Nový Profit: Týden ve světě

18. října 2010, 12:14 - Profit
18. října 2010, 12:14

Souhrn nejdůležitějších událostí za uplynulý týden, jak jej najdete v tištěné verzi čísla 42 týdeníku Profit.

Foto: Czech Press Photo

Foto týdne: Dívka z Haiti

Ocenění Foto týdne nového Profitu a zároveň Fotografie roku na soutěži Czech Press Photo 2010 si vysloužil snímek, na kterém je zachycena dívka z Haiti. Zranění oka a tváře si přivodila během letošního únorového zemětřesení. Porotci fotografické soutěže záběr vyhodnotili jako nejlepší v kategoriích Aktuality a Reportáž. 16. ročníku Czech Press Photo se tentokrát zúčastnilo 299 fotografů.

Pondělí: Soukromá kosmická loď proletěla vesmírem

Hvězdné plavidlo SpaceShipTwo britského miliardáře Richarda Bransona uskutečnilo samostatný klouzavý let. Při předchozích zkouškách zůstávala SpaceShipTwo vždy připoutaná ke své mateřské lodi. Ta vyletěla do výšky 13 750 metrů, kde ji vypustila. Loď řídili dva piloti, volně s ní letěli 11 minut, než dosedli na přistávací dráhu letiště v Mohavské poušti. Celý testovací let trval asi 25 minut. „Tohle je dost velký krok. Teď víme, že je kosmická loď schopna klouzavého letu. Víme, že ji můžeme bezpečně vypustit z mateřské lodě, a víme, že umí bezpečně přistát. To jsou tři velké věci,“ uvedl Richard Branson, prezident společnosti Virgin.

Úterý: Polsko zažilo černý den

Po srážce dodávky s nákladním automobilem tady totiž zahynulo najednou 18 lidí. Jedná se o nejhorší dopravní nehodu, který se v zemi stala za posledních 16 let. K neštěstí došlo v Novém Městě nad Pilicou. S náklaďákem se čelně srazil transporter, ve kterém cestovali sezonní dělníci, 12 lidí sedělo na podlaze auta nebo na bedýnkách a prknech. V zadní části vozidla nebyla okna. Nehodu přežil jen řidič náklaďáku, který vyvázl s lehkým zraněním, ale utrpěl silný psychický šok. Nejde o ojedinělý případ. Mikrobusy firem, které provozují osobní dopravu, bývají přeplněné, chybí v nich bezpečnostní pásy a sedačky se do nich montují jen provizorně.

Středa: Horníci z Chile se dostali na povrch

Po dvou měsících konečně přišla záchrana pro 33 havířů zavalených v jednom z chilských dolů. Na povrch se postupně dostali prostřednictvím speciální kapsle, která je po jednom vyvážela na zem. Kabina byla pojmenována po bájném ptáku Fénixovi. První horníky na povrchu vítal i samotných prezident Chile s manželkou, přítomni samozřejmě byli i nejbližší rodinní příslušníci. Horníci pak byli dopraveni do nemocnice a během následujících dvou měsíců zůstanou pod dohledem lékařů. Většinu z nich trápí zápal plic a záněty dásní. Společně teď o hrůzné události s dobrým koncem hodlají napsat knihu.

Čtvrtek: Do Sochy Svobody uhodil blesk

Fotograf z New Yorku na tento okamžik čekal dlouhých 40 let. Osmapadesátiletý Američan sledoval bedlivě předpovědi počasí, a když zjistil, že se bouře blíží, vyrazil s fotoaparátem na příhodné místo. „Bylo to opravdové štěstí, zřejmě jediná šance v životě. Tohle je první taková fotografie, kterou jsem kdy viděl,“ dodal autor snímku. Socha Svobody sahá i s podstavcem do výšky 93 metrů a na newyorském Ostrově svobody stojí od roku 1886. Ročně do Sochy Svobody uhodí více než 600 blesků.

Pátek: Švýcaři dokončili ražbu tunelu

Gotthardský železniční tunel mezi městy Faido a Seidun měří více než 57 metrů. Stal se tak nejdelším tunelem na světě. První místo si doposud držel železniční tunel Seikan v Japonsku, který měří necelých 54 metrů a spojuje ostrovy Honšú a Hokkaidó. Ražení tunelu ve Švýcarsku začalo v roce 1999. První vlaky tudy projedou v roce 2017. Cena Gotthardského tunelu se dostala na téměř 10 miliard švýcarských franků, což je zhruba 179 miliard korun. Ekologové si od tunelu slibují, že umožní část přepravy zboží přenést ze silnic na koleje, a odlehčí tak alpským dálnicím.

Číslo týdne: 33

Zával uvěznil v chilském dole 33 horníků, vrtná souprava potřebovala na vyhloubení záchranné šachty 33 dnů. První muži se na povrch dostali 13. 10. 10‘, což dává součet 33. A vzkaz, kterým dali horníci poprvé o sobě vědět, že jsou naživu, obsahuje včetně mezer 33 znaků.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít