Article, show

Nový šéf a jeho boss

07. března 2008, 13:04 - Pavel Pokorný
07. března 2008, 13:04

Medveděv se stane vládcem Kremlu a Putin jeho premiérem. Bude dvojvládí fungovat?

Udělejme si malou prověrku znalosti ruských politických reálií. Jak se jmenuje současný ruský premiér a kdo byl jeho předchůdcem? Zdánlivě lehká otázka, ale nesnadná odpověď. Ano, je to Viktor Zubkov a před ním řídil moskevskou vládu Michail Fradkov. Muži v pozadí, o nichž širší veřejnost nemá ponětí. Rusko je prostě zemí jednoho vládce - prezidenta, který třímá v rukou veškerou výkonnou moc. Říkalo se „za Jelcina“ a posledních osm let „za Putina“. Tento zavedený stav se ale od května změní. Rusové budou mít novou hlavu státu Dmitrije Medveděva a premiérem se zřejmě stane hrdina všedních ruských dní Vladimír Putin.
„Vzniká silný a efektivní mechanismus řízení země v čele s prezidentem, ale samozřejmě za účasti vůdce národa Vladimira Putina,“ vysvětluje nastávající „dvojvládí“ předseda Státní dumy Boris Gryzlov. Takže prezident a vůdce národa nebude jedna a tatáž osoba, ale tandem. Jak praví ruská ústava, v čele státu stojí prezident. Je vrchním velitelem ozbrojených sil a předsedou Bezpečnostní rady Ruska. Navrhuje parlamentu premiéra, ústavní a nejvyšší soudce, jmenuje a odvolává vrchní velení armády, podpisuje a vyhlašuje zákony, řídí zahraniční politiku, schvaluje vojenskou doktrínu a tak dále. Má právo rozpustit parlament. Navíc odvolat ho je v Rusku téměř neproveditelný proces. Prezident si proto prakticky může dělat, co chce, a premiér je jeho podřízený. V situaci, kdy se o všem rozhoduje v Kremlu, by dělení moci mezi dva „kohouty“ bylo pro Rusko historickým předělem. Jak si to vlastně ten Vladimir Vladimirovič představuje? Medveděv (42), mimochodem jeden z nejmladších ruských vládců v historii, je dlouholetý Putinův spolupracovník. Oba mají kořeny v Petrohradu a jsou absolventy práv na tamní univerzitě. Po přesunu do Moskvy na konci devadesátých let si Putin (55) vytáhl Medveděva s sebou, nejprve na úřad vlády, pak do prezidentské kanceláře a nakonec do funkce prvního vicepremiéra. Vedle toho je budoucí ruský prezident předsedou představenstva státního plynárenského monopolu Gazpromu (z této pozice však bude muset Medveděv před nástupem do Kremlu odejít). Putin tím na svého mladšího chráněnce delegoval nemalé pravomoci a ten zatím vždy obstál. Přesto byl až do loňského prosince, kdy ho kremelský vůdce určil za svého nástupce, téměř anonymní figurou. A mnoho se toho o něm neví ani dnes: schopný právník a manažer, klidný, ale tvrdý vyjednavač, možná i trochu nudný. Podle znalců ruské politiky má jediné poznávací znamení - je prý zcela oddaný Putinovi. Ale pozor! I ten zdánlivě neškodný Medveděv nedávno vystrčil drápky, když prohlásil, že Rusku vládne prezident a podle ústavy může být prezident jen jeden. Vzpomeňme na dobu, kdy se na výsluní dostal Vladimír Putin. Z šedivého úředníčka považovaného za Jelcinovu loutku se na vrcholu rychle „osamostatnil“. Dá se namítnout, že za Putinem jako bývalým agentem KGB stál mocný aparát tajné služby a že za Medveděvem je tak akorát právě Putin. A navenek zatím zní jejich duet harmonicky. Jak dlouho, ukáže čas.
V blízké budoucnosti tedy nelze očekávat nějaké výrazné změny ani v domácí, ani v zahraniční politice Ruska. Jestli se dočkáme razantních Putinových prohlášení, nebo téhož v diplomatičtější podobě od Medveděva, je v podstatě jedno. Dva nejmocnější muži Ruské federace musejí hlavně vyřešit své kompetence. Jisté náznaky, že nový prezident nemusí být jen pohůnkem toho minulého, se již objevují. Podle nejmenovaných expertů by Medveděvovi mohly pomáhat bývalé opory Jelcinovy rodiny, například Alexandr Vološin, Roman Abramovič nebo Oleg Děripaska. S těmito „těžkými váhami“ v zádech se Dmitrij Anatoljevič může směle pustit do souboje s přítelem Vladimirem. Putin tvrdí, že Medveděv naplní naděje, které do něho ruští občané vložili. Bude k tomu ale potřebovat i osobu, která ho dostala nahoru? Nastávající ruský prezident se netají svou vášní pro rockovou hudbu. Nikde se už nepíše, zda náhodou není také dobrým hráčem pokeru. Pokud ano, pak od Vladimira Putina dostal pár dobrých karet do začátku velké hry o Rusko.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít