O bankovní inteligenci

21. ledna 2008, 00:00 - Martina Martinovičová
21. ledna 2008, 00:00

Člověk má někdy pocit, že banka zaměstnává specialistu i na správný pohled z okna.

Portál www.bankovnipoplatky.com oslovil v rámci hlasování o nejabsurdnější bankovní poplatek v České republice samotných bank a požádal je o jejich volbu. Je to jistě zajímavý experiment, ptát se právě bank, které tyto poplatky vybírají, jaký z nich považují za nesmyslný.

Nevím, jak se cítili tiskoví mluvčí peněžních domů, když vybírali ze seznamu těch letos nominovaných, nicméně učinili žádané. Podle provozovatele portálu Patrika Nachera za nejabsurdnější považují mluvčí ve velké většině poplatky, které souvisejí s internetovými službami – poplatek za výpis z účtu zaslaný elektronickou cestou, za službu internetbanking a za zjištění zůstatku přes bankomat nebo přes internetové bankovnictví. Takový výsledek je o to dojemnější, pokud jej konfrontujeme s názorem generálního ředitele Komerční banky Laurenta Goutarda, že podnikatelé naprosto nejvíce milují a využívají právě on-line komunikaci s bankou.

Většina bankovních domů na světě je mimořádně konzervativní, pokud jde o názor na rušení či snižování výše poplatků. To je prostě tak. Ale jak si chtějí hýčkat své klienty z řad menších a středních firem, o které hodně stojí, když jim pravidelně při podávání ruky ukusují kousky jejich prstíků? Nebo že by bylo běžné koupit si třeba novou sedací soupravu a k tomu vzít jako normální, že si na ni výrobce přijde každý večer na chvilku sednout?

Většina lidí pochopí, že banka je podnikající subjekt na trhu, a jako takový chce dosahovat vysokých výnosů. Ale ani stát by neměl zdaňovat dvakrát. Natož banka. Pokud si od ní firma půjčí peníze na úvěr, zcela jistě je logické, že za to bude platit poplatek v podobě úroků z výše úvěru. Ale když k tomu pravidelně přiskakují ještě další žádosti v podobě poplatku za vyřízení úvěru, za zaslaný výpis, za správu účtu, tak má člověk skoro pocit, že banka musí zaměstnávat specialistu i na správný pohled z okna, a že by za to také měl být nějaký poplatek.

Proti množství poplatků se může firma ubránit tím, že přestane využívat služby banky. Ale do 21. století se takové chování moc nehodí. Peněžní domy by měly prokázat více inteligence než stát, který nezná jinou cestu zvyšování příjmů než přes vyšší daně.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní…
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Technologie
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Intel uvádí procesory generace 8000. První čtyřjádra pro notebooky, Coffee Lake bude později
Král realtimových strategií se vrátí. Microsoft oznámil Age of Empires IV
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít