Nůž na rakovinu

22. dubna 2010, 17:46 - Alexandra Bartoňová
22. dubna 2010, 17:46

CyberKnife

Včasné inovace – napůl vyhráno. Tímto heslem se řídí Fakultní nemocnice Ostrava (FNO), která loni investovala do zkvalitnění svých služeb, lepšího vybavení, komfortu a modernizace svého areálu jednu miliardu korun. Dle předběžných výpočtů má zatím v plánu proinvestovat letos zhruba 500 milionů. „Snažíme se co nejvíce a nejefektivněji využívat strukturálních fondů EU, neboť si uvědomujeme, že nám nebudou k dispozici neustále“, uvedl pro týdeník EURO Stanislav Němeček, ředitel FNO.
Největší investicí loňského roku se stala rekonstrukce Onkologické kliniky a nový robotický ozařovač CyberKnife. Tento kybernetický nůž je relativní novinkou v léčbě pacientů s rakovinou a FNO je jedinou nemocnicí ve střední a východní Evropě, která se tímto zázrakem může pochlubit. Výběrové řízení proběhlo oslovením jednoho zájemce. Firma Accuray je totiž jediným výrobcem CyberKnifu na světě. Teprve před devíti lety jej začala průmyslově vyrábět a v oběhu je dnes 160 přístrojů, z nichž 70 procent se nachází na území USA.
CyberKnife ozařuje s přesností na desetiny milimetru, je rychlejší než dosud užívaná radioterapie a dohlíží na pacientovy pohyby tak, aby nedošlo k poškození zdravé tkáně. Specializuje se na špatně dostupné nádory, které je problematické ozařovat dodnes používanou technikou, jako například mozek, páteřní kanál, okolí míchy, játra, plíce, slinivka břišní nebo prostata. FNO CyberKnife pořídila za 200 milionů korun, z nichž 80 procent financovalo ministerstvo zdravotnictví (MZ).
Onkologická klinika, včetně vybavení, stála 683 milionů korun. Z vlastních zdrojů nemocnice financovala 188 milionů korun, 87 milionů bylo použito z fondů EU a zbylých 406 milionů korun tvořily dotace MZ. „Zásadní modernizaci FNO jsme si stanovili jako jednu z priorit MZ a jsme rádi, že komplexní dokončení rekonstrukce Onkologické kliniky proběhlo úspěšně,“ uvedl Marek Šnajdr, první náměstek ministryně zdravotnictví.
CyberKnife je nyní ve fázi testování. Jedná se o zdroj radioaktivního záření a musí jej ověřit Státní úřad pro jadernou bezpečnost. Přednosta Onkologické kliniky David Feltl, který v roce 2006 přišel s nápadem získat CyberKnife pro OFN, předpokládá, že za dva měsíce by mohlo začít ozařování prvních pacientů. „Jedná se o zcela novou technologii, která v rámci sazebníku zdravotních výkonů není zpracována. Právě probíhá individuální proces s pojišťovnami. S VZP jsme předběžně domluveni na financování prvních šesti měsíců provozu ozařovače. V jednání jsou i ostatní pojišťovny, které přislíbily spolupráci,“ podotkl ředitel nemocnice a dodal, že předběžná kalkulace ceny za definitivní vyléčení jednoho pacienta by se mohla pohybovat mezi 150 až 200 tisíci korun. To by pojišťovnám mělo přinést úsporu, jelikož klasická chemoterapeutická léčba je citelně dražší.
Ročně v Česku onemocní zhoubným nádorem na zhruba 65 tisíc lidí a až 20 tisíc z nich zemře. FNO má v plánu za jeden rok novým ozařovačem zachránit život 600 až 800 osobám. „Všechno záleží na poptávce. Jelikož s CyberKnifem u nás zatím žádné zkušenosti nejsou, až v praxi uvidíme, do jaké míry bude vytížený. Hodláme pracovat na směny, a tím se snažit vyjít vstříc všem pacientům, kteří to potřebují,“ ujistil Němeček. Délka ozáření jednoho pacienta se pohybuje mezi jednou až třemi hodinami, takže odhady ukazují na dva až tři pacienty denně.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít