Nový ústav vznikne nejpozději do konce roku

01. června 2012, 14:27 - Petr Kolář
01. června 2012, 14:27

Institut Václava Klause

Zatímco první polistopadový prezident Václav Havel má svoji knihovnu, spolupracovníci jeho nástupce ve funkci zakládají Institut Václava Klause. „Bude to poněkud jiná instituce, než si veřejnost představuje pod standardním pojmem knihovna. Předpokládám, že by institut měl vyvíjet i vlastní badatelskou činnost. Chtěli bychom, aby to mělo trošku širší záběr, aby tam byl i nějaký vlastní výzkum,“ uvedl prezidentův kancléř Jiří Weigl. Právě on je „s pomocí pár kolegů a přátel“ hlavním zakládajícím instituce, jejímž hlavním smyslem by mělo být uchování odkazu Václava Klause.
Institut by měl podle Weigla vzniknout nejpozději do konce tohoto roku. Kancléř dodal, že by se navíc do budoucna mohl propojit s Centrem pro politiku a ekonomiku (CEP), u jehož základů Václav Klaus stál. „Jsme ve stadiu zakládání. To znamená, že se jednak vede ona papírová válka potřebná pro zakládání, za druhé se řeší praktické věci, jako například hledání konkrétního objektu. V první části jsme pokročili víc, ve druhé méně,“ podotkl Weigl s tím, že teprve zkoumají různé možnosti. „Obešli jsme řadu adres, zatím není nic rozhodnuto,“ dodal. Jednou z variant je vila bývalého betonáře Jiřího Pavlici na pražských Hradčanech za 65 milionů korun, kterou si před pár dny byla prohlédnout osobně Livia Klausová.
Otázka, jaký by měl mít Institut při svém rozjezdu rozpočet, je podle Weigla zatím předčasná. Prezidentův kancléř ale připustil, že existuje příslib sponzorských peněz od majitele finanční skupiny PPF Petra Kellnera. „Pan Kellner vyjádřil ochotu se na tom nějakým způsobem podílet. Zatím jsme ale podrobnější jednání v tomto smyslu nevedli. To je, myslím, spíše dotaz na pana Kellnera, jak by si to představoval. Zatím nejsme dohodnuti, jakým způsobem by to mělo celé fungovat. Až budeme mít konkrétní projekt a konkrétní rámec, budeme to finalizovat,“ uvedl Weigl s tím, že sponzorů budou hledat víc. „Samozřejmě předpokládáme, že knihovna bude stát na širším základě,“ sdělil prezidentův kancléř.
Kellner by podle starší zprávy Hospodářských novin zřejmě neměl Klausův institut sponzorovat dlouhodobě, jako to dělá Zdeněk Bakala v případě Knihovny Václava Havla. Mluvčí skupiny PPF Milan Tománek minulý týden k potenciální spolupráci na institutu odmítl cokoli nového dodat.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít