O veřejných zakázkách zatím nejasno

19. prosince 2005, 00:00 - admin
19. prosince 2005, 00:00

Vládní návrh nového zákona o veřejných zakázkách, jehož cílem je přispět k větší transparentnosti, možná dozná značných změn. Poslanci totiž navrhli stovky úprav. O novém zákoně budou nyní jednat v závěrečném třetím čtení. (O chystaných změnách jsme podrobně informovali již v Profitu č. 39/2005).

Nový zákon počítá například s tím, že výběrové řízení na veřejnou zakázku již nebude možné směřovat na jednu konkrétní firmu. Veřejné zakázky rozlišuje podle výše ceny na nadlimitní, podlimitní a malého rozsahu. Například u stavebních prací je nadlimitní zakázkou ta, jejíž hodnota je vyšší než 186,713 milionu korun, u dalších typů dodávek či služeb limit nepřesahuje 14,91 milionu korun. V takovém případě musí být zakázka zveřejněná ve věstníku Evropské unie.

U podlimitních zakázek stačí zveřejnění pouze v Česku, platí pro ně také jednodušší prokazování kvalifikace nebo kratší lhůty. Pro veřejnou zakázkou malého rozsahu je stanoven limit dva miliony korun, který by se měl podle návrhu sněmovního hospodářského výboru u zakázky na stavební práce ztrojnásobit. Limity se budou na úrovni Unie měnit každé dva roky.

Poslankyně Táňa Fischerová (za US-DEU) například odmítla jako neopodstatněné vyjmout z nových pravidel zakázky, které jsou dotovány z veřejných rozpočtů méně než 50 procenty. Podle poslankyně by to umožnilo „mnohamilionové dotace vyvést z dosahu tohoto zákona“. Norma by podle poslankyně také neměla počítat se zúžením zadávacího řízení, které dává možnost „manipulativního předvýběru budoucího vítěze soutěže“.

Kontroloři výběru by podle Vlastimila Aubrechta (ČSSD) měli mít nařízeno zjištěné nesrovnalosti hlásit pouze orgánům dohledu, aby jejich nálezy nemohly sloužit politickému boji.

Oldřich Vojíř (ODS) navrhl pravidla zadávání zakázek přes internet, sociálně-demokratická poslankyně Jitka Vojtilová požaduje zase ve výběrovém řízení trochu zvýhodnit nabídky firem, které zaměstnávají zdravotně postižené osoby. Komunistický zákonodárce Karel Vymětal chce v předpisu jasně stanovit, že veřejná zakázka musí být realizována na základě písemné smlouvy.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít