Nový lidovecký kurz: doleva

07. června 2009, 12:00 - Libuše Frantová
07. června 2009, 12:00

Léčba Čunkemlidovcům nevyšla, a tak dnes vsadilina jistotu. Do svého čela si zvolili po šesti letech opět Cyrila Svobodu. Vedení stranyobsadili lidé z levého křídla KDU-ČSL.

Autor: Isifa

Problematického Jiřího Čunka lidovci vyměnili za Cyrila Svobodu, který už před šesti lety KDU-ČSL vedl. Teď chce, aby strana mluvila jedním hlasem. Zatím v ní po smrti legendárního Josefa Luxe se střídavými úspěchy bojovalo levé a pravé křídlo. Pnutí mezi stranickou pravicí a levicí vyústilo v otevřený boj mezi Jiřím Čunkem, který vsadil na levicový proud a začal tlačit lidovce do opozice vůči ODS, a Miroslavem Kalouskem, který chtěl vyprofilovat stranu napravo od středu.

Alespoň ve vedení takový problém staronový předseda mít nebude. Podařilo se mu totiž do všech významných funkcí prosadit své spojence. S nimi bude lépe prosazovat nové programové cíle, které se liší od záměrů Topolánkovy vlády, jejíž součástí lidovci donedávna byli. Nový šéf KDU-ČSL označil za jeden z hlavních programových cílů zrušení rovné daně, kterou zaváděl lidovecký ministr financí Miroslav Kalousek, a znovuvrácení společného zdanění manželů.

Mluvíme jedním hlasem

„Je dobře, že se lidovci Čunka zbavili. Ale nepovažuji za šťastné, že se zbavili i Miroslava Kalouska, protože tak přišli o kvalitního politika. KDU-ČSL teď bude jiná, než byla dřív, kdy s ní o vliv soupeřili konzervativci i socialisté. Teď bude mluvit jedním hlasem, jak prohlásil Cyril Svoboda, a nemyslím si, že jí to u voličů prospěje,“ míní politolog Bohumil Doležal.

Noví křesťané na obzoru**

Kalousek a někteří příznivci ještě před sjezdem avizovali, že hodlají založit novou konzervativní křesťanskou stranu. „Pokládám za pravděpodobné, že strana založena bude. Představíme ji až po eurovolbách,“ potvrdil Profitu Miroslav Kalousek. Výsledek voleb na lidoveckém sjezdu ale jeho rozhodnutí neovlivnil. „Personální změny, k nimž došlo na sjezdu, potvrdily trend, který nastal v KDU-ČSL. A obávám se, že ani Jan Březina, pokud by byl zvolen, by tento trend nedokázal zastavit,“ prohlásil Kalousek.

Kalouskova slova potvrzuje reakce šéfa ČSSD Jiřího Paroubka, který uvítal zvolení Svobody. Vnímá to jako distancování se od angažmá KDU-ČSL v Topolánkově vládě, takže už lidovci nebudou vnímáni jako křesťanská odnož občanských demokratů. Komentátoři ovšem vyjádřili obavy, aby lidovci se Svobodou v čele nebyli v budoucnu vnímáni jako křesťanská odnož ČSSD. „Zvolení nového vedení je určitě obratem doleva,“ je přesvědčena místopředsedkyně sněmovny za ODS Miroslava Němcová.

Výsledky lidoveckého sjezdu ovlivní celou politickou scénu. Pokud by se naplnil krizový scénář, že se rozštěpení lidovci nedostanou do parlamentu, mohlo by se stát, že po podzimních předčasných volbách budou ve sněmovně sedět jen zástupci tří stran: ODS, ČSSD a komunisté. Velká koalice občanských a sociálních demokratů není pravděpodobná. „Obávám se, že socialisté nastolí takové podmínky, které bychom museli odmítnout. Jejich hlavním cílem je zvolit v roce 2013 Jiřího Paroubka prezidentem, proto budou muset splnit komunistům nějaké požadavky, aby pro něj získali hlasy,“ říká Miroslava Němcová z ODS. Pak by nebylo vyloučeno, že dvacet let po sametové revoluci mohou v Česku vládnout socialisté s tichou podporou komunistů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Poslední testovací kolo. Stáhněte si Android O Developer Preview 4
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít