Nový (z)boží – líheň talentů

07. prosince 2010, 01:07 - Zina Plchová
07. prosince 2010, 01:07

Jaká je budoucnost tvarů a materiálů a jaké výrobky nám budou možná už zanedlouho sloužit? Na odpověď nemusíte mít křišťálovou kouli, stačí si zrekapitulovat nedávnou výstavu Nový (z)boží 2010, na níž se představily vítězné práce soutěže Národní cena za studentský design 2010.

Foto: Designcabinet.cz

Do letošního ročníku soutěže přihlásili studenti středních, vyšších odborných i vysokých škol celkem 170 projektů. Zájem o soutěž mezi mladými designéry rok od roku roste – loví tu totiž firmy, které dokáží zajímavé nápady zrealizovat. Zatímco v roce 2008 uvedly v život šest soutěžních produktů, před rokem už jich bylo o dva více. Letos se průmyslové realizace dočkalo celkem 27 návrhů. Představíme si ty nejzajímavější.

Tvor

Svítidlo, které s pomocí čidel neúnavně vyhledává nejtemnější místa prostoru. Nekonečné putování Tvora za světlem zaujalo porotu a Jindřich Vodička za svůj projekt dostal nejvyšší ocenění – Národní cenu za studentský design 2010. „Mým cílem bylo vnést digitální interaktivitu do designu tak, aby nově definovala smysl a funkci běžného předmětu. Postupně jsem se dopracoval k nápadu svítidla hledajícího tmu. Při testování prvních prototypů jsem si uvědomil jeho živočišný charakter, a proto jsem se rozhodl dát mu tvar připomínající živý organismus,“ říká o svém výrobku autor. Mozkem zařízení je Arduino – open-source platforma, na jejímž základě dokáže přístroj detekovat v prostoru tmu a do neosvětleného místa doputovat. Ten, koho by neustálé přejíždění v místnosti začalo znervózňovat, může zařízení zpomalit nebo úplně zastavit a nechat je pouze svítit.

Svítidlo obsahující několik výkonných LED diod napájí velký akumulátor, díky němuž může fungovat třeba celou noc. Akumulátor je umístěný pod osou kol, což dává Tvorovi stabilitu a charakteristický houpavý pohyb.

Extravagantní svítidlo existuje zatím ve dvou plně funkčních prototypech. Jeho autor tvrdí, že je produktem na rozhraní designu a volného umění.

Trijo

S cenou Excelentní studentský design odchází z letošní soutěže Lucie Smyslová. Porotě se líbil její nápad integrovat do barového stolku zeleň. K přemýšlení o mobiliáři do veřejných stravovacích prostor, jako jsou bufety, fastfoody a nebo kavárny, mladou designérku přivedla soutěž, kterou vypsala soukromá firma. „Konečný produkt je výsledkem rešerše, touhy dostat do městské zástavby a interiéru více zeleně a především pokusit se změnit psychologicky nepříjemné prostředí, v němž nezřídka kdy jíme rukama a s jednou nohou již ve dveřích,“ vysvětluje autorka projektu. Živé traviny nebo bambus (je možné použít i umělé traviny) slouží nejen jako okrasa, ale i dělicí prvek, který strávníkům zajistí alespoň náznak intimity.

Mascotte

Excelentní studentský design je titul, který získal také Adam Kühnel za svůj návrh dámské horolezecké bundy Mascotte. Ta je podle autora přizpůsobena potřebám ženského těla a vznikla jednoduše proto, že produktů pro extrémní sporty, vytvořených speciálně pro ženy, na trhu mnoho není. „Bunda má unikátní střihové řešení zejména, co se komfortu pohybu týče. Uživatelka má tak naprostou volnost pohybu, ale bunda zároveň podporuje linie jejího těla. Dále pak tímto řešením nedochází k výrazným prostřihům – výrobek je snáze vyrobitelný. A v neposlední řadě se neopomíjí bezpečnost uživatelky,“ vysvětluje Adam Kühnel. Designový návrh nezůstal jen na papíře. Už nyní si ho můžete vyzkoušet ve vybraných obchodech s outdoorovým oblečením.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující…
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Technologie
Další den, nové sestavení. Microsoft vydal Windows 10 Insider Preview build 16294
Překvapení: AMD příští rok vydá 12nm procesory a GPU, na nové technologii 12LP od GloFo
Nejvýkonnější herní konzoli si už můžete předobjednat. Xbox One X stojí 13 500 Kč
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít