O Týdny vzdělávání dospělých byl zájem

19. listopadu 2010, 14:26 - Profit, TZ
19. listopadu 2010, 14:26

Již po šestnácté se letos konala celostátní akce Týdny vzdělávání dospělých (TVD), tentokráte s mottem: Vzděláváním ke zvyšování produktivity“.

Foto: Petr Králík

TVD organizuje v ČR Asociace institucí vzdělávání dospělých ČR a cílem této nekomerční aktivity je podpora motivace dospělých k dalšímu vzdělávání. Každoročně se snažíme lidem vysvětlit, že vzdělávání v dospělosti není čímsi „nadstandardním“, ale v době plné neustálých a nekončících změn je to naopak každodenní nutnost, až povinnost. Zároveň se snažíme dokázat, že učení a vzdělávání „nebolí“, ani nemusí být příliš drahé. Umíme je totiž zorganizovat zajímavou i zábavnou formou, v netradičním prostředí, s odbornými lektory, poutavými studijními materiály a za rozumnou cenu.

Mezi aktivity Týdnů vzdělávání dospělých (TVD) patří nejen tradiční setkávání vzdělavatelů a personalistů, dny otevřených dveří či ukázkové hodiny, ale v letošním roce to bylo nově třeba zkušební testování úrovně počítačových znalostí pro získání evropského počítačového řidičáku ECDL, kterým prošlo několik desítek občanů ve velké části krajů ČR. Základem TVD je maximální přístupnost občanům, proto jsou tyto aktivity bezplatné či za symbolický poplatek a probíhají ve většině krajů, aby se dostaly zejména k těm, kteří vzdělávání nejvíce potřebují.

Letošní TVD proběhly ve většině krajů, největší účast pak zaznamenaly v Libereckém, Královéhradeckém a Olomouckém kraji, ale aktivity se konaly i v krajích Plzeňském, Pardubickém, Olomouckém či Moravskoslezském, tedy ve většině krajů ČR.

Spočítat, kolik osob se TVD zúčastnilo je prakticky nemožné: v některých krajích to byly až tisíce osob (Liberecký), stovky (Královéhradecký, Olomoucký) či desítky. O významu této akce svědčí také záštity, které na národní úrovni převzaly Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Ministerstvo práce a sociálních věcí. Partnersky se na TVD podílely Unie zaměstnavatelských svazů ČR a portály Edumenu.cz, Personalista.com a Ucimse.cz.

Týdny vzdělávání dospělých jsou jednou z významných aktivit, které podporují i strategii MŠMT v oblasti dalšího vzdělávání. Je to aktivita, která vzniká od samotných vzdělávacích společností a svým rozsahem a provedením se rovná a v mnohých ohledech předstihuje aktivity mnoha členských států EU,“ říká na adresu TVD Mgr. Jakub Stárek, ředitel odboru dalšího vzdělávání MŠMT.

O nezbytnosti vzdělávání dospělých nicméně hovoří i konkrétní čísla: v ČR se podle mezinárodního výzkumu dále vzdělává pouze 6,8 % obyvatel v produktivním věku, což je velmi málo ve srovnání kupř. se severskými zeměmi, kde se dále vzdělává více než 30 % obyvatel. Akce jako jsou Týdny vzdělávání dospělých tedy mají jednoznačný smysl.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít