Nový ústav vznikne nejpozději do konce roku

01. června 2012, 14:27 - Petr Kolář
01. června 2012, 14:27

Institut Václava Klause

Zatímco první polistopadový prezident Václav Havel má svoji knihovnu, spolupracovníci jeho nástupce ve funkci zakládají Institut Václava Klause. „Bude to poněkud jiná instituce, než si veřejnost představuje pod standardním pojmem knihovna. Předpokládám, že by institut měl vyvíjet i vlastní badatelskou činnost. Chtěli bychom, aby to mělo trošku širší záběr, aby tam byl i nějaký vlastní výzkum,“ uvedl prezidentův kancléř Jiří Weigl. Právě on je „s pomocí pár kolegů a přátel“ hlavním zakládajícím instituce, jejímž hlavním smyslem by mělo být uchování odkazu Václava Klause.
Institut by měl podle Weigla vzniknout nejpozději do konce tohoto roku. Kancléř dodal, že by se navíc do budoucna mohl propojit s Centrem pro politiku a ekonomiku (CEP), u jehož základů Václav Klaus stál. „Jsme ve stadiu zakládání. To znamená, že se jednak vede ona papírová válka potřebná pro zakládání, za druhé se řeší praktické věci, jako například hledání konkrétního objektu. V první části jsme pokročili víc, ve druhé méně,“ podotkl Weigl s tím, že teprve zkoumají různé možnosti. „Obešli jsme řadu adres, zatím není nic rozhodnuto,“ dodal. Jednou z variant je vila bývalého betonáře Jiřího Pavlici na pražských Hradčanech za 65 milionů korun, kterou si před pár dny byla prohlédnout osobně Livia Klausová.
Otázka, jaký by měl mít Institut při svém rozjezdu rozpočet, je podle Weigla zatím předčasná. Prezidentův kancléř ale připustil, že existuje příslib sponzorských peněz od majitele finanční skupiny PPF Petra Kellnera. „Pan Kellner vyjádřil ochotu se na tom nějakým způsobem podílet. Zatím jsme ale podrobnější jednání v tomto smyslu nevedli. To je, myslím, spíše dotaz na pana Kellnera, jak by si to představoval. Zatím nejsme dohodnuti, jakým způsobem by to mělo celé fungovat. Až budeme mít konkrétní projekt a konkrétní rámec, budeme to finalizovat,“ uvedl Weigl s tím, že sponzorů budou hledat víc. „Samozřejmě předpokládáme, že knihovna bude stát na širším základě,“ sdělil prezidentův kancléř.
Kellner by podle starší zprávy Hospodářských novin zřejmě neměl Klausův institut sponzorovat dlouhodobě, jako to dělá Zdeněk Bakala v případě Knihovny Václava Havla. Mluvčí skupiny PPF Milan Tománek minulý týden k potenciální spolupráci na institutu odmítl cokoli nového dodat.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít