O peníze z Unie je obrovský zájem

06. února 2006, 00:00 - MARTINA MARTINOVIČOVÁ
06. února 2006, 00:00

MARTINA HŘEBEJKOVÁ, PORADENSKÁ FIRMA V. I. A. PRAHA: Mnohým žadatelům o unijní peníze stále chybí základní znalosti o fungování fondů. K poradenským firmám přicházejí klienti, kteří vůbec netuší, co vše je třeba spolu s žádostí odevzdat. Často si naivně myslí, že peníze ze strukturálních fondů získají ihned po schválení žádosti.

MARTINA HŘEBEJKOVÁ, PORADENSKÁ FIRMA V. I. A. PRAHA: Mnohým žadatelům o unijní peníze stále chybí základní znalosti o fungování fondů. K poradenským firmám přicházejí klienti, kteří vůbec netuší, co vše je třeba spolu s žádostí odevzdat. Často si naivně myslí, že peníze ze strukturálních fondů získají ihned po schválení žádosti. * Kolik firem se na vás loni obrátilo s prosbou o pomoc při vyřizování žádosti o dotace z Evropské unie?

Zájem byl obrovský. Jednalo se o desítky soukromých podnikatelů a firem. Přicházely jednak načerpat informace o tom, jak mechanismy získávání peněz z Unie fungují, ale i s konkrétními projekty, na které chtěly dotace ze strukturálních fondů získat. Naše společnost poskytovala těmto firmám vstupní konzultace vhodnosti jejich konkrétních investičních záměrů. Často jsme jim pomohli i jejich investiční záměr upravit tak, aby odpovídal přísným požadavkům a kritériím jednotlivých programů a aby vůbec bylo možné o dotaci žádat.

* O jaké programy byl největší zájem?

Nejčastěji projevovaly zájem o programy podporující rozvoj infrastruktury v oblasti cestovního ruchu a rozvoj malých a středních podniků v regionech z operačního programu SROP. Potom o programy Rozvoj, Inovace a Klastry z operačního programu Průmysl a podnikání, o projekty v oblasti životního prostředí z operačního programu Infrastruktura a o projekty v regionu Praha.

* Kolika vašim klientům byla dotace loni schválena?

Našim klientům jsme v uplynulém roce pomohli úspěšně požádat o 126 milionů korun.

* Jsou firmy, které již díky vaší pomoci dotace čerpají? Na jaké projekty?

Ano, samozřejmě. Jsou to projekty zejména v oblasti cestovního ruchu z první vlny výzev. Dále se jedná o projekty v oblasti rozvoje lidských zdrojů, a to jak pro jednotlivé regiony, tak pro Prahu. O tuto oblast, konkrétně prioritu Adaptabilita a podnikání v rámci operačního programu Rozvoj lidských zdrojů, mají zájem i velké společnosti podnikající v Praze, které jsou z možnosti žádání dotací v jiných programech jinak vyloučeny. V dnešní chvíli máme i klienty, kteří peníze na svůj účet již dostali.

* Jak dlouho vlastně trvá celý proces od vyplnění žádosti po zahájení projektu?

Administrativní proces hodnocení je velmi náročný a žádostí neustále přibývá. Proto se často stává, že někteří žadatelé jsou již po třech týdnech od odevzdání žádosti netrpěliví a ptají se nás, jak dlouho to ještě bude trvat.

* Jaké nejčastější problémy mají podnikatelé? Mezi současné problémy, které žadatele velmi trápí, patří zejména otázka partnerství. Unie klade na vytváření partnerství při realizaci projektů velký důraz. Žádosti za dobře popsané role partnerů v projektu získávají v hodnocení body. Problém ale nastává v momentě, kdy se úspěšné projekty začnou realizovat. Stále není dořešena otázka jak a z čeho financovat podíl partnera na projektu. V některých programech jsou dokonce i náklady na partnera hodnoceny jako neuznatelné, to znamená že na ně nelze dotaci čerpat. Věříme ale, že i tento problém bude brzy vyřešen. * Jaká jsou vaše nejčastější doporučení pro firmy, které chtějí žádat nebo žádají o dotace? Stále ještě za námi přicházejí někteří klienti s naivní představou, že získají peníze ze zdrojů strukturálních fondů ihned poté, co jejich žádost úspěšně projde výběrovým řízením. Neustále musíme opakovat, že peníze z Unie, až na výjimky, přicházejí úspěšným žadatelům v momentě, kdy je projekt dokončen. Na financování projektu je třeba mít zajištěno financování ve výši plných sto procent již na počátku. * Jaké chyby firmy dělají, na co je nejčastěji upozorňujete?

Nejedná se ani tak o chyby jako spíš o nevědomost, neznalost. Některé podnikatelské subjekty, které za námi přijdou s žádostí o pomoc, netuší, co vše je třeba spolu s žádostí zpracovat a odevzdat. Podceňují projektovou přípravu. Některým z nich zpracováváme podnikatelský záměr či studii proveditelnosti dokonce poprvé. Myslíme si, že tato přísnost ze strany administrátorů jednotlivých programů je pro rozvoj vyšší profesionality v oblasti řízení firem v Česku velmi přínosná.

* Lze říci, že firmy jsou již po roce v této oblasti zkušenější?

Obecně to takto říci lze. Navíc přibývá i mediálních informací, workshopů a seminářů, na kterých mají samotní žadatelé, ale i společnosti, které se zabývají pomocí při zpracování žádostí atp., možnost získat mnoho nových poznatků a informací o aktuálním dění.

* Existují programy, které „nepasují“ na české firmy, na české podmínky. Jaké byste naopak doporučila nově otevřít?

Nerušila bych určitě žádné. Naopak vítám, že pro příští plánovací období se počítá i s programy na financování vědy a výzkumu. V oblasti cestovního ruchu a kultury by byl jistě i velký zájem o programy, z nichž by bylo možné čerpat dotace na obnovu, rekonstrukci památek, památkově chráněných objektů. V oblasti životního prostředí pak například dotace na obnovu krajiny poškozené vodní erozí. Žadatelé ze skupiny obcí a měst by přivítali dotační program na rekonstrukci základních škol, mateřských školek, ale i například zdroje na obnovu místní dopravní infrastruktury.

* Jak funguje spolupráce s CzechInvestem - obracíte se na něj? Na CzechInvest se obracíme. Zejména v případech, kdy je možná dvojí interpretace některých pravidel v rámci jednotlivých programů OPPP. * Domníváte se, že následující sedmiletku se českým firmám podaří vyčerpat celý objem finančních zdrojů, který budou mít k dispozici, tedy ročně kolem stovky miliard korun?**

Ještě neskončilo stávající období, ve kterém mohou české firmy získat dotace a je tedy ještě brzy na jakékoli hodnocení a predikce. Z pohledu naší společnosti, která se snaží pomáhat získat peníze ze strukturálních fondů nejen českým firmám a podnikatelům, ale i obcím, svazkům obcí, krajům, mohu konstatovat, že zájem o tyto prostředky, ale i zkušenosti s přípravou projektů ze strany žadatelů, neustále rostou. Což je pro další plánovací období dobré znamení.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní…
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Technologie
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Intel uvádí procesory generace 8000. První čtyřjádra pro notebooky, Coffee Lake bude později
Král realtimových strategií se vrátí. Microsoft oznámil Age of Empires IV
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít