O vylité vaničce. I s robětem

03. srpna 2007, 23:16 - Ivan Pilný
03. srpna 2007, 23:16

Glosy postaršího technokrata

Stává se málokdy, že Evropská unie ocení nějaký český projekt. Zvláště na poli informačních technologií, kde nám v unijních rozborech a statistikách rozhodně nepatří přední příčky. Evropo, div se: Národní program počítačové gramotnosti (NPPG) postoupil v soutěži European eGovernment Awards 2007 až do finále. Vybráno bylo 52 projektů ze 311, ČR byla zastoupena jako jediná z „nových“ evropských zemí. I takové Německo má jen dva oceněné projekty. Navíc v kategorii, kde je přihlášen projekt z ČR, je pouze sedm finalistů, takže naděje na skvělé umístění jsou vysoké.
Zajímalo by mne, zda se tak stalo pod tlakem lobbistů, nebo jsme prostě přišli na řadu. Skutečnost je taková, že do projektu NPPG se za čtyři roky zapojilo 101 856 posluchačů, kteří se zúčastnili 254 146 kurzů. Kurz běžel ve třech cyklech: základy práce s počítačem, texty v počítači a internet a email. V pár hodinách, které stát stály 417 korun na účastníka (a je samé stovku), zvládli účastníci to nejzákladnější, co v IT existuje. Posluchači patřili především do věkové skupiny nad 40 let, kde je to s (ne)gramotností nejpalčivější. Nejmladšímu bylo 8 let, nejstaršímu 92. Ohlasy v dotaznících byly nadšené: „Konečně pro nás ministerstvo něco udělalo, už se toho nebojím, bylo to výborné, hodně mi to dalo, mělo by být pokračování.“ Absolventi známkovali projekt, lektory a učební materiály jako ve škole, a průměrné známky se pohybují kolem 1,03! To, že by v Čechách někdo něco platil, šel na to dobrovolně a ještě si to pochvaloval, je tedy vskutku výjimečné.
Dá se tedy říci, že se něco povedlo. Počítačová gramotnost stoupla, stírá se obávaný digital divide a zejména starší populace dohání to, co té mladší přijde jako samozřejmé. Na začátku roku 2007 stálo ve frontě přihlášených víc než deset tisíc lidí. Zdálo by se, že je vše v pořádku. Ouha! Se zrušením ministerstva informatiky peníze na projekt nezmizely, byly převedeny pod nástupnický resort vnitra, který převzal gesci nad aktivitami MIČR. Zmizela ovšem ochota v projektu pokračovat. Proč? Nikdo neví. To vše v zemi, kde statistiky vykazují jednu z nejnižších počítačových gramotností včetně úředníků. Vše v době, kdy unijní strategie a peníze výrazně preferují vzdělávání seniorů, matek na mateřské a hendikepovaných. Stát valí peníze do IT, které tři čtvrtiny občanů ani neumějí efektivně používat. Likvidace „starých struktur“ musí být ovšem důsledná. Sto tisíc spokojených občanů stát evidentně nezajímá. Páni ministři, jak by asi dopadlo známkování jiných aktivit, jež pro nás stát připravuje?

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pouštní supersport Zaroq Sand Racer 500 GT jde do výroby.…
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Technologie
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít