Nový tchajwanský sen

18. listopadu 2009, 13:39 - Bruce Einhorn
18. listopadu 2009, 13:39

Jelikož prodej osobních počítačů klesá, ...

Celý podtitul: Jelikož prodej osobních počítačů klesá, přesunují tchajwanští technologičtí giganti svoji pozornost na podnikání přinášející větší zisky – na chytré telefony, čipy pro solární panely a další

Tchajwanský výrobce polovodičů Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) zažíval v době vrcholící světové hospodářské krize potíže. Jelikož výroba v jeho továrnách klesla na zlomek kapacity, musel šedovlasý zakladatel společnosti Morris Čchang propustit stovky zaměstnanců a ty zbylé vyzval, aby si vybrali neplacené volno. Firma přistoupila ke snižování nákladů, mimo jiné ve výrobních halách ztlumila osvětlení. „Bylo to příšerné,“ říká Čchang ve své kanceláři v osmém patře rozlehlého objektu „Fab 12“, v němž se nachází ústředí firmy.
Dnes je situace mnohem lepší. Výrobní haly TSMC opět hučí a její akcie obchodované na tchajwanské burze v letošním roce posílily o 41 procent. Čchang se poučil. Období bezpracného dvouciferného růstu výrobců čipů „je v nenávratnu“, říká a popotahuje ze své dýmky, jež k němu neodmyslitelně patří. „Musíme najít nové oblasti,“ dodává. Společnost TSMC působí v přezrálém průmyslovém odvětví a její primární byznys, kterým je výroba čipů pro jiné firmy, v příštím roce poroste pravděpodobně jen o osm procent. Čchang chce proto posílit angažovanost firmy v solární energii a ve světelných diodách (LED). Obě zmíněné oblasti se technologicky překrývají s výrobou čipů, nabízejí však řádově vyšší marži a větší potenciál. „Stane se z nich velmi rychle rostoucí průmyslové odvětví,“ říká Čchang.
Vedení ostatních tchajwanských podniků, působících v oblasti technologií, přistupují k obdobným strategickým rozhodnutím. Š’-Wej Sun, šéf společnosti United Microelectronics, jež se také specializuje na výrobu čipů, vyčlenil v srpnu úsek zabývající se solární energií a světelnými diodami. Peter Čchou, CEO společnosti HTC vyrábějící chytré telefony, snížil závislost firmy na mobilních telefonech vybavených systémem Microsoft Windows a rozšířil řadu telefonů využívajících operační systém Android z dílny Googlu. Firma Au Optronics (AUO) vyhodnocuje možnosti přechodu do jiného odvětví, jelikož výroba LCD obrazovek, na niž se dosud specializovala, vyžaduje vzhledem k tvrdé konkurenci každých několik let investice v řádu miliard dolarů. „Společnost AUO z recese vyjde jako úplně jiná firma,“ říká C. T. Liou, šéf spotřebních obrazovek firmy AUO. A dodává: „Začneme elektronickými čtečkami a elektronickým papírem, což je nejnovější směr ve vývoji obrazovek, jež lze srolovat či poskládat.“ V případě obou těchto technologií může AUO čerpat ze zkušeností s výrobou obrazovek.
Co je důvodem pro tak náhlou změnu orientace? Přestože Tchaj-wan hraje významnou roli ve světovém elektrotechnickém průmyslu, nejsilnější je ve výrobě osobních počítačů a počítačových komponentů, jež přinášejí nízkou marži. Mnozí výrobci, potýkající se s trvalým tlakem na snižování cen ze strany takových firem jako Hewlett-Packard, Dell, Sony a dalších významných zákazníků, se ocitli ve slepé uličce. „Tento byznys model svým způsobem dospěl k hranici svých možností,“ říká Bill Wiseman, partner poradenské společnosti McKinsey v Tchaj-peji. Firmy se proto začínají připravovat na období, jež přijde po počítačovém boomu, diverzifikují výrobu na další mobilnější zařízení a vytvářejí vlastní značky.
Ve skutečnosti není situace ostrovních elektrotechnických gigantů nijak katastrofální. Základní tchajwanský burzovní index cenných papírů elektrotechnických firem posílil o 76 procent a, především díky silné poptávce z pevninské Číny, přichází stále více objednávek na čipy, osobní počítače a další elektroniku. Z Tchaj-peje se stalo jedno z nejpříjemnějších měst k životu v celé Asii. Jelikož většina těžkého průmyslu byla přesunuta na pevninu, je zde mnohem čistší vzduch než v minulosti. Zároveň se vzhledem ke zlepšení vztahů mezi Pekingem a Tchaj-pejí rozvíjí cestovní ruch a roste obchodní výměna mezi oběma zeměmi. Díky tomu se urychluje integrace a tchajwanská ekonomika posiluje. Na tchajpejském letišti Sung-šan, jež bylo celá desetiletí ospalým terminálem pro krátké výlety po ostrově, nyní panuje čilý ruch, jelikož odsud odlétají přímé linky do nejrůznějších měst na pevnině. Čínské úřady se k Tchaj-wanu chovají „mnohem přátelštěji,“ říká předsedkyně představenstva firmy HTC Cher Wangová, jež si nedávno odskočila v poledne do Čchen-tu a ve tři hodiny odpoledne byla zpátky v Tchaj-peji. „Vnímají nás jako bratry, kteří dělali potíže, ale teď se polepšují,“ dodává.
Loňský rok přesto ukázal, že se věci mohou rychle zhoupnout k horšímu. To si uvědomují mnohé tchajwanské společnosti podnikající v elektrotechnickém průmyslu. Například firma Acer, jež v posledním čtvrtletí předstihla společnost Dell a stala se světovou dvojkou mezi výrobci počítačů (prvenství patří firmě Hewlett-Packard), se přeorientovává na chytré telefony a další mobilní přístroje. Firma Amtran Technology, jež začínala před patnácti lety jako výrobce počítačových monitorů, nyní vyrábí televizory Vizio, které jsou nejlépe prodávanými plochými přístroji v USA. Výrobce notebooků Quanta Computer plánuje spustit výrobu kamer, hracích automatů, zdravotnických senzorů a dalších zařízení. „Od této chvíle bude Quanta zcela novou firmou,“ slibuje její předseda Barry Lam.
Tchajwanské firmy, jež se snaží o diverzifikaci, by se mohly inspirovat příkladem Simona Lina, výkonného ředitele společnosti Wistron, jež je hlavním dodavatelem Aceru. Firma Wistron se od Aceru oddělila v roce 2002, kdy mateřská společnost usoudila, že být smluvním dodavatelem není nic, na čem by si zakládala. Wistron dosud s Acerem sdílí fádní kancelářský mrakodrap na levném tchajpejském předměstí v Si-č’. Okolí se sice nemůže rovnat Sin-ču, což je gigantický technologický park, v němž má svoji centrálu TSMC, zato však plně souzní se skromnou a nízkonákladovou koncepcí firmy Wistron. Firma, jejíž loňský zisk dosáhl 13,5 miliardy dolarů, expandovala daleko za hranice osobních počítačů. V současnosti vyrábí mimo jiné televizory či chytré telefony BlackBerry a brzy přijde ještě ambicióznější diverzifikace.
Simon Lin, jenž se právě vrátil z Tchaj-peje z jednání s výkonným ředitelem Microsoftu Stevem Ballmerem, říká, že zařízení, jež bude Wistron vyrábět v nadcházejících letech, se sice budou připojovat k internetu, ale nepůjde bezpodmínečně o počítače. Lin chce portfolio firmy rozšířit o další obory, jako jsou oprava a recyklace technického vybavení, jež nesporně přijdou na pořad dne, jelikož stále více vlád nařizuje ekologickou likvidaci staré elektroniky. Za tímto účelem firma Wistron investovala letos v říjnu osm milionů dolarů do společnosti zabývající se recyklací základních desek počítačů. Podle Lina může Wistron během pár let vytvořit z recyklace podnikání s ročním obratem ve výši miliardy dolarů. „Nikdo nemá křišťálovou kouli a nemůže předpovědět, jak dlouho ještě bude (počítačový byznys) aktuální,“ říká. „My nečekáme na soumrak počítačového průmyslu se založenýma rukama.“
Za předpokladu, že ekonomika v příštím roce oživí a firmy přejdou na novou verzi Windows 7, by se mohl prodej osobních počítačů odrazit ode dna. Bude však zcela jistě – vzhledem ke změnám na trhu – tvořit jen zlomek technologického mixu. Ostrovní výrobci elektroniky budou v éře, jež přijde po počítačích, prosperovat, říká CEO výrobce čipů Nvidia Chuang Žen-sün, jenž nyní žije v USA, ale vyrostl na Tchaj-wanu. „Pokud se každý mobilní telefon na světě změní v mobilní počítač a pokud budou všechny televize na světě připojeny k internetu,“ říká, „tak se máme na co těšit!“

Box:
Oteplování Zatímco Peking dlouhou dobu vítal příliv tchajwanských investic do mnoha průmyslových odvětví, sám se Tchaj-peji poprvé revanšoval až letos. Tchajwanská agentura Central News Agency uvedla, že od 30. června, kdy vstoupila v platnost nová legislativní nařízení, evidovalo tchajwanské ministerstvo financí přímé čínské investice v objemu 5,9 milionu dolarů. Pokud Tchaj-pej rozšíří seznam oblastí, do nichž mohou čínské firmy investovat, včetně segmentu elektroniky, mohl by se tento tenký pramínek změnit v silný proud.

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad: Edita Jiráková

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít