Obamo, pomoz!

21. ledna 2009, 18:53 - Kateřina Menzelová
21. ledna 2009, 18:53

Američtí developeři žádají, aby byli začleněni do záchranného balíčku

Po bankách a automobilkách se o vládní pomoc přihlásili ve Spojených státech amerických také developeři komerčních nemovitostí. Své naděje spojují s novým americkým prezidentem Barackem Obamou a jeho kabinetem. Největší developerské firmy požádaly o pomoc už před Vánocemi. Varují, že letos vyprší splatnost hypoték v hodnotě 160 až 400 miliard dolarů, které byly poskytnuty na komerční nemovitosti. Dle listu Wall Street Journal se to v nejbližších třech letech bude týkat úvěrů v celkové sumě přesahující 530 miliard dolarů. Problém je v tom, že banky nejsou ochotny poskytnout developerům nové půjčky, aby ty staré mohly refinancovat.

Do deseti let vrátit Hypotéky, které poskytují finanční domy klientům na nákup bytu, jsou splatné až po dobu třiceti let. Komerční hypotéky ale fungují jinak. Ve většině případů jsou na deset let a developer platí nejvyšší splátky v době, kdy se blíží vypršení lhůty. „Domníváme se, že právě nyní je nefunkční systém, který by umožnil refinancovat komerční realitní úvěry,“ napsali významní developeři v dopise odstupujícímu ministrovi financí Henrymu Paulsonovi. Developeři žádají, aby byli zahrnuti pod nový záchranný balíček vlády, jehož suma dosahuje 200 miliard dolarů. Ten byl původně určen na podporu úvěrů na automobily, studentských půjček a úvěrů z kreditních karet.
Developeři poukazují na to, že tisíce administrativních budov, hotelů, nákupních center a jiných komerčních objektů jsou ohroženy, protože jejich majitelům a provozovatelům hrozí bankrot. „Není to typická finanční podpora, o co žádáme. Snažíme se jen o to, aby opět začal fungovat úvěrový trh,“ konstatoval pro Washington Post Chip Rodgers, jeden z developerů, kteří vyjednávají o záchranném plánu s ministerstvem financí. Zástupci komerčních developerů varují, že pokud by se sektor dostal do stejných problémů jako rezidenční trh, potom by jen v USA byla ohrožena podstatná část z devíti milionů pracovních míst, které jsou s komerčními realitami spojeny. Dle počtu problematických komerčních úvěrů figuruje na prvním místě New York, následují Los Angeles, Las Vegas, jižní Florida a Washington.

Jasno v únoru? „Je to narůstající problém,“ tvrdí developer Jeffrey DeBoer. „Než bychom vyčkávali, až se vše ještě zhorší a celý sektor bude potřebovat finanční injekce, raději vyjednáváme o možnostech, jak tomu předejít,“ dodává. Úředníci ministerstva financí zatím vzali požadavek developerů na vědomí. Tvrdí, že k projednání budou potřebovat čas. Neočekává se, že by výsledky byly známy dříve než v únoru.
Americká veřejnost přijala požadavky developerů spíše negativně. Tlačí na vládu a nového prezidenta, aby jejich přání nevyhověl. Na blozích se objevují názory, že v určitém okamžiku musí federální vláda přestat s vyplácením podpor. K tomuto momentu prý dospěla právě teď. Kritici poukazují také na to, že původní záchranný plán, označovaný jako TARP, počítal s tím, že stát bude odkupovat balíky cenných papírů, které byly spojeny s rizikovými hypotékami. Místo toho ale dosluhující republikánský ministr financí Paulson a bývalý prezident George Bush transformovali záchranný plán na politický podpůrný systém, jenž umožňuje vybírat vítěze a poražené mezi postiženými. Důvod, který za tímto krokem média vidí, je pouze snahou získat hlasy voličů. Heslem záchranných akcí se stalo konstatování: Jsou příliš velcí na to, aby padli.
Všichni developeři ale nejsou jednotní. „Náš byznys podléhá cyklům a vzestupy a pády jsou přirozené,“ uvedl pro Washington Post Andrew Czekaj, ředitel developerské firmy Cambridge holding. A dodal: „Na dnu, které je poslední fází cyklu, se podepsaly levné úvěry. Současná situace nevyžaduje vládní intervence. Každý zásah jednoduše jen prodlouží strukturální problémy trhu a povede jen k bolestnějším korekcím v pozdější době.“

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Microsoft bude vyplácet solidní odměny za nalezené díry nejen ve Windows
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít