O důchody se budeme muset postarat sami

27. listopadu 2009, 02:20 - Daniel Kuchta, <a href="http://www.investujeme.cz">Investujeme.cz</a>
27. listopadu 2009, 02:20

Penzijní fondy přežily probíhající krizi víceméně v pohodě a po minulém ne velmi úspěšném roce by mělo být zhodnocení pro klienty zajímavější.

Autor: Martin Siebert

Názor Asociace penzijních fondů na důchodový systém v ČR je však jednoznačný. O důchody se budeme muset postarat sami.

Začneme pozitivně. Podobně jako šéf Asociace penzijních fondů (APF) ČR Jiří Rusnok. Počet klientů i aktiva evidovaná ve prospěch klientů stále stoupají. Za tři čtvrtletí letošního roku se nechalo penzijními fondy zlákat více než 132 tisíc klientů a celkově jejich počet překročil hranici 4,4 milionu. To znamená, že v ČR je penzijně připojištěno více než 60 % ekonomicky aktivních obyvatel.

Na otázku, co je důvodem neustálého růstu počtu klientů v penzijním připojištění, i když nejde ani zdaleka o ideální produkt (druhá část věty nebyla součástí otázky), měl pan Rusnok několik odpovědí. Za prvé, jde o produkt, který je vzhledem k dnešním podmínkám na trhu velmi konkurenceschopný, zejména díky státnímu příspěvku. S tím mohou souhlasit především konzervativní a dnes většinou starší lidé, pro něž je penzijní připojištění nejvýhodnější.

Druhým důvodem je strach lidí z výrazného propadu životní úrovně při odchodu do důchodu, v jehož zamezení je právě smysl penzijního připojištění. Problémem ovšem je, že lidem to minimum, které si dnes odkládají, velmi nepomůže (to už ale skutečně není problém penzijních fondů, ale lidí samotných).

A třetím důvodem je pak podle pana Rusnoka zvládnutí krize lépe než trhy. To je také pravda, ovšem trhy se, i přes své ztráty z přelomu minulého a letošního roku, dokázaly vzpamatovat z krize také velmi rychle (i když někdy až příliš). Podle Petra Beneše, viceprezidenta APF a šéfa penzijních fondů ČSOB je důvodem také důvěra ve finanční systém České republiky. Ten se skutečně ukázal mnohem více „crisis proof“ než tradiční a mnohem vyspělejší světové trhy, možná právě kvůli své konzervativnosti.

Aktiva ve fondech celkově narostly o 6,1 miliardy korun, na jednoho účastníka se však příliš nezvedly. Prostředky evidované ve prospěch účastníků vzrostly ze 186 miliard na konci minulého roku na 195,6 miliardy na konci září 2009. Za tři čtvrtletí dosáhly fondy zisky 2,1 miliardy korun, podobně, jako minulý rok (ve ztrátě jsou ke konci čtvrtletí pouze fondy ING a Aegon).

Příspěvek se snížil

Největším problémem se stále ukazuje průměrná výše měsíčního účastnického příspěvku (bez příspěvku zaměstnavatele), který se oproti roku 2008 dokonce snížil ze 450 korun na 431,46 korun. Pohybuje se tak „pod úrovní 2 % průměrné hrubé mzdy a nemůže tak nabídnout výrazné vyrovnání poklesu příjmu při odchodu do důchodu,“ píše se v tiskové zprávě APF ČR.

To bude problém zejména pro mladé lidi, kteří se na státní důchody v budoucnu spoléhat nemohou. A i když je penzijní připojištění určeno především jim (přestože v dnešní formě je stále výhodnější pro starší lidi), mají největší zastoupení, téměř polovinu, lidé nad padesát let (47,74 %). A největší přírůstek za poslední roky zaznamenali lidé ve věku 60 let a více (možná je to právě proto, že je to pro ně nejvýhodnější).

Prakticky žádnou změnu nezaznamenalo velmi konzervativní složení portfolií fondů, kde stále vedou s velkým náskokem dluhopisy s podílem přes 80 %. Téměř deset procent pak představují peníze v bankách a termínovaných vkladech.

Ke změnám však došlo v legislativě, zejména co se týče informovanosti klienta o provizích, znemožnění ovlivňování klientů ze strany zaměstnavatelů, a také zpoplatnění přestupu mezi fondy. Co se týče prvního bodu, novinka podle zástupců penzijních fondů funguje, ale k dokonalosti má daleko. Každý fond řeší sdělování provize jiným způsobem a jednotná metodika chybí. Řešení, které by udělalo tuto věc transparentní a jednotnou, je však na pořadu dne. Problém je ale podle APF v tom, že ona může dát pouze doporučení svým členům, odpovědnost za sdělováním provizí však většinou nese prodejce - zprostředkovatel. A zejména u MLM firem je výše provizí často velmi ožehavé téma, nejenom navenek, ke klientům, ale také vevnitř společnosti.

Co se týče ovlivňování zaměstnanců zaměstnavateli, funguje nové opatření dobře a ani životní pojištění, které mohlo být v tomto směru hrozbou pro penzijní fondy, prý nepředstavuje žádnou konkurenci. Trochu problematickým se ukazuje omezení pobídek, kde samotná ČNB řeší možnost vydání seznamu povolených a nepovolených pobídek, které mohou fondy nebo zprostředkovatelé nabídnout klientovi.

Při přestupech mezi fondy využívají fondy maximální poplatek 800 korun a zatím to funguje dobře. Počet přestupů mezi fondy se podle všeho snížil až o polovinu.

Výnosy konečně nad inflací?

Vcelku pozitivní odpověď zazněla na otázku předpovědi výnosů penzijních fondů za letošní rok. Podle lidí z Asociace by měly být výnosy určitě lepší než v minulém roce (horší už to stejně ve většině případů nemohlo být) a měly by překonat inflaci. Zní to dobře, na druhé straně ale nepřekonat jednoprocentní inflaci by asi byla skutečně hanba, zejména když letos investování na kapitálových trzích překonává i ta nejoptimističtější očekávání. Dalším strašákem je prý velké rozpětí mezi jednotlivými fondy.

Více na Investujeme.cz.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít