O Topolově nečekané vstřícnosti

26. října 2011, 18:19 - Petr Kolář
26. října 2011, 18:19

Glosa

Bývalý šéf ODS Mirek Topolánek novinářům ještě předminulé úterý tvrdil, že se na nevolební kongres své strany nechystá, protože není spokojen s vnitrostranickými poměry. O den později názor změnil. Prý ho osobně pozval premiér Petr Nečas. Od té chvíle se vesměs čekalo, že Topolánek svým spolustraníkům „umyje hlavy“, jako tomu bylo na Žofíně u příležitosti oslav dvacátého výročí strany. Bývalí vlivní členové ODS ale už v pátek situaci vykládali jinak: Topolánek naopak bude k Nečasovi vstřícný a bude zajímavé sledovat, kde se v budoucnu objeví.
Projev na kongresu dal nakonec za pravdu spíše zastáncům druhé teorie. Topolánek kromě jiného řekl, že se nenechá „vtáhnout do půtek, směšných válek a řevnivostí“ (o Petru Tluchořovi se tvrdilo, že za ním stojí právě jeho letitý spojenec Topolánek). Že by nikdo neměl stranu dělit na „čisté a nečisté“ (byl to on sám, kdo zavedl termín kmotři). Expředseda ODS rovněž výrazně podržel Nečase („ten největší topolánkovec, který mi sedm let kryl záda coby místopředseda, je dnes předsedou“), a i když si rýpl do místopředsedů, jasně uvedl, že „je dobře držet konzervativní tradice a nepřepřahat při prvním fouknutí“. Lepší projev si Nečas nemohl přát.
Vysvětlení, proč Topolánek zvolil smířlivý tón, může být několik. Tím prvním je, že šéf Teplárenského sdružení už přestal být uražený, jak ho spolustraníci sesadili z předsednické funkce, a získal nadhled. Kromě toho vztahy mezi Václavem Klausem a ODS nejsou stále nijak vřelé, a Topolánek se tak namísto něj může dostat do pozice smířlivého expředsedy, který občas trochu pokárá, ale jinak si za „svým děckem“ stojí. No a pak jsou tu důvody ekonomické: pokud chce být v Česku někdo úspěšný v byznysu, nemůže si dovolit být ve válce s premiérem a vládnoucí stranou. Zvlášť když si ho do vedoucích pozic vybírají lidé, kteří bezpochyby spoléhají na jeho kontakty z politiky. Vláda by navíc do budoucna mohla expředsedu nominovat na význačný post. Prozatím vyšla po kongresu zpráva, že Topolánek povede dozorčí radu Elektrárny Opatovice, kde nahradil spoluvlastníka EPH Daniela Křetínského. Uvidíme, zda to tím pro bývalého šéfa ODS končí…

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od…
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Technologie
Prohlížeč Vivaldi konečně dostane synchronizaci
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít