O digitální kmitočty budeme bojovat

28. února 2005, 00:00 - ERICH HANDL
28. února 2005, 00:00

GENERÁLNÍ ŘEDITEL TV PRIMA MARTIN DVOŘÁK: Na českém televizním trhu vypukla válka o místo v digitálních sítích. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání vyhlásila výběrové řízení na osm pozic v sítích B a C, o které se ucházejí desítky zájemců se svými projekty. Zároveň blokuje síť A pro veřejnoprávní televizi.

GENERÁLNÍ ŘEDITEL TV PRIMA MARTIN DVOŘÁK: Na českém televizním trhu vypukla válka o místo v digitálních sítích. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání vyhlásila výběrové řízení na osm pozic v sítích B a C, o které se ucházejí desítky zájemců se svými projekty. Zároveň blokuje síť A pro veřejnoprávní televizi. Privátní televize, které mají dlouhodobé vysílací licence, se ale cítí poškozeny tím, že Rada nevyhověla jejich žádostem o umístění do digitálních sítí a nevyřešila jejich přechod na digitální vysílání. Prima dokonce podala na radu žalobu. O problému jsme hovořili se šéfem Primy Martinem Dvořákem. * Jaké jsou důvody podání žaloby?

Radu nežalujeme proto, že chceme bojkotovat digitalizaci, ale naopak proto, že nám ji neumožnila. Nesouhlasíme s tím, jak část radních postupuje při řešení přechodu na digitální vysílání stávajících vysílatelů a výběrového řízení na nové digitální licence. Někteří se tváří, jakoby neexistovala již nabytá práva stávajících vysílatelů a neplatily žádné právní normy. Ve velmi náročném procesu přechodu k digitálnímu vysílání musí být určitá logická posloupnost, jinak může být proces digitalizace velmi zkomplikován. Myslíme si, že kroky, které činí rada, bohužel logické nejsou.

* Rozumím tomu tedy tak, že podle vás stát ještě nemá zákony, které by upravovaly nový systém, a už chce hledat zájemce o jeho provozování?

Ano. Nejdříve měla být schválena koncepce digitálního vysílání, pak zákon o elektronických komunikacích a novela mediálního zákona. Teď jsme v situaci, kdy se přijímá zákon o elektronických komunikacích a připravuje novela mediálního zákona. Jsme přesvědčeni, že Rada měla na novelu mediálního zákona počkat a vyhlásit licenční řízení až po jejím přijetí. První vážný problém plynoucí z postupu Rady se již objevil; podmínky licenčního řízení, které Rada vypsala, budou v rozporu se zákonem o elektronických komunikacích.

* Proč by kmitočty stávajících komerčních stanic měly být automaticky překlopeny na digitál?

Naše licence je z hlediska technologie vysílání neutrální. Automatické překlápění tedy logicky předpokládáme, a tento názor máme také podložen právními analýzami. Proto se ptáme: Jak můžete vyhlásit licenční řízení na všech osm pozic a zapomenout při tom na stávající provozovatele? A s tím souvisí naše žaloby. Stávající licence televize Prima je platná do roku 2018, ale v souladu s logikou věci nikdo nepředpokládá, že bychom až do té doby vysílali analogově. Analogové vysílání totiž skončí mnohem dříve. Jednoznačně počítáme s tím, že nám musí být umožněn v rámci platné licence přechod na nový systém.

* Jaký je důvod k postupnému náběhu nové technologie? Po nějakou dobu bude muset běžet souběh obou vysílání, protože lidé si určitě v jeden moment nekoupí nové televize, které umožní digitální příjem. To je proces, který potrvá měsíce a roky. * Vy i Česká televize se chlubíte, že jste se na digitální technologie připravovali jako první. Kde je pravda?

Česká televize to skutečně o sobě tvrdí. První zkušební licenci pro pozemní digitální vysílání ale získala dceřiná společnost FTV Prima, společnost CDG, v roce 1999. Prima začala být experimentálně digitálně vysílána v roce 2000. Investice do tohoto projektu byly velké.

*** Takže odmítáte nařčení, že Prima je brzdou nového systému?

Když podobné názory slyším, frustrovaně se usmívám. Je to totiž holý nesmysl. Komerční televize samozřejmě chtějí technologický pokrok. Prima byla poslední televizí, která začala vysílat celoplošně, pokrytí území pro nás byla nákladná a složitá věc. Připravovaná digitalizace nám v tomto směru tedy jen prospěje. Naše televize rozhodně proces digitalizace nebrzdí. Jde nám pouze o to, aby všechno proběhlo korektně a podle jasných pravidel.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Nordic Telecom letos vypne CDMA. Než vybuduje LTE, přesune zákazníky k O2
Malý iPhone SE nebyl nikdy takhle levný. Operátoři šli s cenou výrazně níž než Apple
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Shigeru Kumekawa: nová Bravia A1 je nabitá tou nejlepší technologií, říká prezident Sony Europe (rozhovor)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít