O životě na (golfovém) zámku

05. září 2011, 16:58 - Tomáš Nohejl
05. září 2011, 16:58

Unikátní majitel, unikátní projekt, unikátní hřiště. Navštívili jsme jediný skutečně privátní golfový areál v Česku. Casa Serena na zámku Roztěži u Kutné Hory.

Foto: Zdeněk Sluka

Před dvaceti lety jsem pod zdejší střechou rekreačního střediska Syndikátu novinářů strávil týdenní dovolenou. Umakart, párky k snídani, televize jen ve společenské místnosti. Teď? Střídmý empírový blahobyt s přídechem domácké útulnosti. Ale kávu v porcelánu si tentokrát nestačím užít.

„Kde máte hole, jen si skočím pro boty a vyrážíme,“ vítá mě Maureen Chang, zakladatelka nové zámecké éry. Jiskry života srší z drobné 64leté ženy, když hází obrovitý bag na elektrický vozík a míří k obzoru za vycházejícím sluncem přec už jen ne žhavého babího léta. Jamka číslo pět nabízí kaskádovitý svah s nádherným výhledem do krajiny. Majestátní klid luk, lesů a polí čechrá jen lehký větřík… a pak naše odpaly. Švih, odletí mi drn. Cítím se provinile, jako bych upustil čínskou vázu z dynastie Ming na perský koberec. Mít zelenou kartu, okamžitě ji roztrhám. „Nevadí, zkuste to ještě jednou,“ povzbuzuje mě zámecká paní po stylově čistém úderu.

Zámeček Roztěž stojí na místě dřevěného opevnění ze 14. století, kdy ho vystavěl rytíř Bohuslav z Košic. Později ho Jan Špork přebudoval na lovecké sídlo a naposledy v 19. století upravil svobodný pán Bedřich z Dalbergu do podoby blízké té současné. Za vlády komunistů zde byla rekreační chata novinářů. Pak se tu ještě natáčel televizní seriál Život na zámku.

Až v roce 2001 jako by zdejší pověstná živá železitá voda pokropila znovu i celý areál s 30 pokoji, knihovnou i kaplí. Za údajně 30 milionů dolarů ho koupil Terry Gou, jeden z nejbohatších mužů planety, pro svoji ženu. Ta však v průběhu tříleté přestavby zemřela na rakovinu. Její duch tu ale zůstal nejen v názvu Casa Serena. A dál ho nese i zámecká paní Chang, její blízká přítelkyně. Její muž Jim je šéfem evropského Foxconnu, který má továrny také v Pardubicích a nedaleké Kutné Hoře.

Je to naše investice do zdejší země,“ říká. „S sebou si to nikam nevezmeme,“ ukazuje rozlehlý pozemek o velikosti asi deseti tisíce akrů nedaleko husitského hradu Sion. Stojí na něm výjimečné golfové hřiště, dlouhé 6364 metrů, s parem 71, oceňované špičkovými hráči pro svoji krásu i obtížnost. „Nejsme privátní golfové hřiště. My jsme bussiness platform,“ vysvětluje filozofii.

„Pojďte, nádhera, co?,“ ukazuje směrem do svahu. Jamku číslo šest prý proslulý golfový architekt a designér Robin Hiseman vymýšlel tři měsíce. A při tvarování terénu řídila buldozery satelitní navigace. Odpal paní Chang míří do vysoké trávy. Když najde míček na kraji písečného bunkru raduje se jako malé dítě. A při minele na patovacím greenu se zlobí s podobnou přirozeností. Přitom hraje teprve dvanáct let. „Začala jsem s učitelem v Houstonu.“ Teď patří mezi nejdůležitější osobnosti českého golfu.

V areálu zaměstnává deset lidí, z toho šest britských greenkeeperů, tedy mužů, kteří se den co den, v létě v zimě, starají o trávník. Ten má desítky podob. Od jemných greenů, hebkých jak dětská pleť, přes vyšší plochy, modelující terén do půvabných záhybů až po ostré traviny, v nichž ztratit míč znamená drsný souboj s přírodním živlem. „Ohh, odkud se tu vzaly,“ jen zaúpí Mrs. Chang nad stopami srnčí u osmé jamky. Nikde není plot, jen u cest najdete upozornění na hřiště. A spárkatá zvěř zřejmě ve tmě nečetla…

Roční provoz odhaduje na 33 až 35 milionů korun.  „S klienty začínáme u ceny. Kolik na to máte, ptám se,“ vysvětluje paní Chang svou koncepci korporátních akcí. „Když se dohodneme na milionu za rok, já jim připravím služby za dva. Hřiště si nepronajímají, to hřiště jim patří, my jsme tu pro ně. To je moje idea. Ideální by bylo nalézt deset silných společností ke dlouhodobější spolupráci.“ Přijet, zaplatit si fee, pak si dát drink v klubovně a zase odjet? Ne, ne, takhle to tady nefunguje.

Konkurence téměř stovky golfových hřišť v Česku? „Ano, golf je tu populární. Může hrát až milion lidí. Ale záleží, co od hřiště chcete. Vydělávat? Nebo ukázat svoji cestu, filozofii? Já nesoutěžím s jinými, je to moje vlastní výzva, důležitější než peníze.“  U druhé části hřiště za silnicí stojí klubový dům. „Tady je bar, nejoblíbenější místo většiny hráčů,“ ukazuje správce areálu Petr Kestner v teď opuštěných prostorách. Moderní jednoduché stavení inspirované designem letohrádků ale brzy ožije. Třetí zářijový víkend tady proběhne už počtvrté Casa Serena Open, součást European Senior Tour, prestižní turnaj s dotací 400 000 eur, tedy asi 10 milionů korun.

Pravidelně se na něm ukáže i Terry Gou, šéf Foxconnu a Hon Hai Precision, největších elektronických firem světa. Obhlédne panství, pohovoří s lidmi, půlku dne protelefonuje, přespí na zámku a vyráží dál. Pořadí hlídá spíš v jiném než golfovém žebříčku - podle aktuálního Forbesu je 181. nejbohatší člověk na světě s majetkem 5,7 miliardy dolarů. Jeho impérium zaměstnává jen v Číně téměř milion lidí. „Za tři roky nahradíme mnoho zaměstnanců milionem robotů,“ prohlásil nedávno.

Globální ekonomická krize se tady tolik neprojevila. Česko je menší země, změny probíhají v menších vlnách, rozdíl nahoru a dolů nebývá tak velký,“ vypráví paní Chang. Před pár dny tu měli svůj golfový den armádní letci, nebo společnost Damco. Teď se blíží Deloitte day.

Elektrovozíkem podjedeme kamennou brankou a parkujeme před zámkem. „Děkuji za hru, přijeďte zas,“ loučí se a opouští rezidenci. Čeká ji obchodní jednání v Praze. „Tahle práce mě obrovsky baví a naplňuje, je to můj život, jsem na ni pyšná.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít