Nový úřad se rozjede zakázkami za půl miliardy

14. ledna 2013, 08:26 - Táňa Králová
14. ledna 2013, 08:26

Po Novém roce přemontovali cedule a vyměnili razítka, během letoška nadělí zakázky za téměř půl miliardy korun. Takto se rozjíždí nový Státní pozemkový úřad. Vznikl 1. ledna na základech zaniklého Pozemkového fondu České republiky a pozemkových úřadů, které byly do konce loňského roku okresními odnožemi ministerstva zemědělství.

Veřejné zakázky nezbytné k zajištění svého chodu v letošním roce vyčíslil nový úřad na 455,6 milionu korun. Zdaleka nejdražší bude identifikace církevního majetku. Zaměření pozemků vydávaných církvi přijde dle předpokladů na 200 milionů korun. Jak nařizuje zákon o církevních restitucích, náklady na geometrické plány hradí povinná osoba, což jsou vedle Státního pozemkového úřadu také Lesy České republiky.

„Tomuto podniku potom výdaje proplatí stát prostřednictvím Státního pozemkového úřadu. Dodavatele geometrických plánů bychom si měli vybírat my, abychom pak nepropláceli kdeco,“ předpokládá dosavadní šéf Pozemkového fondu Petr Šťovíček. Ten v pozemkové agendě pokračuje dál, ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) ho jmenoval ústředním ředitelem nového úřadu. Jeho první náměstkyní je Veronika Nedvědová (ODS), bývalá šéfka pozemkových úřadů. Nový přírůstek ve státním aparátu má krajské pobočky, v některých okresech budou pracoviště pro pozemkové úpravy.

Zatímco fond měl na podzim na účtu přes tři miliardy korun, jeho nástupce začíná bez koruny. Sumou 2,6 miliardy korun totiž stačil zanikající fond ještě přilepšit zemědělcům. „Ke konci roku zůstalo na účtu 600 milionů korun a ty se staly součástí státního rozpočtu,“ vysvětluje Šťovíček.

Jako organizační složka státu je nový úřad přímo napojený na státní rozpočet. Erár by ale neměl přijít zkrátka. Z nového úřadu asi s 1500 zaměstnanci by v tomto roce mělo do státní kasy přitéct více než 1,5 miliardy korun. Nejvíc peněz – kolem 1,1 miliardy – má dle očekávání vynést prodej půdy nabízené na základě volnějších pravidel.


Čtěte také:

Novou šéfkou pozemkových úřadů je Veronika Nedvědová

Na rozjezd Státního pozemkového úřadu možná zůstane jen pár dnů

Majitelé pozemků se konečně domohou svých práv


Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít