O české lázně se nebojím

01. srpna 2011, 16:07 - Kristýna Balajová
01. srpna 2011, 16:07

Většina zahraničních hostů se k nám jede především léčit, a nikoli jen rekreovat, tvrdí generální ředitel a předseda představenstva Lázně Teplice

Radek Popovič, generální ředitel a předseda představenstva Lázně Teplice, má svou práci rád. „Těší mě pomyšlení, že jsme tu především proto, aby se k nám lidé jezdili léčit,“ vysvětluje cestou mezi honosnými lázeňskými domy. Do severočeského města se vrátil po sedmnácti hektických letech strávených ve Spojených státech, především v New Yorku. Pochvaluje si místní pomalejší tempo a také poklidný, ale přesto úspěšný lázeňský byznys.

Euro: Říkáte, že se k vám lidé jezdí léčit. Nezměnila se ale tradiční léčebná zařízení otevřená nejširší veřejnosti v luxusní wellnessová centra pro movitější klienty? To určitě ne. Lázně jsou stále především léčebným zařízením s významným počtem klientů, jimž pobyt částečně, nebo úplně hradí pojišťovna. Třeba k nám loni přijelo přes pojišťovnu 68 procent všech hostů. Samozřejmě se zároveň snažíme reagovat na narůstající zájem o kratší, relaxační a preventivní pobyty. Ty si klienti hradí sami. Chceme nabídnout co nejširší paletu služeb, takže kromě léčebných procedur nabízíme také orientální masáže, kosmetický salon a podobně. Hlavní náplní lázní je ale stále především léčba. Ostatně většina zahraničních hostů se k nám jede především léčit, a nikoli jen rekreovat. To je případ třeba arabských klientů. Často k nám vozí děti, aby se v lázních léčily nebo aby na naší privátní klinice CLT podstoupily lékařský zákrok, jako je třeba operace pro spasticitu dolních končetin po prodělané dětské mozkové obrně.

Euro: Jak se dnes daří českým a moravským lázním? Přece jen jste do jisté míry závislí na klientech, kteří nepřijíždějí přes pojišťovnu. Pocítili jste hospodářskou recesi? Lázeňství naštěstí vážnější problémy nemělo. Co se týče přímo našich lázní, situace je dobrá. Minulý rok jsme uzavřeli s mírným ziskem. Podle mého názoru je to tím, že léčebné lázně nabízejí něco jiného než klasický turistický ruch. Jak jsem řekl, lidé se sem jezdí v prvé řadě léčit a starat se o své zdraví. A protože tradiční lázeňská léčba, využívající přírodní zdroj, má velmi dobré výsledky, lidé si tento typ pobytu tak snadno neodepřou. Běžný wellness problémy možná čekají. O lázně se ale nebojím, protože blahodárný účinek je v tomto případě zcela jednoznačný. Jediné, co by nás mohlo ohrozit, by byly neuvážené kroky ze strany státu, které by vedly k restrikcím v současném systému zdravotního pojištění. Věřím však, že moudří lidé si spočítají, že utlumením úhrad zdravotních pojišťoven by došlo k tomu, že lázně nebudou moci do systému odvádět to co v současnosti a do rozpočtu by přišlo méně peněz. Místo úspory by se naopak dostavil propad.

Euro: Situace ve zdravotnictví je nejistá a může se stát, že tok peněz z veřejného zdravotního pojištění do lázeňství bude omezen. Snažíte se aktivně získávat více samoplátců? Ano, na tom samozřejmě aktivně pracujeme. Snažíme se oslovovat také lidi, kteří si chtějí jen na chvilku odpočinout. Pracujeme na tom, abychom mohli nabídnout celou řadu služeb, a taky aby standard ubytování a stravy byl co nejvyšší. Máme zároveň co nabídnout i těm, kteří se chtějí léčit na nejvyšší úrovni. Naší velkou výhodou je v tomto směru fakt, že součástí lázní je i klinika CLT. Máme zde ortopedii, neurologii, ORL, chirurgii, dermatologii i plastickou chirurgii. Díky klinice za námi jezdí klienti až z Kuvajtu, Saúdské Arábie a dalších arabských zemí, místní plastika zase láká domácí klientelu poměrně nízkými cenami. Zároveň je ale třeba zdůraznit, že nedochází k rozevírání nůžek mezi českými hosty, kteří přijeli přes pojišťovnu, a samoplátci. Mezi těmito dvěma skupinami neděláme rozdíly. Kvalitu pobytu jsme nastavili na samoplátce, ale zakládáme si na tom, že totéž poskytneme všem.

Euro: Máte hosty z Blízkého východu, Německa a stále víc i z Ruska. Proč jezdí zrovna do Česka? Co se týče Německa, tam je to dáno blízkostí a tradicí, která se postupně budovala v minulých desetiletích. V případě Ruska hraje samozřejmě roli historický vývoj, důležitý je ale i fakt, že tam má české lázeňství velmi dobré jméno. Na Blízkém a Středním východě si postupně oblíbili středoevropské léčebné lázeňství a naučili se jezdit do Teplic. My se samozřejmě snažíme v těchto zemích dál cíleně působit. Jsme aktivní na ruském internetu a teď začínáme do Ruska i více cestovat. Obecně platí, že náš obchod se stává aktivnější.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Překvapení: AMD příští rok vydá 12nm procesory a GPU, na nové technologii 12LP od GloFo
Nejvýkonnější herní konzoli si už můžete předobjednat. Xbox One X stojí 13 500 Kč
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na první ukázku nového Tomb Raidera
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít