O Topolově nečekané vstřícnosti

26. října 2011, 18:19 - Petr Kolář
26. října 2011, 18:19

Glosa

Bývalý šéf ODS Mirek Topolánek novinářům ještě předminulé úterý tvrdil, že se na nevolební kongres své strany nechystá, protože není spokojen s vnitrostranickými poměry. O den později názor změnil. Prý ho osobně pozval premiér Petr Nečas. Od té chvíle se vesměs čekalo, že Topolánek svým spolustraníkům „umyje hlavy“, jako tomu bylo na Žofíně u příležitosti oslav dvacátého výročí strany. Bývalí vlivní členové ODS ale už v pátek situaci vykládali jinak: Topolánek naopak bude k Nečasovi vstřícný a bude zajímavé sledovat, kde se v budoucnu objeví.
Projev na kongresu dal nakonec za pravdu spíše zastáncům druhé teorie. Topolánek kromě jiného řekl, že se nenechá „vtáhnout do půtek, směšných válek a řevnivostí“ (o Petru Tluchořovi se tvrdilo, že za ním stojí právě jeho letitý spojenec Topolánek). Že by nikdo neměl stranu dělit na „čisté a nečisté“ (byl to on sám, kdo zavedl termín kmotři). Expředseda ODS rovněž výrazně podržel Nečase („ten největší topolánkovec, který mi sedm let kryl záda coby místopředseda, je dnes předsedou“), a i když si rýpl do místopředsedů, jasně uvedl, že „je dobře držet konzervativní tradice a nepřepřahat při prvním fouknutí“. Lepší projev si Nečas nemohl přát.
Vysvětlení, proč Topolánek zvolil smířlivý tón, může být několik. Tím prvním je, že šéf Teplárenského sdružení už přestal být uražený, jak ho spolustraníci sesadili z předsednické funkce, a získal nadhled. Kromě toho vztahy mezi Václavem Klausem a ODS nejsou stále nijak vřelé, a Topolánek se tak namísto něj může dostat do pozice smířlivého expředsedy, který občas trochu pokárá, ale jinak si za „svým děckem“ stojí. No a pak jsou tu důvody ekonomické: pokud chce být v Česku někdo úspěšný v byznysu, nemůže si dovolit být ve válce s premiérem a vládnoucí stranou. Zvlášť když si ho do vedoucích pozic vybírají lidé, kteří bezpochyby spoléhají na jeho kontakty z politiky. Vláda by navíc do budoucna mohla expředsedu nominovat na význačný post. Prozatím vyšla po kongresu zpráva, že Topolánek povede dozorčí radu Elektrárny Opatovice, kde nahradil spoluvlastníka EPH Daniela Křetínského. Uvidíme, zda to tím pro bývalého šéfa ODS končí…

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít