O Topolově nečekané vstřícnosti

26. října 2011, 18:19 - Petr Kolář
26. října 2011, 18:19

Glosa

Bývalý šéf ODS Mirek Topolánek novinářům ještě předminulé úterý tvrdil, že se na nevolební kongres své strany nechystá, protože není spokojen s vnitrostranickými poměry. O den později názor změnil. Prý ho osobně pozval premiér Petr Nečas. Od té chvíle se vesměs čekalo, že Topolánek svým spolustraníkům „umyje hlavy“, jako tomu bylo na Žofíně u příležitosti oslav dvacátého výročí strany. Bývalí vlivní členové ODS ale už v pátek situaci vykládali jinak: Topolánek naopak bude k Nečasovi vstřícný a bude zajímavé sledovat, kde se v budoucnu objeví.
Projev na kongresu dal nakonec za pravdu spíše zastáncům druhé teorie. Topolánek kromě jiného řekl, že se nenechá „vtáhnout do půtek, směšných válek a řevnivostí“ (o Petru Tluchořovi se tvrdilo, že za ním stojí právě jeho letitý spojenec Topolánek). Že by nikdo neměl stranu dělit na „čisté a nečisté“ (byl to on sám, kdo zavedl termín kmotři). Expředseda ODS rovněž výrazně podržel Nečase („ten největší topolánkovec, který mi sedm let kryl záda coby místopředseda, je dnes předsedou“), a i když si rýpl do místopředsedů, jasně uvedl, že „je dobře držet konzervativní tradice a nepřepřahat při prvním fouknutí“. Lepší projev si Nečas nemohl přát.
Vysvětlení, proč Topolánek zvolil smířlivý tón, může být několik. Tím prvním je, že šéf Teplárenského sdružení už přestal být uražený, jak ho spolustraníci sesadili z předsednické funkce, a získal nadhled. Kromě toho vztahy mezi Václavem Klausem a ODS nejsou stále nijak vřelé, a Topolánek se tak namísto něj může dostat do pozice smířlivého expředsedy, který občas trochu pokárá, ale jinak si za „svým děckem“ stojí. No a pak jsou tu důvody ekonomické: pokud chce být v Česku někdo úspěšný v byznysu, nemůže si dovolit být ve válce s premiérem a vládnoucí stranou. Zvlášť když si ho do vedoucích pozic vybírají lidé, kteří bezpochyby spoléhají na jeho kontakty z politiky. Vláda by navíc do budoucna mohla expředsedu nominovat na význačný post. Prozatím vyšla po kongresu zpráva, že Topolánek povede dozorčí radu Elektrárny Opatovice, kde nahradil spoluvlastníka EPH Daniela Křetínského. Uvidíme, zda to tím pro bývalého šéfa ODS končí…

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Tip: Chtějí po vás telefonní číslo kvůli registraci? Která SIM je pro to nejlepší?
Microsoftu se daří hlavně díky Office a cloudu. Zdvojnásobil zisk
Podíl používanosti Creators Updatu poprvé překonal Anniversary Update
Intel uvádí AI akcelerátor v podobě USB klíčenky, má výkon 0,1 TFLOPS při 1W spotřebě
S Googlem do vesmíru. Do Street View přidal záběry z ISS
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít