O Týdny vzdělávání dospělých byl zájem

19. listopadu 2010, 14:26 - Profit, TZ
19. listopadu 2010, 14:26

Již po šestnácté se letos konala celostátní akce Týdny vzdělávání dospělých (TVD), tentokráte s mottem: Vzděláváním ke zvyšování produktivity“.

Foto: Petr Králík

TVD organizuje v ČR Asociace institucí vzdělávání dospělých ČR a cílem této nekomerční aktivity je podpora motivace dospělých k dalšímu vzdělávání. Každoročně se snažíme lidem vysvětlit, že vzdělávání v dospělosti není čímsi „nadstandardním“, ale v době plné neustálých a nekončících změn je to naopak každodenní nutnost, až povinnost. Zároveň se snažíme dokázat, že učení a vzdělávání „nebolí“, ani nemusí být příliš drahé. Umíme je totiž zorganizovat zajímavou i zábavnou formou, v netradičním prostředí, s odbornými lektory, poutavými studijními materiály a za rozumnou cenu.

Mezi aktivity Týdnů vzdělávání dospělých (TVD) patří nejen tradiční setkávání vzdělavatelů a personalistů, dny otevřených dveří či ukázkové hodiny, ale v letošním roce to bylo nově třeba zkušební testování úrovně počítačových znalostí pro získání evropského počítačového řidičáku ECDL, kterým prošlo několik desítek občanů ve velké části krajů ČR. Základem TVD je maximální přístupnost občanům, proto jsou tyto aktivity bezplatné či za symbolický poplatek a probíhají ve většině krajů, aby se dostaly zejména k těm, kteří vzdělávání nejvíce potřebují.

Letošní TVD proběhly ve většině krajů, největší účast pak zaznamenaly v Libereckém, Královéhradeckém a Olomouckém kraji, ale aktivity se konaly i v krajích Plzeňském, Pardubickém, Olomouckém či Moravskoslezském, tedy ve většině krajů ČR.

Spočítat, kolik osob se TVD zúčastnilo je prakticky nemožné: v některých krajích to byly až tisíce osob (Liberecký), stovky (Královéhradecký, Olomoucký) či desítky. O významu této akce svědčí také záštity, které na národní úrovni převzaly Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Ministerstvo práce a sociálních věcí. Partnersky se na TVD podílely Unie zaměstnavatelských svazů ČR a portály Edumenu.cz, Personalista.com a Ucimse.cz.

Týdny vzdělávání dospělých jsou jednou z významných aktivit, které podporují i strategii MŠMT v oblasti dalšího vzdělávání. Je to aktivita, která vzniká od samotných vzdělávacích společností a svým rozsahem a provedením se rovná a v mnohých ohledech předstihuje aktivity mnoha členských států EU,“ říká na adresu TVD Mgr. Jakub Stárek, ředitel odboru dalšího vzdělávání MŠMT.

O nezbytnosti vzdělávání dospělých nicméně hovoří i konkrétní čísla: v ČR se podle mezinárodního výzkumu dále vzdělává pouze 6,8 % obyvatel v produktivním věku, což je velmi málo ve srovnání kupř. se severskými zeměmi, kde se dále vzdělává více než 30 % obyvatel. Akce jako jsou Týdny vzdělávání dospělých tedy mají jednoznačný smysl.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít