O zahrady se pečuje i v krizi

27. března 2009, 11:52 - Michal Kučera
27. března 2009, 11:52

Výše tržeb je v našem oboru daná spíše délkou zimy, říká šéf AGRO CS

Je příjemné zjistit, že šéf a vlastník největšího podílu firmy s obratem přes jeden a půl miliardy korun může působit naprosto normálně a v nejlepším smyslu slova obyčejně. Finalista soutěže o podnikatele roku, sedmašedesátiletý Jan Harant, se zjevně za žádnou podnikatelskou hvězdu nepovažuje a naopak neustále zdůrazňuje, že úspěch společnosti AGRO CS je kolektivním dílem. „Tohle opravdu není firma jednoho muže,“ říká, zatímco ukazuje, jak se vyrábí jeden ze základních produktů firmy. Tím jsou zahradnické substráty. I když laik většinou ani netuší, jak by se „hlína“ dala vyrábět, proces je poměrně jednoduchý. Do hlavního výrobního závodu firmy ve Smiřicích kousek od Hradce Králové se z celé republiky vozí hromady úlomků kůry, což je odpadní produkt z pil. Tyto štěpky se nadrobno nadrtí a vysypou na velké hromady, kde se neustále obracejí, vlhčí a přidává se k nim dusík. To urychlí přirozený proces tlení a zhruba za rok se ze dřeva vytvoří nejúrodnější část půdy – humus. Ten se v různých poměrech promíchá s rašelinou, která se dováží z Pobaltí, a dalšími surovinami, jako jsou hnojiva nebo vápno. Výsledná směs se naplní do pytlů, jež putují k odběratelům. „Zhruba 50 procent výroby substrátů dodáváme do velkých obchodních řetězců jako OBI, Hornbach nebo bauMax,“ vysvětluje Harant. Značná část produkce směřuje také v obřích, tisícilitrových pytlech k velkým zákazníkům, jako jsou zemědělské podniky nebo třeba provozovatelé golfových či fotbalových hřišť. „Máme ještě dva další výrobní závody, jeden je u Ostravy a druhý patří naší dceřiné společnosti na Slovensku. Ke každému z nich patří ještě několik menších provozů, jako jsou kompostárny a podobná zařízení. Celkově u nás pracuje něco přes 300 zaměstnanců,“ říká Harant.

DOKONALÝ KOLOBĚH Dnešní AGRO CS má kořeny v někdejším Agrochemickém podniku Česká Skalice, kde Jan Harant začínal v roce 1981 jako výrobní náměstek. Když po roce 1989 přišel výrazný útlum výroby, počet zaměstnanců během půl roku poklesl ze 165 asi na čtvrtinu. Z tohoto zbytku zaměstnanců se šest spojilo a pronajalo si majetky, které v podniku zbyly po privatizaci. „Tenkrát při cestách do zahraničí jsme si všimli, že oblast zahrádkářství je perspektivní, takže jsme se do toho pustili,“ vzpomíná Harant. „Později jsme začali skupovat podíly ve firmě a zhruba po deseti letech jsme byli s původními vlastníky vyrovnáni,“ dodává.
AGRO CS má dnes čtyři základní oblasti činnosti. První z nich je zahradní divize, jež vedle substrátů vyrábí i hnojiva, osiva, trávníky nebo třeba i hotové trávníkové koberce. Tato oblast činnosti představuje více než polovinu produkce firmy. „Potom máme divizi agroslužeb, kde skladujeme průmyslová hnojiva potřebná pro zemědělskou produkci. Ty dopravujeme přímo na pole, takže zemědělský podnik nemusí sám žádná hnojiva skladovat.“ Třetí oblastí činnosti společnosti je strojírenská výroba. Ta vznikla vlastně náhodou z faktu, že před rokem 1989 často nebyly na trhu potřebné stroje a tehdejší agrochemický závod si je musel občas sám vyrábět. Dnes firma vyrábí stroje pro manipulaci se sypkými hmotami, jako jsou dopravníky či váhy nebo kompletní zařízení skladů. Tato zařízení se dnes úspěšně daří prodávat, a to i do ciziny. „Dost zakázek máme například v Lovochemii Lovosice, v Dusle Šaľa, vyváželi jsme také do Ruska nebo do Litvy,“ říká Harant. Nejnovějším přírůstkem do činnosti firmy je rodící se energetická divize, jejímž zárodkem je letos postavená stanice na bioplyn. Ta zpracovává zbytky z výroby ovocného pektinu, tedy výlisky z ovoce, a zbytky z cukrovarů. Ty se spalují a vyrábí se z nich elektrická energie. „Zbytky z výroby slouží jako hnojivo či pro výrobu substrátů. Naše produkce tak představuje dokonalý koloběh.“

* BOX Jan Harant (67)**
Spoluzakladatel a předseda představenstva AGRO CS. Vystudoval Vysokou školu zemědělskou, celý život pracuje v agrochemickém průmyslu. Je ženatý, má tři děti. Mezi jeho koníčky patří především sport, mimo jiné jezdí na snowboardu.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít