Nový trend: energeticky úsporné domy

03. října 2005, 00:00 - BLANKA RŮŽIČKOVÁ
03. října 2005, 00:00

ZATEPLENÍ BUDOV Teplo unikající pláštěm budovy musí od příštího roku zajímat majitele všech objektů. Podle připravované novely zákona budou potřebovat certifikát energetické náročnosti nejen při nové výstavbě, ale třeba i při prodeji nebo pronájmu budov.

ZATEPLENÍ BUDOV Teplo unikající pláštěm budovy musí od příštího roku zajímat majitele všech objektů. Podle připravované novely zákona budou potřebovat certifikát energetické náročnosti nejen při nové výstavbě, ale třeba i při prodeji nebo pronájmu budov. Odborné studie uvádějí, že převážná většina bytové výstavby má v České republice čtyřikrát horší parametry zateplení než požadují dnešní technické normy. Podobný stav lze předpokládat i u ostatních, zejména starších budov. Ve chvíli, kdy budou muset mít odborný posudek, takzvaný certifikát energetické náročnosti PEN, v němž budou popsány úniky tepla, se budou nepochybně hůře prodávat. České normy sice zatím tento certifikát nevyžadují, ale jeho zavedení do českého právního řádu je na spadnutí. Potřeba energetického hodnocení budov vychází z evropské směrnice 2002/91/ES a Unie požaduje, aby ji členské země zakomponovaly do svých zákonů co nejdříve. V České republice má být součástí zákona 406/2000 Sb., jehož novela je už připravená a má se projednávat ještě v tomto roce. Ze směrnice přitom vyplývá, že certifikaci budou muset mít nejen nové budovy, ale úřady ji budou vyžadovat například i při povolení stavebních změn nebo i při prodeji či pronájmu budov. Podle nové směrnice se bude energetická náročnost budovy posuzovat jinak než dosud: kompletně v úrovni prvotní energie. Tato, v technickém slangu primární energie, znamená, že se objekt nebude hodnotit jen z pohledu spotřeby tepla na vytápění a do jeho „energetické náročnosti“ se započítá i energie potřebná na osvětlení, ohřev teplé vody chlazení a větrání. SLUŠNÁ NÁVRATNOST

Ke prokazatelnému snížení energetické náročnosti vede především zateplení budov. V České republice se s ním začalo u panelových domů už koncem šedesátých let, ale šlo o stavební úpravy, které měly spíše než úniku tepla zabránit konstrukčním vadám. Cílené zateplování začalo až v devadesátých letech, což je vidět i na rostoucí produkci tepelněizolačních systémů. Zatímco v roce 1993 pro český trh stačilo zhruba 500 tisíc metrů čtverečních, nyní je to přes pět milionů metrů.

Náklady na zateplení se pohybují v řádu milionů korun. Česká energetická agentura však upozorňuje, že se takto vynaložené finanční prostředky mohou vrátit majiteli v poměrně krátké době. Z její studie vyplývá, že například při využití zateplovacího systému ETICS je návratnost něco málo přes dvanáct let. Pokud navíc vlastník budovy potřebuje opravit poškozenou omítku a odečte si od celkových nákladů cenu této opravy, je návratnost ještě kratší. Při malém poškození, které vyžaduje její renovaci na dvaceti procentech povrchu, je to zhruba osm let, při velkém rozsahu, kdy je třeba opravit až sto procent plochy, jsou to necelé čtyři roky. S rostoucí cenou energií budou tyto návratnosti pochopitelně ještě kratší.

Produktový manažer firmy Stomix Milan Machatka říká, že aplikací pěnového polystyrenu využívaného v systému ETICS má upravená stěna paneláku nebo cihlového domu stejné tepelněizolační vlastnosti, jako kdyby byla z pálených cihel a měla tloušťku dva metry.

**FINANCOVÁNÍ Z ÚSPOR

Zkušenosti z praxe ukazují, že při zateplení lze dosáhnout i takzvané nulové varianty financování. Pro obyvatele bytových domů to konkrétně znamená, že pro ně není nutné zvyšovat platby do fondu oprav. Nulové varianty se podařilo dosáhnout například u paneláků na sídlišti Brno-Líšeň. Úvěr na rekonstrukci se totiž hradí z peněz, které se ušetřily díky nižší spotřebě energie. Panelové domy se přitom modernizovaly a zateplovaly už v roce 2003.

Oprava zahrnovala kromě zateplení stěn a střechy i výměnu oken a vstupních dveří a také sanaci balkonů. Náklady na regeneraci jednoho domu s obytnou plochou 2000 metrů čtverečních dosáhly v modelovém příkladu, jež spočítala energetická agentura DEA, 4,62 milionu korun. Rekonstrukci pokryl dvacetiletý úvěr, který si vyžádal splátky ve výši 13 korun měsíčně na metr čtvereční. Úspory ze spotřeby tepla, která se po zateplení domu snížila na třetinu, přitom představují 13,33 koruny na metr čtvereční. 

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Odstupné při odchodu z práce? 9 věcí, na které se každý ptá
Senátní výbor podpořil větší práva vlastníků bytů vůči neplatičům
Jak dlouho pracují Evropané na stát?
Auta
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá,…
Galerie na středu: Nejlevnější rychlá kombi s výkonem od 200 koní na českém trhu
Honda Civic dostane naftový motor 1.6 i-DTEC. Koupíte ho ale až na jaře 2018
Řidičské průkazy: Skupiny, podskupiny, druhy vozidel a minimální věk pro udělení
BMW zveřejnilo první fotku nové Z4. Oficiálně se představí zítra
Technologie
GeForce na bázi Volty letos nebudou. Masová výroba na 12nm procesu začne koncem roku
Elektromobilů a hybridů u nás přibývá. Je jich přes jedno procento
Synology uvádí základní čtyřdiskový NAS. Je rychlejší a úspornější
Samsung za týden uvede Gear Fit 2 Pro, svůj nejlepší sportovní náramek
Tři virtuálové si chtěli nadále účtovat roamingové poplatky v EU
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít