O béčka je zájem

14. září 2007, 12:27 - Kateřina Menzelová
14. září 2007, 12:27

Kancelářský trh

Pro mezinárodní realitní agenty jsou kancelářské prostory kategorie B částečně přehlíženou komoditou, přesto však administrativní plochy umístěné zpravidla ve starších budovách v širším centru Prahy patří k poptávaným objektům. „V Praze 1 a 2 mají tyto domy stále svou klientelu z řad advokátů nebo konzultantů, kteří hledají kanceláře kolem sto metrů čtverečních,“ říká Petra Schinkmannová, vedoucí oddělení komerčních pronájmů realitní kanceláře Professionals, jež ročně uzavírá zhruba 35 procent nájemních transakcí právě v budovách třídy B.
„Béčka“ tvoří přibližně necelou třetinu celkového objemu uzavřených pronájmů a neobsazenost dosahuje zhruba deseti procent. Měsíční nájemné takových kanceláří se pohybuje ve vnitřním centru Prahy mezi devíti až čtrnácti eury za čtvereční metr a měsíc. Na okraji města zaplatí nájemce měsíčně za metr čtvereční od 7,5 eura do dvanácti eur.
Na českém trhu působí společnosti, které se specializují na investice do kanceláří typu B. Patří k nim například Mount Capital. „V současnosti disponujeme v centru Prahy asi patnácti tisíci metry čtverečními,“ říká Jiří Hermann, prokurista Mount Capital. Do jejího portfolia patří Hybernská Centrum nebo blok domů v Revoluční ulici.
Zaměření firmy na nemovitosti kategorie B vysvětluje vedení až o 2,5 procenta vyšší výnosností, než zaručují budovy kategorie A. „Záleží vždy na vstupních podmínkách nákupu budovy a jejím zhodnocení před dalším prodejem,“ vysvětluje Karel Dudych, obchodní ředitel a partner Professionals. A dodává: „Nákupy takových budov nemusejí spadat do schématu prestižních akvizic případného investora, ale na trhu mají své místo.“
Kupci budov třídy B se zajímají především o ty s rozlohou přesahující deset tisíc metrů čtverečních. K podobným transakcím v minulosti patřily například prodej paláce Aqua na Praze 4, SAC na Smíchově nebo 4D Centrum v Praze-Vršovicích. Další transakce chystá i společnost Mount Capital. Hermann říká: „Do dvou let chceme naše portfolio zdvojnásobit na třicet tisíc metrů čtverečních.“

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Ministr Ťok hraje mrtvého brouka. O přínosu měření na…
Volkswagen T-Roc dostal konečně údaje o motorech a v Německu už i ceny
Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid Sport Turismo je nejšílenější kombi na světě
Pět dobrých, ale nesmírně rizikových ojetin, které vás mohou stáhnout z kůže
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším motorem. U nás nebude
Technologie
Intel oficiálně představuje Coffee Lake. Parametry, ceny a novinky nových procesorů
Star Trek: Discovery si můžete vychutnat na Netflixu, a to i s klingonskými titulky
Doporučené PC sestavy: Poradíme, jaké komponenty vybrat
3D obraz jako z videohry. Canon vyvinul technologii, která vás při fotbalu dostane přímo na hřiště
Skype for Business nebude mít dlouhý život. Nahradí ho mladší Teams
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít