Article, show

O veřejných zakázkách rozhodnou dvě různé skupiny

16. dubna 2007, 00:00 - ERICH HANDL
16. dubna 2007, 00:00

NÁMĚSTEK MINISTRYNĚ ŠKOLSTVÍ JAROMÍR SOUKUP: Mediální vody nedávno rozvířilo rozhodnutí ministryně školství Dany Kuchtové nabídnout místo náměstka podnikateli Jaromíru Soukupovi. Majitel agentury Médea bude mít na starosti ekonomiku a vnější vztahy úřadu. Jak se chce vlastník vlivné firmy vyhnout střetu zájmů?

NÁMĚSTEK MINISTRYNĚ ŠKOLSTVÍ JAROMÍR SOUKUP:

Mediální vody nedávno rozvířilo rozhodnutí ministryně školství Dany Kuchtové nabídnout místo náměstka podnikateli Jaromíru Soukupovi. Majitel agentury

Médea bude mít na starosti ekonomiku a vnější vztahy úřadu. Jak se chce vlastník vlivné firmy vyhnout střetu zájmů? A co chce na ministerstvu změnit?

Není obvyklé, aby šel na ministerstvo náměstkovat úspěšný podnikatel. Podle článků v tisku dokonce bohatý. Jak jste ve skutečnosti úspěšný?

Ještě při studiu práv jsem v roce 1992 začal dělat účetnictví, od roku 1994 jsem pracoval jako jeden z prvních daňových poradců. O pět let později jsem se stal vlastníkem agentury Médea. Z periferie reklamního světa jsme se vyšvihli na špičku, v současnosti firma zaměstnává kolem 130 lidí. S dalšími společnostmi ve skupině je to dohromady 250 lidí. To je na velikost našeho trhu slušné číslo. Nyní patříme k největším mediálním agenturám s obratem 3,5 miliardy korun.

A jak jste osobně zámožný?

Mám všechno, co potřebuji. Zisky firmy Médea se dají počítat na stovky milionů korun. Výplaty dividend ale nebyly zdaleka stoprocentním rozdělením zisku, většinu zisku jsem reinvestoval. Ta zámožnost tedy spíše spočívá v hodnotě firmy. Soukromě se za bohatého člověka nepovažuji.

Máte alespoň vilu na Barrandově?

Mám dům ve Stránčicích u Prahy, přiměřený mým potřebám. Takových domů najdete kolem Prahy stovky.

Jak jste se dostal do politiky? Četl jsem, že jste poskytl Straně zelených půjčku, a oni vám za to nyní nabídli prebendu. Nešlo o půjčku. Na jaře 2006 jsme byli jako firma osloveni, zda bychom zeleným nezrealizovali volební kampaň. My jsme kývli s vědomím, že by se nám při případném neúspěchu strany ve volbách nevrátily investované peníze. Protože zelení by je z vlastních zdrojů nemohli splatit. Takže šlo o jakýsi dodavatelský úvěr. Ovlivňovali jsme podobu kampaně, zelení nakonec byli i díky tomu úspěšní. Na podzim jsme dostali peníze zpátky a tím celá akce skončila. Neskončila, vždyť vám vděčná strana nabídla vlivný post. Tak to není. Pro kampaň do podzimních komunálek si zelení vybrali jiného dodavatele. Přišli tam noví lidé zodpovědní za marketing a vedení kampaně. My jsme se tehdy se stranou nerozešli v dobrém. Dále jsme nespolupracovali, skončilo to. Oni pak měli své dodavatele, mezi které jsme nepatřili. Zůstal jsem ale v osobním kontaktu s první místopředsedkyní strany Danou Kuchtovou, která mi v lednu nabídla práci poradce. Dělat poradce je jedna věc, teď ale budete člověk se spoustou zodpovědnosti. Jak jste na to připraven?

Problematika ekonomického řízení ministerstva školství je dohlédnutelná, dá se zvládnout. Z práce poradce mám cenné zkušenosti, problematiku znám.

Co budete na ministerstvu řídit?

Za prvé to bude nové oddělení, které bude zodpovědné za investice. Jde o financování veřejných vysokých škol, dětských výchovných ústavů a některých dalších věcí. A také správu vlastního majetku ministerstva a některých přímo řízených organizací, jako je Česká školní inspekce a podobně. Za druhé to bude oblast veřejných zakázek, za třetí vnější vztahy.

Nedostanete se jako výkonný podnikatel a zárověň šéf veřejných zakázek na ministerstvu do střetu zájmů?

Naopak, tam jdu se záměrem tyto střety zájmů minimalizovat. Z praxe vím, že problémem veřejných zakázek není špatný zákon nebo chyby zadavatelů, ale špatná realizace. Řešením je oddělení věcného záměru nákupu zboží či služeb od vlastního rozhodnutí o vítězi.

Jak to bude fungovat v praxi?

Jednotlivé odborné skupiny vypíšou věcný záměr. Rozhodnou se něco objednat, ale nebudou to ony, kdo vypíše výběrové řízení. To udělá speciální skupina. Tak bude věcná a rozhodovací stránka oddělena. Těch složitostí je tam více, ale toto je jeden z hlavních motivů. Ustavit samostatné oddělení veřejných zakázek, které do této chvíle na ministerstvu nebylo. Ten nápad vychází z mé podnikatelské praxe, považuji ho za účelný.

Čím chcete oživit vztahy ministerstva školství s okolím?

Budeme se zabývat prací s novináři, utvářením povědomí ve veřejnosti. Problémy rezortu zajímají každého, všichni někdy přišli se školstvím do styku. Hlavním úkolem bude aktivně a otevřeně komunikovat školskou reformu.

S jakými reakcemi jste se setkal poté, co vešlo v známost, že úspěšný byznysmen půjde náměstkovat?

Se smíšenými. Třeba nedávný článek v jednom týdeníku mě za to ostře napadl. Já se tomu nedivím, v Česku existuje vrstva podnikatelů v uvozovkách, kteří se naučili žít na úkor státu. Plavou ve vodách státního rozpočtu a přilepšují si dotacemi. Poškozuje to ty podnikatele, kteří něčeho dosáhli vlastní prací bez přispění veřejných peněz.

Koho kromě sebe považujete za takového čestného podnikatele?

V oblasti médií, kde jsem se dosud pohyboval, existuje hned několik úspěšných vydavatelů - Antonín Herbeck nebo Sebastian Pawlowski. To jsou lidé, kteří určitě nežijí z dotací a přesto udávají tón trhu. Určitou podnikatelskou ikonou obecně je Petr Kellner. O podrobnostech růstu PPF nic nevím, ale došel daleko. Také bych chtěl zmínit majitele Čedoku Jirku Šimáně - každý kdo ho potkal, ví, že je to rozumný, moudrý byznysmen.

JAROMÍR SOUKUP (38)

Narodil se v Mariánských Lázních. Po gymnáziu v Praze začal studovat Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. Ještě na škole začal pracovat jako profesionální účetní. V roce 1993 dokončil studia a rok poté se stal jedním z prvních oficiálních daňových poradců. Od roku 1999 je majitelem a předsedou představenstva mediální agentury Médea. Do jeho majetku také patří několik dalších firem ve skupině. Jaromír Soukup má dvě děti a rodinný dům ve Stránčicích u Prahy. Mezi jeho koníčky patří sport, především závodní box a jízda na motocyklu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost.…
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Transfăgărășan s Mazdou MX-5 je zážitek, na jaký se jen tak nezapomíná
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První majitelé se dočkají v říjnu
Technologie
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít