O béčka je zájem

14. září 2007, 12:27 - Kateřina Menzelová
14. září 2007, 12:27

Kancelářský trh

Pro mezinárodní realitní agenty jsou kancelářské prostory kategorie B částečně přehlíženou komoditou, přesto však administrativní plochy umístěné zpravidla ve starších budovách v širším centru Prahy patří k poptávaným objektům. „V Praze 1 a 2 mají tyto domy stále svou klientelu z řad advokátů nebo konzultantů, kteří hledají kanceláře kolem sto metrů čtverečních,“ říká Petra Schinkmannová, vedoucí oddělení komerčních pronájmů realitní kanceláře Professionals, jež ročně uzavírá zhruba 35 procent nájemních transakcí právě v budovách třídy B.
„Béčka“ tvoří přibližně necelou třetinu celkového objemu uzavřených pronájmů a neobsazenost dosahuje zhruba deseti procent. Měsíční nájemné takových kanceláří se pohybuje ve vnitřním centru Prahy mezi devíti až čtrnácti eury za čtvereční metr a měsíc. Na okraji města zaplatí nájemce měsíčně za metr čtvereční od 7,5 eura do dvanácti eur.
Na českém trhu působí společnosti, které se specializují na investice do kanceláří typu B. Patří k nim například Mount Capital. „V současnosti disponujeme v centru Prahy asi patnácti tisíci metry čtverečními,“ říká Jiří Hermann, prokurista Mount Capital. Do jejího portfolia patří Hybernská Centrum nebo blok domů v Revoluční ulici.
Zaměření firmy na nemovitosti kategorie B vysvětluje vedení až o 2,5 procenta vyšší výnosností, než zaručují budovy kategorie A. „Záleží vždy na vstupních podmínkách nákupu budovy a jejím zhodnocení před dalším prodejem,“ vysvětluje Karel Dudych, obchodní ředitel a partner Professionals. A dodává: „Nákupy takových budov nemusejí spadat do schématu prestižních akvizic případného investora, ale na trhu mají své místo.“
Kupci budov třídy B se zajímají především o ty s rozlohou přesahující deset tisíc metrů čtverečních. K podobným transakcím v minulosti patřily například prodej paláce Aqua na Praze 4, SAC na Smíchově nebo 4D Centrum v Praze-Vršovicích. Další transakce chystá i společnost Mount Capital. Hermann říká: „Do dvou let chceme naše portfolio zdvojnásobit na třicet tisíc metrů čtverečních.“

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít