NP Šumava: Informační centra letos zabodovala

23. listopadu 2011, 18:38 - Profit, TZ
23. listopadu 2011, 18:38

Národní park Šumava patří dlouhodobě mezi nejoblíbenější přírodní atrakce v Čechách. Jeho návštěvníci si v posledních letech zvykli chodit pro rady a tipy do informačních center.

Foto: NP Šumava

Dokazují to i čísla z letošního roku, kdy celkem 10 informačních středisek Správy NP a CHKO Šumava navštívilo od počátku roku téměř 200 000 turistů. Více než polovina návštěvníků, přes 100 000 lidí, dorazila v hlavní sezóně  červenci a srpnu.  Mimo jiné je Šumava velmi oblíbená i u vodáků - Teplou  Vltavu letos sjelo téměř 3 500 lodí.

„Nejnavštěvovanějším informačním střediskem Správy NP a CHKO Šumava je i v letošním roce Kvilda, na kterou připadá až 35 procent všech návštěvníků,“ říká Jiří Mánek, náměstek ředitele NP Šumava. „Jen v průběhu července a srpna sem dorazilo téměř 34 000 lidí.“ Oblíbená jsou i informační střediska v Alžbětíně a Kašperských Horách, kam si pro mapy a jiné materiály přišlo letos na 15 procent šumavských turistů. Nejméně vytížené bylo v letošním roce sezónní informační středisko na Březníku, které v červenci a srpnu přivítalo „pouhých“ 3 600 návštěvníků. Turisticky nejvytíženějším měsícem byl letos červenec, kdy informační střediska navštívilo 53 000 lidí.

„Kromě informačních středisek s pevnou otevírací dobou mohou návštěvníci Národního parku Šumava najít potřebné informace i přímo v terénu,“ upozorňuje Jiří Mánek. Nejčastěji to jsou informační panely u hlavních parkovišť, informační body na kraji obcí a u přírodních atrakcí. Celoročně je v provozu také samoobslužné informační středisko Bučina.

Informační střediska Správy NP a CHKO poskytují svým návštěvníkům nejen informace o území, propagační materiály a mapky, ale zájemcům promítnou i fotografie a videa. Kromě již zmíněných informačních středisek na Kvildě, v Kašperských Horách a Alžbětíně mohou zájemci navštívit i informační místa ve Stožci, Idině Pile, Svinných Ladech, na Rokytě, Březníku, Poledníku a Muzeum na zámku ve Vimperku.

Vodáci na Šumavě

Ačkoli nejznámější vodáckou trasou je na Šumavě trasa z Vyššího Brodu do Českého Krumlova, velké oblibě se těší i tok Teplé Vltavy. „Letos jich nejvíce dorazilo i přes nepříznivé počasí v červenci, kdy Teplou Vltavu první zónou NP v úseku Soumarský Most – most u Pěkné sjelo přes 1 200 lodí,“ uvádí Jiří Mánek.

K vodácké turistice jsou v NP využívány toky v březnu až květnu Vydry z Modravy  k Antýglu ,Teplé Vltavy z Borové Lady na Polku , dále od května do konce října Otava od Čeňkovy Pily do Rejštejna  a Vltava z Lenory do Nové Pece.

Turistická sezóna na Šumavě vrcholí obvykle ve dvou vlnách. V zimních měsících si na své přijdou lyžaři, v létě pěší turisté, cykloturisté, milovníci inline bruslení a vodáci. Tomu odpovídají i čísla návštěvností informačních středisek. Nejvytíženější bývají v  únoru, v létě pak od června do září. Podzimní měsíce a konec roku jsou naopak dobou, kdy návštěvníků na Šumavě ubývá.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít