Nutné reformy v nedohlednu

02. ledna 2006, 00:00 - PETR KUČERA, MARTINA MARTINOVIČOVÁ, TOMÁŠ JOHÁNEK, PETR BÝM, VÍT SMRČKA, PETR HAVEL
02. ledna 2006, 00:00

ZEMĚDĚLSTVÍ Paradoxně nejlepší zprávou pro české zemědělce pro (nejen) tento rok jsou závěry prosincového jednání Světové obchodní organizace (WTO). V zásadě totiž došlo k odložení liberalizace obchodu se zemědělskými produkty minimálně o pět let.

**ZEMĚDĚLSTVÍ

Paradoxně nejlepší zprávou pro české zemědělce pro (nejen) tento rok jsou závěry prosincového jednání Světové obchodní organizace (WTO). V zásadě totiž došlo k odložení liberalizace obchodu se zemědělskými produkty minimálně o pět let. To v praxi umožňuje českým i dalším evropským zemědělcům obranu před levnější agrární produkcí, pocházející především z rozvojových zemí. Dává jim také časový prostor k tomu, aby se na budoucí konkurenci připravili.

Očekávaná (byť odložená) změna ale předpokládá významnou restrukturalizaci zemědělského podnikání v Česku. A tato přeměna se samozřejmě neobejde bez finanční podpory. Jenže struktura dotací pro tuzemské zemědělce se v příštím roce prakticky nezmění. Hlavní novinkou je jen nárůst zemědělských podpor zhruba o dvě miliardy na 32 miliard korun. K tomu však dochází jen díky navýšení bruselských podpor o pět procent, což navíc patrně bude kompenzováno růstem nákladů na zemědělskou výrobu. Přestože jsou zásadní změny v oboru nutné a stále zde zůstává plno dlouhodobě neřešených problémů z předchozích let, rok 2006 tedy pravděpodobně nic nového v budování konkurenceschopnosti tuzemského zemědělství nepřinese.

Nejvýznamnějším neřešeným problémem je neustálé odkládání dořešení vlastnictví půdy na českém venkově. Přesná identifikace půdy a následné legitimní nakládání s ní je přitom jednou ze základních podmínek většiny potřebných podnikatelských aktivit. Stejně jako v minulých letech ale není v rozpočtu ministerstva zemědělství na rok 2006 dostatek peněz na komplexní pozemkové úpravy, které mohou problém systémově řešit. Nedořešen je také výdej majetku z transformace družstev, Ústavní soud totiž v prosinci prodloužil restituční tečku.

To vše bude podnikání v oboru nadále komplikovat. Soukromí zemědělci mají obavy také z přijetí vyvlastňovacího zákona, který je v současné době v Senátu. Stávající podoba ustanovení o zestátnění půdy ve veřejném zájmu znamená pro podnikatele značná rizika.

Díky legislativní smršti v posledních dvou letech sice zemědělcům v příštím roce žádný jiný zásadní zákon snad už „nehrozí“. Pokud však nedojde k novelizaci stávajících složitých legislativních norem, bude podnikání v zemědělství v roce 2006 složitější nebo minimálně stejně administrativně složité jako dosud.

Odbyt tuzemské zemědělské produkce v příštím roce zřejmě neporoste, mimo jiné proto, že vláda nedokázala nastartovat podpůrné programy výroby alternativních zdrojů energie, bionafty a biolihu ze zemědělských surovin. Dominantního výrobce metylesteru řepkového oleje (je složkou bionafty), ústeckou Setuzu, vláda koncem roku kvůli dluhu vůči státu vyřadila z možných podpor. Výrobní kapacity na biolíh neexistují. Česko tak bude muset zaplatit Bruselu penále za nedodržení svých mezinárodních závazků.

Podpora odbytu zemědělské i potravinářské produkce je vůbec dlouhodobě nejslabší stránkou vládních strategií. Jediný funkční program tohoto typu - KLASA - v roce 2006 končí, další peníze zatím nejsou. Právě v oblasti výroby potravin lze přitom očekávat stále tvrdší mezinárodní konkurenci. A pokud v ní tuzemští výrobci neuspějí, promítne se to do dalšího poklesu produkce agrárních komodit.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít