O švarcsystému rozhodnou poslanci

24. ledna 2005, 00:00 - JAROMÍR DRÁBEK, autor je prezident Hospodářské komory ČR
24. ledna 2005, 00:00

Nový zákon o zaměstnanosti zkomplikoval situaci v mnoha firmách. Jednak hrozí podnikatelům vysokými sankcemi, aniž by obsahoval přesný výklad použitých pojmů, jednak jasně diskriminuje živnostníky bez zaměstnanců před těmi, kteří mají alespoň jednoho zaměstnance.

Závažné nedostatky se týkají především paragrafu 13 tohoto zákona, který obsahuje ustanovení, jež poškozují české podnikatele.

Povinnost vykonávat běžnou činnost svými zaměstnanci není novinkou, obsažena byla již v původním zákoníku práce, ten ale nepočítal s žádnými sankcemi. Dnešní až dvoumilionová pokuta při porušení zákona o zaměstnanosti, která může být udělena víceméně na základě rozhodnutí jednotlivého úředníka, by pro drobné podnikatele byla likvidující. Naše obavy v tomto bodě ústí především ze snadného zneužití a možné šikany podnikatelů. Obecná ustanovení dávají úředníkům prostor pro vlastní výklad a posouzení konkrétního příkladu, což může podnikatele velmi vážně poškodit.

Znění paragrafu zpochybňovalo i samotné ministerstvo práce a sociálních věcí, které zákon předkládalo. To dokonce tvrdilo, že pokud bude živnostník dodržovat živnostenský zákon, nemůže se dostat do rozporu se zákonem o zaměstnanosti. Řada drobných firem by ale přesně v tomto případě zákon porušila. Například subjekty, které poskytují poradenské služby či revizní technici. Týká se to také oblastí, kde se malé firmě nevyplatí zaměstnat „celého“ pracovníka, jako je údržba, správa nemovitostí apod.

Přes zjevné nedostatky zákona se k jeho změně dlouho nikdo nechystal. A teprve v důsledku silného mediálního tlaku se komoře, která dokonce zvažovala podání návrhu k Ústavnímu soudu, podařilo prosadit jednání s představiteli vlády a parlamentu. Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach při něm slíbil, že přepíše problematickou formulaci paragrafu 13 tak, aby bylo zřejmé, že si firmy mohou na práci najmout kromě svých zaměstnanců i živnostníky. Hospodářská komora požaduje jasné oddělení práce zaměstnanců od práce živnostníků tak, aby osoby samostatně výdělečně činné nebyly již diskriminovány.

Dosavadní způsob boje proti švarcsystému byl nešťastný a vyžádal si i okamžité řešení - novelizaci zákona. Hospodářská komora se snažila o dohodu a chtěla vzniklé problémy odstranit ve spolupráci s ministerstvem. To se nakonec po několika vyjednáváních i s dalšími partnery podařilo. Výsledkem byla dohoda změnit paragraf 13 tak, aby byl splněn základní princip, podle kterého nebudou podnikatelé ve svém činnosti již omezováni. Takže vláda nakonec reagovala poměrně rychle a navrhované řešení je přijatelné i pro podnikatele.

Návrh změny paragrafu 13 mají poslanci posuzovat na únorové schůzi. Ještě není zcela jisté, zda se jim podaří dosáhnout úplné shody. Pokud přijmou kterýkoliv z pozměňovacích návrhů, jež vyhovuje požadavkům Hospodářské komory, pomine i důvod k ústavní stížnosti.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít