O české lázně se nebojím

01. srpna 2011, 16:07 - Kristýna Balajová
01. srpna 2011, 16:07

Většina zahraničních hostů se k nám jede především léčit, a nikoli jen rekreovat, tvrdí generální ředitel a předseda představenstva Lázně Teplice

Radek Popovič, generální ředitel a předseda představenstva Lázně Teplice, má svou práci rád. „Těší mě pomyšlení, že jsme tu především proto, aby se k nám lidé jezdili léčit,“ vysvětluje cestou mezi honosnými lázeňskými domy. Do severočeského města se vrátil po sedmnácti hektických letech strávených ve Spojených státech, především v New Yorku. Pochvaluje si místní pomalejší tempo a také poklidný, ale přesto úspěšný lázeňský byznys.

Euro: Říkáte, že se k vám lidé jezdí léčit. Nezměnila se ale tradiční léčebná zařízení otevřená nejširší veřejnosti v luxusní wellnessová centra pro movitější klienty? To určitě ne. Lázně jsou stále především léčebným zařízením s významným počtem klientů, jimž pobyt částečně, nebo úplně hradí pojišťovna. Třeba k nám loni přijelo přes pojišťovnu 68 procent všech hostů. Samozřejmě se zároveň snažíme reagovat na narůstající zájem o kratší, relaxační a preventivní pobyty. Ty si klienti hradí sami. Chceme nabídnout co nejširší paletu služeb, takže kromě léčebných procedur nabízíme také orientální masáže, kosmetický salon a podobně. Hlavní náplní lázní je ale stále především léčba. Ostatně většina zahraničních hostů se k nám jede především léčit, a nikoli jen rekreovat. To je případ třeba arabských klientů. Často k nám vozí děti, aby se v lázních léčily nebo aby na naší privátní klinice CLT podstoupily lékařský zákrok, jako je třeba operace pro spasticitu dolních končetin po prodělané dětské mozkové obrně.

Euro: Jak se dnes daří českým a moravským lázním? Přece jen jste do jisté míry závislí na klientech, kteří nepřijíždějí přes pojišťovnu. Pocítili jste hospodářskou recesi? Lázeňství naštěstí vážnější problémy nemělo. Co se týče přímo našich lázní, situace je dobrá. Minulý rok jsme uzavřeli s mírným ziskem. Podle mého názoru je to tím, že léčebné lázně nabízejí něco jiného než klasický turistický ruch. Jak jsem řekl, lidé se sem jezdí v prvé řadě léčit a starat se o své zdraví. A protože tradiční lázeňská léčba, využívající přírodní zdroj, má velmi dobré výsledky, lidé si tento typ pobytu tak snadno neodepřou. Běžný wellness problémy možná čekají. O lázně se ale nebojím, protože blahodárný účinek je v tomto případě zcela jednoznačný. Jediné, co by nás mohlo ohrozit, by byly neuvážené kroky ze strany státu, které by vedly k restrikcím v současném systému zdravotního pojištění. Věřím však, že moudří lidé si spočítají, že utlumením úhrad zdravotních pojišťoven by došlo k tomu, že lázně nebudou moci do systému odvádět to co v současnosti a do rozpočtu by přišlo méně peněz. Místo úspory by se naopak dostavil propad.

Euro: Situace ve zdravotnictví je nejistá a může se stát, že tok peněz z veřejného zdravotního pojištění do lázeňství bude omezen. Snažíte se aktivně získávat více samoplátců? Ano, na tom samozřejmě aktivně pracujeme. Snažíme se oslovovat také lidi, kteří si chtějí jen na chvilku odpočinout. Pracujeme na tom, abychom mohli nabídnout celou řadu služeb, a taky aby standard ubytování a stravy byl co nejvyšší. Máme zároveň co nabídnout i těm, kteří se chtějí léčit na nejvyšší úrovni. Naší velkou výhodou je v tomto směru fakt, že součástí lázní je i klinika CLT. Máme zde ortopedii, neurologii, ORL, chirurgii, dermatologii i plastickou chirurgii. Díky klinice za námi jezdí klienti až z Kuvajtu, Saúdské Arábie a dalších arabských zemí, místní plastika zase láká domácí klientelu poměrně nízkými cenami. Zároveň je ale třeba zdůraznit, že nedochází k rozevírání nůžek mezi českými hosty, kteří přijeli přes pojišťovnu, a samoplátci. Mezi těmito dvěma skupinami neděláme rozdíly. Kvalitu pobytu jsme nastavili na samoplátce, ale zakládáme si na tom, že totéž poskytneme všem.

Euro: Máte hosty z Blízkého východu, Německa a stále víc i z Ruska. Proč jezdí zrovna do Česka? Co se týče Německa, tam je to dáno blízkostí a tradicí, která se postupně budovala v minulých desetiletích. V případě Ruska hraje samozřejmě roli historický vývoj, důležitý je ale i fakt, že tam má české lázeňství velmi dobré jméno. Na Blízkém a Středním východě si postupně oblíbili středoevropské léčebné lázeňství a naučili se jezdit do Teplic. My se samozřejmě snažíme v těchto zemích dál cíleně působit. Jsme aktivní na ruském internetu a teď začínáme do Ruska i více cestovat. Obecně platí, že náš obchod se stává aktivnější.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít