O Topolově nečekané vstřícnosti

26. října 2011, 18:19 - Petr Kolář
26. října 2011, 18:19

Glosa

Bývalý šéf ODS Mirek Topolánek novinářům ještě předminulé úterý tvrdil, že se na nevolební kongres své strany nechystá, protože není spokojen s vnitrostranickými poměry. O den později názor změnil. Prý ho osobně pozval premiér Petr Nečas. Od té chvíle se vesměs čekalo, že Topolánek svým spolustraníkům „umyje hlavy“, jako tomu bylo na Žofíně u příležitosti oslav dvacátého výročí strany. Bývalí vlivní členové ODS ale už v pátek situaci vykládali jinak: Topolánek naopak bude k Nečasovi vstřícný a bude zajímavé sledovat, kde se v budoucnu objeví.
Projev na kongresu dal nakonec za pravdu spíše zastáncům druhé teorie. Topolánek kromě jiného řekl, že se nenechá „vtáhnout do půtek, směšných válek a řevnivostí“ (o Petru Tluchořovi se tvrdilo, že za ním stojí právě jeho letitý spojenec Topolánek). Že by nikdo neměl stranu dělit na „čisté a nečisté“ (byl to on sám, kdo zavedl termín kmotři). Expředseda ODS rovněž výrazně podržel Nečase („ten největší topolánkovec, který mi sedm let kryl záda coby místopředseda, je dnes předsedou“), a i když si rýpl do místopředsedů, jasně uvedl, že „je dobře držet konzervativní tradice a nepřepřahat při prvním fouknutí“. Lepší projev si Nečas nemohl přát.
Vysvětlení, proč Topolánek zvolil smířlivý tón, může být několik. Tím prvním je, že šéf Teplárenského sdružení už přestal být uražený, jak ho spolustraníci sesadili z předsednické funkce, a získal nadhled. Kromě toho vztahy mezi Václavem Klausem a ODS nejsou stále nijak vřelé, a Topolánek se tak namísto něj může dostat do pozice smířlivého expředsedy, který občas trochu pokárá, ale jinak si za „svým děckem“ stojí. No a pak jsou tu důvody ekonomické: pokud chce být v Česku někdo úspěšný v byznysu, nemůže si dovolit být ve válce s premiérem a vládnoucí stranou. Zvlášť když si ho do vedoucích pozic vybírají lidé, kteří bezpochyby spoléhají na jeho kontakty z politiky. Vláda by navíc do budoucna mohla expředsedu nominovat na význačný post. Prozatím vyšla po kongresu zpráva, že Topolánek povede dozorčí radu Elektrárny Opatovice, kde nahradil spoluvlastníka EPH Daniela Křetínského. Uvidíme, zda to tím pro bývalého šéfa ODS končí…

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít