NP Šumava: Informační centra letos zabodovala

23. listopadu 2011, 18:38 - Profit, TZ
23. listopadu 2011, 18:38

Národní park Šumava patří dlouhodobě mezi nejoblíbenější přírodní atrakce v Čechách. Jeho návštěvníci si v posledních letech zvykli chodit pro rady a tipy do informačních center.

Foto: NP Šumava

Dokazují to i čísla z letošního roku, kdy celkem 10 informačních středisek Správy NP a CHKO Šumava navštívilo od počátku roku téměř 200 000 turistů. Více než polovina návštěvníků, přes 100 000 lidí, dorazila v hlavní sezóně  červenci a srpnu.  Mimo jiné je Šumava velmi oblíbená i u vodáků - Teplou  Vltavu letos sjelo téměř 3 500 lodí.

„Nejnavštěvovanějším informačním střediskem Správy NP a CHKO Šumava je i v letošním roce Kvilda, na kterou připadá až 35 procent všech návštěvníků,“ říká Jiří Mánek, náměstek ředitele NP Šumava. „Jen v průběhu července a srpna sem dorazilo téměř 34 000 lidí.“ Oblíbená jsou i informační střediska v Alžbětíně a Kašperských Horách, kam si pro mapy a jiné materiály přišlo letos na 15 procent šumavských turistů. Nejméně vytížené bylo v letošním roce sezónní informační středisko na Březníku, které v červenci a srpnu přivítalo „pouhých“ 3 600 návštěvníků. Turisticky nejvytíženějším měsícem byl letos červenec, kdy informační střediska navštívilo 53 000 lidí.

„Kromě informačních středisek s pevnou otevírací dobou mohou návštěvníci Národního parku Šumava najít potřebné informace i přímo v terénu,“ upozorňuje Jiří Mánek. Nejčastěji to jsou informační panely u hlavních parkovišť, informační body na kraji obcí a u přírodních atrakcí. Celoročně je v provozu také samoobslužné informační středisko Bučina.

Informační střediska Správy NP a CHKO poskytují svým návštěvníkům nejen informace o území, propagační materiály a mapky, ale zájemcům promítnou i fotografie a videa. Kromě již zmíněných informačních středisek na Kvildě, v Kašperských Horách a Alžbětíně mohou zájemci navštívit i informační místa ve Stožci, Idině Pile, Svinných Ladech, na Rokytě, Březníku, Poledníku a Muzeum na zámku ve Vimperku.

Vodáci na Šumavě

Ačkoli nejznámější vodáckou trasou je na Šumavě trasa z Vyššího Brodu do Českého Krumlova, velké oblibě se těší i tok Teplé Vltavy. „Letos jich nejvíce dorazilo i přes nepříznivé počasí v červenci, kdy Teplou Vltavu první zónou NP v úseku Soumarský Most – most u Pěkné sjelo přes 1 200 lodí,“ uvádí Jiří Mánek.

K vodácké turistice jsou v NP využívány toky v březnu až květnu Vydry z Modravy  k Antýglu ,Teplé Vltavy z Borové Lady na Polku , dále od května do konce října Otava od Čeňkovy Pily do Rejštejna  a Vltava z Lenory do Nové Pece.

Turistická sezóna na Šumavě vrcholí obvykle ve dvou vlnách. V zimních měsících si na své přijdou lyžaři, v létě pěší turisté, cykloturisté, milovníci inline bruslení a vodáci. Tomu odpovídají i čísla návštěvností informačních středisek. Nejvytíženější bývají v  únoru, v létě pak od června do září. Podzimní měsíce a konec roku jsou naopak dobou, kdy návštěvníků na Šumavě ubývá.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít