandátu řadu postojů přehodnotit, jelikož od ledna jej čeká nová rovnováha sil na Kapitolu.
Spolupráce Obamy s republikány nejspíše nebude vůbec jednoduchá. Malá převaha demokratů v Senátu může být při blokování republikánských iniciativ sice užitečná, nicméně nakonec půjde hlavně o Bílý dům. Za dva roky totiž čekají USA prezidentské volby. Vůdce republikánské menšiny v Senátu Mitch McConnell v nedávném rozhovoru pro National Journal naznačil, jak to bude ve Washingtonu v dalším roce asi vypadat. Nejdůležitějším cílem, jehož by jeho strana chtěla dosáhnout, je, „aby prezident Obama setrval ve funkci pouze jedno volební období“.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra…
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
BMW dnes odpoledne ukáže novou X3. Na první fotky se můžete podívat už teď
Technologie
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Českem se šíří další vlna phishingu. Podvodný e-mail se vydává za zprávu KB
Microsoft reaguje na Kasperského. Většinu obvinění smetl ze stolu
Asus Lyra je Wi-Fi, které pokryje celý dům. Má tři routery spojené mesh sítí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít