Obamo, pomoz!

21. ledna 2009, 18:53 - Kateřina Menzelová
21. ledna 2009, 18:53

Američtí developeři žádají, aby byli začleněni do záchranného balíčku

Po bankách a automobilkách se o vládní pomoc přihlásili ve Spojených státech amerických také developeři komerčních nemovitostí. Své naděje spojují s novým americkým prezidentem Barackem Obamou a jeho kabinetem. Největší developerské firmy požádaly o pomoc už před Vánocemi. Varují, že letos vyprší splatnost hypoték v hodnotě 160 až 400 miliard dolarů, které byly poskytnuty na komerční nemovitosti. Dle listu Wall Street Journal se to v nejbližších třech letech bude týkat úvěrů v celkové sumě přesahující 530 miliard dolarů. Problém je v tom, že banky nejsou ochotny poskytnout developerům nové půjčky, aby ty staré mohly refinancovat.

Do deseti let vrátit Hypotéky, které poskytují finanční domy klientům na nákup bytu, jsou splatné až po dobu třiceti let. Komerční hypotéky ale fungují jinak. Ve většině případů jsou na deset let a developer platí nejvyšší splátky v době, kdy se blíží vypršení lhůty. „Domníváme se, že právě nyní je nefunkční systém, který by umožnil refinancovat komerční realitní úvěry,“ napsali významní developeři v dopise odstupujícímu ministrovi financí Henrymu Paulsonovi. Developeři žádají, aby byli zahrnuti pod nový záchranný balíček vlády, jehož suma dosahuje 200 miliard dolarů. Ten byl původně určen na podporu úvěrů na automobily, studentských půjček a úvěrů z kreditních karet.
Developeři poukazují na to, že tisíce administrativních budov, hotelů, nákupních center a jiných komerčních objektů jsou ohroženy, protože jejich majitelům a provozovatelům hrozí bankrot. „Není to typická finanční podpora, o co žádáme. Snažíme se jen o to, aby opět začal fungovat úvěrový trh,“ konstatoval pro Washington Post Chip Rodgers, jeden z developerů, kteří vyjednávají o záchranném plánu s ministerstvem financí. Zástupci komerčních developerů varují, že pokud by se sektor dostal do stejných problémů jako rezidenční trh, potom by jen v USA byla ohrožena podstatná část z devíti milionů pracovních míst, které jsou s komerčními realitami spojeny. Dle počtu problematických komerčních úvěrů figuruje na prvním místě New York, následují Los Angeles, Las Vegas, jižní Florida a Washington.

Jasno v únoru? „Je to narůstající problém,“ tvrdí developer Jeffrey DeBoer. „Než bychom vyčkávali, až se vše ještě zhorší a celý sektor bude potřebovat finanční injekce, raději vyjednáváme o možnostech, jak tomu předejít,“ dodává. Úředníci ministerstva financí zatím vzali požadavek developerů na vědomí. Tvrdí, že k projednání budou potřebovat čas. Neočekává se, že by výsledky byly známy dříve než v únoru.
Americká veřejnost přijala požadavky developerů spíše negativně. Tlačí na vládu a nového prezidenta, aby jejich přání nevyhověl. Na blozích se objevují názory, že v určitém okamžiku musí federální vláda přestat s vyplácením podpor. K tomuto momentu prý dospěla právě teď. Kritici poukazují také na to, že původní záchranný plán, označovaný jako TARP, počítal s tím, že stát bude odkupovat balíky cenných papírů, které byly spojeny s rizikovými hypotékami. Místo toho ale dosluhující republikánský ministr financí Paulson a bývalý prezident George Bush transformovali záchranný plán na politický podpůrný systém, jenž umožňuje vybírat vítěze a poražené mezi postiženými. Důvod, který za tímto krokem média vidí, je pouze snahou získat hlasy voličů. Heslem záchranných akcí se stalo konstatování: Jsou příliš velcí na to, aby padli.
Všichni developeři ale nejsou jednotní. „Náš byznys podléhá cyklům a vzestupy a pády jsou přirozené,“ uvedl pro Washington Post Andrew Czekaj, ředitel developerské firmy Cambridge holding. A dodal: „Na dnu, které je poslední fází cyklu, se podepsaly levné úvěry. Současná situace nevyžaduje vládní intervence. Každý zásah jednoduše jen prodlouží strukturální problémy trhu a povede jen k bolestnějším korekcím v pozdější době.“

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít