O svobodě a dluhu

10. srpna 2011, 05:38 - Jan Stuchlík
10. srpna 2011, 05:38

Dluhy berou svobodu. Ví to všichni, kdo mají hypotéku nebo jinou půjčku. Musí se starat, aby dost vydělávali. Změnit práci jen proto, že je ta dosavadní už nebaví, si dlužníci také dvakrát rozmyslí.

Foto: Profimedia.cz

Ti prozřetelnější si utáhnou opasek a rychle naspoří finanční rezervu, z níž by mohli platit splátky v okamžiku, kdy by přišli o pravidelný příjem. Automaticky počítat s tím, že v takovém případě by jim někdo jiný hned na splátky půjčil, si většina ani netroufne pomyslet.

A teď jiný příběh o dluzích. O dluzích států. Až do finanční krize většina států, respektive politiků, žila s představou, že státní dluh je jen číslo ze statistik. Stačilo, když našli každý rok v rozpočtu dost peněz na placení úroků. O zbytek se starat nemuseli. Když měli jednu várku dluhopisů splatit, vydali jiné, které bez problémů bankám, pojišťovnám či penzijním fondům prodali. Toto perpetuum mobile fungovalo desítky let.

Jenže teď se stroj na peníze zasekl a politici jsou zděšeni, že dluh není jen abstraktní číslo. V Itálii a Španělsku, jejichž dluhopisy trh přestává chtít, se musí strachovat, aby jim v příštích měsících na splacení starých dluhů vůbec někdo půjčil. Olej do ohně přilévají ratingové agentury, které snižují důvěryhodnost těchto zemí. Odpověď politiků je typická. Spikly se proti nim hamižné finanční trhy, proto je třeba je přísněji regulovat. Zlým ratingovým agenturám je třeba přistřihnout křídla a nejlépe si vytvořit vlastní evropskou, která by byla k potřebám států „chápavější“.

Nikdo z politiků si nedokáže připustit, že problém není ve finančním trhu či v agenturách, ale v samotné existenci dluhu. Vyčítat trhům, že si vybírají, komu půjčí peníze, je stejný nesmysl, jako přijít do banky pro hypotéku a trvat na tom, že ji banka musí poskytnout. Dokud si politici nepřipustí, že problémy vyřeší jen to, že staré dluhy sníží a nové sekat nebudou, bude se Evropa pořád potácet v bludném kruhu. Ale dost řečí. Je třeba jít vydělávat na příští hypoteční splátku.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní…
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Technologie
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít