O vlastnictví všelidovém

16. srpna 2007, 17:11 - Miroslav Duda
16. srpna 2007, 17:11

Okem právníka

Když jste něco ukradli nebo třeba zničili v dobách všelidového vlastnictví, mohli jste zjistit, že není cena jako cena. Měřítkem tehdy nebyla hodnota vyjádřena v penězích. Měřítkem bylo, zda šlo o věc, která měla dle své povahy sloužit celé společnosti a jejíž využívání jednotlivcem by bylo v rozporu se socialistickými vztahy. Někdy šla dobová judikatura ještě dál. Například uplynula doba, na kterou byla půda přikázána k užívání JZD, to však neopravňovalo jejího skutečného a legálního vlastníka, aby z této půdy sklidil úrodu ve svůj prospěch.
Prostě svět naruby. Soudruzi nám tím řekli, že lze ukrást plodiny na vlastním pozemku. Udělalo se vám ze smíchu sluníčko na gaťkách? Pak s tím smíchem šetřete. Ještě dnes jsou jak rakovinné buňky socialistickým právem protkány mnohé dnešní předpisy. A vždy na úkor soukromého vlastníka. Nejde o to, aby si každý mohl dělat, co chce, ale o to, aby taková omezení nebyla v nerovnováze. Zářným příkladem všelidového vlastnictví jsou naše lesy. V čele s podnikem, který přece patří nám všem. Je to podnik státní. A jmenuje se Lesy České republiky.
Ale ono o něj až tak nejde. Jde o to, že jste-li malý vlastník lesního pozemku, mnoho toho musíte, ale málo můžete. Nesmíte na nikoho hudrovat, že vám v lese proti vaší vůli vyšlapává cestičku. Nesmíte mu ani bránit, aby si trhal (samozřejmě zdarma) vámi udržované borůvky. Což je k vzteku, máte-li les malý a těšíte se, že si je otrhají vaše děti. Chyba lávky! Když zasázíte stromečky a při činu nechytnete přímo toho, kdo vám je vyrýpl, těžko to prokážete. A navíc on na váš pozemek může a vám je po tom nic. Ani legitimovat jej nesmíte.
Ale těch povinností, těch máte. Plnit lesní plány, které vám plánuje jiný. Soudruhům hlásit vznik nájmu – když se rozhodnete svůj les pronajmout. Musíte být také plně nápomocni, když vám přijdou spočítat, kolik toho v lese máte. A pozor, odpovídáte za poškození vašich vlastních lesních porostů zvěří. Oplotit pozemek si nesmíte, střílet zvěř také ne (nejste-li myslivec). Takže musíte v lese stát a na zajíce dělat: „Huš!“ Pak možná uvítáte dopis od myslivců, že na vašem pozemku - bez vašeho úmyslu, či dokonce zájmu - bude honitba. Oni to tam vystřílí.
A taky vám uloží úkoly. Chtěl jsi les, tak poslouchej, nebo dostaneš broky do zadku. Vzniklá nerovnováha a nikým nekritizované nesmysly jsou dány tím, že jeden obří podnik (zmíněný státní) diktuje, co a jak bude, chráněn tatínky z ministerstva. Byl jste se někdo podívat na lesní kamizolky běhající po chodbách ministerstva zemědělství? Škoda, měli byste. Pak byste se nedivili, proč je taková snaha zabránit privatizaci našeho všelidového státního podniku. Ti kluci by totiž museli jít pracovat. Neměli by čas vymýšlet a kontrolovat blbosti. Ještě že v tom krásném zákoně je vzhledem k vymahatelnosti práva v České republice uvedeno, že sbírat lesní plody způsobem, který poškozuje les, je zakázáno. To mne velmi uklidnilo. Aspoň vím, na čem jsem.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít