Oáza střední Ameriky jménem Belize

23. září 2010, 14:02 - Tomáš Hájek
23. září 2010, 14:02

Většina z nás zná Belize jako zemi, kde se ukryl jeden z aktérů neblaze proslulé kauzy Harvardských fondů - Boris Vostrý. Kde Belize leží, už by ale dokázal upřesnit jen málokdo.

Autor: Tomáš Hájek

Pravdou zůstává, že tenhle malinký stát obklíčený Guatemalou a Mexikem není jen karibským rájem, ale nádherným kusem divoké přírody a zemí krásných lidí.

Kreolové, jak se nazývá nejsilněji zastoupená skupina obyvatel, jsou vstřícní a přátelští lidé. Evropan však s jejich chováním může mít problémy. Dokonce i mě tihle potomci černých otroků a prvních britských osadníků pěkně popletli. Na cestách bývám obezřetný, přitom ale přátelský. A když jsem vstoupil do Belize, ukázalo se, že tentokrát bude třeba obrnit se větší než malou mírou trpělivosti a důvěry. Denně na mě, blonďatého bělocha, totiž dorážely desítky obrovských černochů. Přes sněhově bílé zuby mě zdravili, ptali se, jak se mám, odkud jsem, jestli nechci někam svézt, něco jíst, někde bydlet… Nejsem žádný konzervativec a mám rád exotiku, chvílemi jsem se ale přistihl, že toho zájmu je na mě jaksi moc. Denně mě totiž podobným způsobem oslovilo třeba i sto lidí. Oči a uši si prostě museli zvyknout na jiný styl komunikace a především jsem si denně musel říkat, že mě tu jistě nikdo nechce připravit o peníze, foťák, batoh… Nakonec jsem si k místním obyvatelům našel cestu a snad i díky tomu zažil v Belize spoustu nádherných věcí.

V lůně přírody |BELIZE|
|Nejméně lidnatá země Střední Ameriky, bývalý Britský Honduras. Leží na východním pobřeží, severozápadně sousedí s Mexikem a na západě a jihu s Guatemalou. Zdejší lidé jsou potomky afrických otroků Mayů nebo evropských osadníků. Úředním jazykem je tu angličtina, ale téměř polovina obyvatel mluví španělsky. Formální hlavou sátu je královna Alžběta II. Podle některých cestovatelů nabízí Belize nejkrásnější potápění na světě a velmi krásnou panenskou přírodu s jaguáry,krokodýly, papoušky a volavkami. V hlavním městě Belize City žije asi 61 tisíc obyvatel.
Jak se tam dostanete Do Belize City se dostanete přímou linkou z Prahy nebo z Vídně. Třeba zpáteční letenka s Delta Air Lines vás vyjde přibližně na 27 tisíc korun. O něco levnější verze je cesta přes Mexický Cancún s mezipřistáním v Londýně. Další nabídky od různých leteckých společností na www.akcniletenky.com. Kde se můžete ubytovat Cena za jednu noc se tu nedostane pod deset dolarů. Ubytování v některém ze zdejších hotelů si můžete najít na http://www.belizenet.com/resortix.shtml nebo www.belize.com a rezervovat si pokoj už z domova. Celkem snadno se dá ale najít ubytování po příjezdu do města. |
Po nekonečných prohlídkách středoamerických měst jsem konečně zavítal do opravdové přírody. Ne nadarmo je skoro polovina území téhle země chráněna státem. Belize Zoo je totiž opravdovým skvostem mezi zahradami. K vidění je tu kromě běžných papoušků ara, mravenečníků, krokodýlů, nosálů, tukanů a dalších nádherných zvířat také třeba největší dravec střední Ameriky harpyje pralesní. Zoo vznikla v roce 1983, kdy po natáčení filmu z pralesa zůstala filmové produkci napůl ochočená zvířata neschopná vrátit se do přírody. Od té doby se ale hodně změnilo a zahrada se pyšní mnoha kočkovitými šelmami včetně známých jaguárů.
Místo auta letadlo **

Cestování po Belize mi neuvěřitelně zpříjemnily dopravní prostředky, které jsem dosud neměl možnost použít – malá letadla. Působí tu hned dvě letecké společnosti. Létání není nijak drahé, a tak jsem za pár dolarů mohl vidět z výšky třeba hlavní město Belize, čarokrásné ostrůvky a ostrovy uprostřed smaragdového moře nebo nádherný bariérový útes. Nakonec jsem se usídlil na ostrůvku Caye Caulker, který jsem za svůj pobyt nesčetněkrát obešel dokola, tam i zpět. Není to zase až takový problém, protože ostrov má na délku asi jen dva kilometry.

Balzámem na duši je pro člověka z přetechnizované Evropy skutečnost, že tu nejsou žádná auta, jen písek, moře a slunce. Pár drinků na pláži a zapomenete, kam jste vlastně spěchali. A když se přece jen budete nudit, není nic jednoduššího než si koupit výlet s potápěním u útesu. I pro otrlé potápěče bude jistě neuvěřitelným zážitkem dovádění se žraloky či obřími mantami.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít