O české lázně se nebojím

01. srpna 2011, 16:07 - Kristýna Balajová
01. srpna 2011, 16:07

Většina zahraničních hostů se k nám jede především léčit, a nikoli jen rekreovat, tvrdí generální ředitel a předseda představenstva Lázně Teplice

Radek Popovič, generální ředitel a předseda představenstva Lázně Teplice, má svou práci rád. „Těší mě pomyšlení, že jsme tu především proto, aby se k nám lidé jezdili léčit,“ vysvětluje cestou mezi honosnými lázeňskými domy. Do severočeského města se vrátil po sedmnácti hektických letech strávených ve Spojených státech, především v New Yorku. Pochvaluje si místní pomalejší tempo a také poklidný, ale přesto úspěšný lázeňský byznys.

Euro: Říkáte, že se k vám lidé jezdí léčit. Nezměnila se ale tradiční léčebná zařízení otevřená nejširší veřejnosti v luxusní wellnessová centra pro movitější klienty? To určitě ne. Lázně jsou stále především léčebným zařízením s významným počtem klientů, jimž pobyt částečně, nebo úplně hradí pojišťovna. Třeba k nám loni přijelo přes pojišťovnu 68 procent všech hostů. Samozřejmě se zároveň snažíme reagovat na narůstající zájem o kratší, relaxační a preventivní pobyty. Ty si klienti hradí sami. Chceme nabídnout co nejširší paletu služeb, takže kromě léčebných procedur nabízíme také orientální masáže, kosmetický salon a podobně. Hlavní náplní lázní je ale stále především léčba. Ostatně většina zahraničních hostů se k nám jede především léčit, a nikoli jen rekreovat. To je případ třeba arabských klientů. Často k nám vozí děti, aby se v lázních léčily nebo aby na naší privátní klinice CLT podstoupily lékařský zákrok, jako je třeba operace pro spasticitu dolních končetin po prodělané dětské mozkové obrně.

Euro: Jak se dnes daří českým a moravským lázním? Přece jen jste do jisté míry závislí na klientech, kteří nepřijíždějí přes pojišťovnu. Pocítili jste hospodářskou recesi? Lázeňství naštěstí vážnější problémy nemělo. Co se týče přímo našich lázní, situace je dobrá. Minulý rok jsme uzavřeli s mírným ziskem. Podle mého názoru je to tím, že léčebné lázně nabízejí něco jiného než klasický turistický ruch. Jak jsem řekl, lidé se sem jezdí v prvé řadě léčit a starat se o své zdraví. A protože tradiční lázeňská léčba, využívající přírodní zdroj, má velmi dobré výsledky, lidé si tento typ pobytu tak snadno neodepřou. Běžný wellness problémy možná čekají. O lázně se ale nebojím, protože blahodárný účinek je v tomto případě zcela jednoznačný. Jediné, co by nás mohlo ohrozit, by byly neuvážené kroky ze strany státu, které by vedly k restrikcím v současném systému zdravotního pojištění. Věřím však, že moudří lidé si spočítají, že utlumením úhrad zdravotních pojišťoven by došlo k tomu, že lázně nebudou moci do systému odvádět to co v současnosti a do rozpočtu by přišlo méně peněz. Místo úspory by se naopak dostavil propad.

Euro: Situace ve zdravotnictví je nejistá a může se stát, že tok peněz z veřejného zdravotního pojištění do lázeňství bude omezen. Snažíte se aktivně získávat více samoplátců? Ano, na tom samozřejmě aktivně pracujeme. Snažíme se oslovovat také lidi, kteří si chtějí jen na chvilku odpočinout. Pracujeme na tom, abychom mohli nabídnout celou řadu služeb, a taky aby standard ubytování a stravy byl co nejvyšší. Máme zároveň co nabídnout i těm, kteří se chtějí léčit na nejvyšší úrovni. Naší velkou výhodou je v tomto směru fakt, že součástí lázní je i klinika CLT. Máme zde ortopedii, neurologii, ORL, chirurgii, dermatologii i plastickou chirurgii. Díky klinice za námi jezdí klienti až z Kuvajtu, Saúdské Arábie a dalších arabských zemí, místní plastika zase láká domácí klientelu poměrně nízkými cenami. Zároveň je ale třeba zdůraznit, že nedochází k rozevírání nůžek mezi českými hosty, kteří přijeli přes pojišťovnu, a samoplátci. Mezi těmito dvěma skupinami neděláme rozdíly. Kvalitu pobytu jsme nastavili na samoplátce, ale zakládáme si na tom, že totéž poskytneme všem.

Euro: Máte hosty z Blízkého východu, Německa a stále víc i z Ruska. Proč jezdí zrovna do Česka? Co se týče Německa, tam je to dáno blízkostí a tradicí, která se postupně budovala v minulých desetiletích. V případě Ruska hraje samozřejmě roli historický vývoj, důležitý je ale i fakt, že tam má české lázeňství velmi dobré jméno. Na Blízkém a Středním východě si postupně oblíbili středoevropské léčebné lázeňství a naučili se jezdit do Teplic. My se samozřejmě snažíme v těchto zemích dál cíleně působit. Jsme aktivní na ruském internetu a teď začínáme do Ruska i více cestovat. Obecně platí, že náš obchod se stává aktivnější.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít