O miliardy jen s IBM

11. září 2008, 22:22 - Vadim Fojtík
11. září 2008, 22:22

Druhý zájemce ze soutěže vypadl, poslal omylem málo peněz

Z očekávaného boje firem o miliardový kontrakt na dodávku systému pro Státní pokladnu sešlo. V soutěži zůstal jediný zájemce, firma IBM Česká republika. Jejími subdodavateli budou společnosti Hewlett - Packard, Logica a SAP ČR. Vzhledem k tomu, že si IBM a Hewlett - Packard na trhu spíše konkurují, musely podnikovou spolupráci na Státní pokladně schválit centrály obou společností.

Spletli čárku Do tendru se původně přihlásili dva zájemci. Tím dalším byla společnost Indra. Po otevření obálek byla ale ze soutěže vyřazena. Nesplnila totiž jednu z podmínek výběrového řízení, a tím bylo složení kauce 45 milionů korun. Dle informací týdeníku EURO totiž pracovníci společnosti poslali omylem na účet ministerstva financí, pod které budování pokladny spadá, jen 4,5 milionu korun, namísto požadovaných pětačtyřiceti. Není to poprvé, kdy k podobnému selhání u tak velkého projektu došlo. Třeba při privatizaci plynárenské firmy Transgas doručil jeden ze zájemců nabídku necelých deset minut po vypršení lhůty. Pamětníci rovněž v této souvislosti vzpomínají na prodej kladenských hutí Poldi. Tehdejší zájemce Vladimír Stehlík totiž v privatizační nabídce posunul desetinnou čárku. Namísto částky přesahující sto milionů korun nabídl za hutě více než miliardu.

Jeden nestačí Skutečnost, že v tendru zůstala pouze jedna firma, kritizuje část odborné veřejnosti. Nelíbí se to ani české pobočce organizace Transparency International. Odborníci tvrdí, že stát nebude mít příliš prostoru na vyjednávání výhodnějších podmínek. Naopak šéf projektu Státní pokladny na ministerstvu financí Pavel Nevšímal je přesvědčen, že kvalitě tendru jediný zájemce neubere. „Přihlásily se firmy, které patří ke světové špičce ve svém oboru. Navíc naše požadavky na dodávky systému jsou již uvedeny v zadávací dokumentaci. Uznávám ale, že z mediálního hlediska jedna přihlášená firma moc dobrá není,“ konstatoval.
Hlavním důvodem, proč se do tendru přihlásili jen dva zájemci, je zřejmě to, že podmínky soutěže byly pro další společnosti příliš přísné. „Ano, to je jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli tendru nezúčastnit,“ upozornil jeden z potenciálních zájemců. Obdobně reagovaly i další firmy, které byly uvedeny na seznamu společností, jež si vyzvedly zadávací dokumentaci k tendru. Celkem jich bylo 41. „Podmínky soutěže odpovídaly velikosti a vážnosti zakázky. Jen pro představu, systém bude mít zhruba deset tisíc uživatelů. Přece do soutěže nepustíme firmu, která dodala systém, který používá tisíc lidí,“ vysvětlil Nevšímal. Jak dodal, z firem, jež si vyzvedly dokumentaci, mohlo vzejít čtyři až pět relevantních nabídek. Většinou od podobných seskupení, jako je to kolem IBM. Po trhu kolovaly informace, že se k podobnému kroku chystá třeba Telefónica O2 či firma Siemens IT Solutions nad Services.

Nejdříve prověrka Ani IBM a spol. však zatím nemají jistotu, že se tendru na dodávky systému pro státní pokladnu zúčastní. Výběrová komise totiž v úterý 9. září pouze zkoumala, zda firma v nabídce předložila všechny požadované dokumenty. Na přelomu minulého a tohoto týdne pak začala prověřovat, zda přihláška splňuje i další podmínky soutěže, tedy zda odpovídá technickým i finančním požadavkům zadavatele, tedy státu. Do poloviny října pak komise rozhodne, zda doporučí vládě IBM a její subdodavatele vybrat jako vítěze tendru.
Náklady na vybudování Státní pokladny dosáhnou zhruba 2,5 miliardy korun. Pokladna má začít fungovat na přelomu let 2009 až 2010. Ministerstvo financí předpokládá, že nový systém zprůhlední a zjednoduší tok financí ve státní správě. Roční úspory mají dosáhnout 0,5 až procento z celkového státního rozpočtu, tedy zhruba z bilionu korun.

BOX
Harmonogram spouštění Státní pokladny - Druhá polovina října - Výběrová komise rozhodne, zda doporučí vládě uzavřít kontrakt s IBM.
- Únor 2009 - Vyhotovení kompletního projektu od dodavatele včetně klíčových milníků, kdy by měly jednotlivé části systému fungovat.
- Přelom let 2009 až 2010 - Státní pokladna již funguje, běží paralelně se současným systémem.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
OneDrive rozšiřuje zálohování starších verzí na všechny typy souborů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít