Nutné reformy v nedohlednu

02. ledna 2006, 00:00 - PETR KUČERA, MARTINA MARTINOVIČOVÁ, TOMÁŠ JOHÁNEK, PETR BÝM, VÍT SMRČKA, PETR HAVEL
02. ledna 2006, 00:00

ZEMĚDĚLSTVÍ Paradoxně nejlepší zprávou pro české zemědělce pro (nejen) tento rok jsou závěry prosincového jednání Světové obchodní organizace (WTO). V zásadě totiž došlo k odložení liberalizace obchodu se zemědělskými produkty minimálně o pět let.

**ZEMĚDĚLSTVÍ

Paradoxně nejlepší zprávou pro české zemědělce pro (nejen) tento rok jsou závěry prosincového jednání Světové obchodní organizace (WTO). V zásadě totiž došlo k odložení liberalizace obchodu se zemědělskými produkty minimálně o pět let. To v praxi umožňuje českým i dalším evropským zemědělcům obranu před levnější agrární produkcí, pocházející především z rozvojových zemí. Dává jim také časový prostor k tomu, aby se na budoucí konkurenci připravili.

Očekávaná (byť odložená) změna ale předpokládá významnou restrukturalizaci zemědělského podnikání v Česku. A tato přeměna se samozřejmě neobejde bez finanční podpory. Jenže struktura dotací pro tuzemské zemědělce se v příštím roce prakticky nezmění. Hlavní novinkou je jen nárůst zemědělských podpor zhruba o dvě miliardy na 32 miliard korun. K tomu však dochází jen díky navýšení bruselských podpor o pět procent, což navíc patrně bude kompenzováno růstem nákladů na zemědělskou výrobu. Přestože jsou zásadní změny v oboru nutné a stále zde zůstává plno dlouhodobě neřešených problémů z předchozích let, rok 2006 tedy pravděpodobně nic nového v budování konkurenceschopnosti tuzemského zemědělství nepřinese.

Nejvýznamnějším neřešeným problémem je neustálé odkládání dořešení vlastnictví půdy na českém venkově. Přesná identifikace půdy a následné legitimní nakládání s ní je přitom jednou ze základních podmínek většiny potřebných podnikatelských aktivit. Stejně jako v minulých letech ale není v rozpočtu ministerstva zemědělství na rok 2006 dostatek peněz na komplexní pozemkové úpravy, které mohou problém systémově řešit. Nedořešen je také výdej majetku z transformace družstev, Ústavní soud totiž v prosinci prodloužil restituční tečku.

To vše bude podnikání v oboru nadále komplikovat. Soukromí zemědělci mají obavy také z přijetí vyvlastňovacího zákona, který je v současné době v Senátu. Stávající podoba ustanovení o zestátnění půdy ve veřejném zájmu znamená pro podnikatele značná rizika.

Díky legislativní smršti v posledních dvou letech sice zemědělcům v příštím roce žádný jiný zásadní zákon snad už „nehrozí“. Pokud však nedojde k novelizaci stávajících složitých legislativních norem, bude podnikání v zemědělství v roce 2006 složitější nebo minimálně stejně administrativně složité jako dosud.

Odbyt tuzemské zemědělské produkce v příštím roce zřejmě neporoste, mimo jiné proto, že vláda nedokázala nastartovat podpůrné programy výroby alternativních zdrojů energie, bionafty a biolihu ze zemědělských surovin. Dominantního výrobce metylesteru řepkového oleje (je složkou bionafty), ústeckou Setuzu, vláda koncem roku kvůli dluhu vůči státu vyřadila z možných podpor. Výrobní kapacity na biolíh neexistují. Česko tak bude muset zaplatit Bruselu penále za nedodržení svých mezinárodních závazků.

Podpora odbytu zemědělské i potravinářské produkce je vůbec dlouhodobě nejslabší stránkou vládních strategií. Jediný funkční program tohoto typu - KLASA - v roce 2006 končí, další peníze zatím nejsou. Právě v oblasti výroby potravin lze přitom očekávat stále tvrdší mezinárodní konkurenci. A pokud v ní tuzemští výrobci neuspějí, promítne se to do dalšího poklesu produkce agrárních komodit.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít