NP Šumava: Informační centra letos zabodovala

23. listopadu 2011, 18:38 - Profit, TZ
23. listopadu 2011, 18:38

Národní park Šumava patří dlouhodobě mezi nejoblíbenější přírodní atrakce v Čechách. Jeho návštěvníci si v posledních letech zvykli chodit pro rady a tipy do informačních center.

Foto: NP Šumava

Dokazují to i čísla z letošního roku, kdy celkem 10 informačních středisek Správy NP a CHKO Šumava navštívilo od počátku roku téměř 200 000 turistů. Více než polovina návštěvníků, přes 100 000 lidí, dorazila v hlavní sezóně  červenci a srpnu.  Mimo jiné je Šumava velmi oblíbená i u vodáků - Teplou  Vltavu letos sjelo téměř 3 500 lodí.

„Nejnavštěvovanějším informačním střediskem Správy NP a CHKO Šumava je i v letošním roce Kvilda, na kterou připadá až 35 procent všech návštěvníků,“ říká Jiří Mánek, náměstek ředitele NP Šumava. „Jen v průběhu července a srpna sem dorazilo téměř 34 000 lidí.“ Oblíbená jsou i informační střediska v Alžbětíně a Kašperských Horách, kam si pro mapy a jiné materiály přišlo letos na 15 procent šumavských turistů. Nejméně vytížené bylo v letošním roce sezónní informační středisko na Březníku, které v červenci a srpnu přivítalo „pouhých“ 3 600 návštěvníků. Turisticky nejvytíženějším měsícem byl letos červenec, kdy informační střediska navštívilo 53 000 lidí.

„Kromě informačních středisek s pevnou otevírací dobou mohou návštěvníci Národního parku Šumava najít potřebné informace i přímo v terénu,“ upozorňuje Jiří Mánek. Nejčastěji to jsou informační panely u hlavních parkovišť, informační body na kraji obcí a u přírodních atrakcí. Celoročně je v provozu také samoobslužné informační středisko Bučina.

Informační střediska Správy NP a CHKO poskytují svým návštěvníkům nejen informace o území, propagační materiály a mapky, ale zájemcům promítnou i fotografie a videa. Kromě již zmíněných informačních středisek na Kvildě, v Kašperských Horách a Alžbětíně mohou zájemci navštívit i informační místa ve Stožci, Idině Pile, Svinných Ladech, na Rokytě, Březníku, Poledníku a Muzeum na zámku ve Vimperku.

Vodáci na Šumavě

Ačkoli nejznámější vodáckou trasou je na Šumavě trasa z Vyššího Brodu do Českého Krumlova, velké oblibě se těší i tok Teplé Vltavy. „Letos jich nejvíce dorazilo i přes nepříznivé počasí v červenci, kdy Teplou Vltavu první zónou NP v úseku Soumarský Most – most u Pěkné sjelo přes 1 200 lodí,“ uvádí Jiří Mánek.

K vodácké turistice jsou v NP využívány toky v březnu až květnu Vydry z Modravy  k Antýglu ,Teplé Vltavy z Borové Lady na Polku , dále od května do konce října Otava od Čeňkovy Pily do Rejštejna  a Vltava z Lenory do Nové Pece.

Turistická sezóna na Šumavě vrcholí obvykle ve dvou vlnách. V zimních měsících si na své přijdou lyžaři, v létě pěší turisté, cykloturisté, milovníci inline bruslení a vodáci. Tomu odpovídají i čísla návštěvností informačních středisek. Nejvytíženější bývají v  únoru, v létě pak od června do září. Podzimní měsíce a konec roku jsou naopak dobou, kdy návštěvníků na Šumavě ubývá.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Technologie
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít