Nový impulz pro opravy paneláků

30. května 2005, 00:00 - PETR BÝM
30. května 2005, 00:00

HYPOTEČNÍ ÚVĚRY Na trh hypotečních úvěrů pro právnické osoby vstupuje nový hráč. Společnost First Finance se zaměří na regeneraci bytového fondu. Financována je britskou bankou Barclays. First Finance chce podle svého ředitele Miroslava Šebesty využít prostor, daný celkovou zchátralostí velké části bytových domů.

HYPOTEČNÍ ÚVĚRY

Na trh hypotečních úvěrů pro právnické osoby vstupuje nový hráč. Společnost First Finance se zaměří na regeneraci bytového fondu. Financována je britskou bankou Barclays.

First Finance chce podle svého ředitele Miroslava Šebesty využít prostor, daný celkovou zchátralostí velké části bytových domů. Šanci vidí v poptávce po úvěrech, vzniklé právě potřebou regenerace starých budov. Problémem jsou hlavně panelová sídliště, z nichž většina byla postavena před rokem 1989. Do jejich současného neutěšeného stavu se promítly nepříliš kvalitní práce stavbařů a nulové investice do údržby.

„Do regenerace panelových sídlišť je nutné investovat více než 350 miliard korun,“ řekl na nedávné mezinárodní konferenci Ivan Přikryl z ministerstva pro místní rozvoj, který má na starosti právě bytovou politiku. V bytových domech je v Česku přibližně 56 procent všech bytů. V osmdesáti tisících „panelácích“ se nachází 1,16 milionu bytů. V panelových domech žije třetina domácí populace - zatímco v Praze je to „jen“ 40 procent, v Hradci Králové už 52 procent a v Karviné dokonce 90 procent. Polovina těchto staveb přitom už překročila plánovanou životnost.

OPRAVOVAT, NEBO DEMOLOVAT?

„Panelové domy jsou pravděpodobně největším problémem bytové politiky,“ říká Jiří Klíma z bytového odboru ministerstva pro místní rozvoj. Připomíná, že stát sice podporuje jejich rekonstrukci a modernizaci, prostředky jsou ovšem omezené. Tomu odpovídají i podmínky, které musí žadatel o státní příspěvek splnit. Tak například lze takovým příspěvkem pokrýt jen 40 procent předpokládaných nákladů, navíc nesmí překročit úroveň 45 korun na metr bytové plochy. Ministerstvo na tyto účely ročně vyčleňuje 200-220 milionů korun, což stačí na 60 procent žádostí.

Jinou možností je pro majitele starých domů program Panel, který realizuje Českomoravská záruční a rozvojová banka. Žadatel ovšem musí získat půjčku jinde, dotace představuje pouze příspěvek na úhradu úroků.

O mnoho více peněz než stát nemají ani obce, o družstvech či sdruženích majitelů bytů nemluvě. Odborníci se shodují v tom, že stávající bytový fond se proto spíše než modernizuje pouze sanuje - opravují se jen ty nejvážnější nedostatky.

Přitom jiná možnost než regenerace starých domů by byla ještě dražší. Podle výpočtů First Finance by například demolice panelákových sídlišť přišla na 500 miliard a výstavba stejného počtu nových bytů dokonce na dvojnásobek. Naproti tomu náklady na komplexní rekonstrukci bytového fondu (nejen v panelácích) do podoby odpovídající nárokům na moderní bydlení v 21. století by podle stejných kalkulací dosáhly 550 miliard korun.

„Pokud by se do oprav bytového fondu každým rokem směrovalo 30 až 60 miliard korun, růst HDP by se urychlil o jedno až dvě procenta,“ domnívá se Šebesta. Problém je podle něj v tom, že na potřebnou komplexní rekonstrukci, která by nájemníkům přinesla okamžitý efekt, nemají vlastníci příliš financí. „Přicházíme s tím, že peněz je dost,“ dodává s poukazem na úvěrový produkt Bydlení+, který právě First Finance nabízí.

TĚSNÝ TRH

Společnost ovšem se svými ambiciózními plány vstupuje na poměrně zaplněný trh. Právnické osoby, mezi nimi právě družstva a obce, už dnes možnosti hypotečních úvěrů využívají v široké míře. Na jejich celkovém počtu se sice podílejí zanedbatelným způsobem (ke konci minulého roku to bylo 3,5 procenta), z hlediska hodnoty na ně ovšem připadá celá třetina. To je důsledek toho, že obce či podniky si obvykle půjčují větší částky -v průměru je to 15 milionů, zatímco u soukromníků jde o 1,12 milionu korun.

Obce a družstva se svými bytovými projekty často směřují do Hypoteční banky, která je specialistou právě na úvěrování oblasti bydlení, ať už jde novou výstavbu či opravy. Všeobecně jsou obce či družstva považovány za bonitní dlužníky - v Hypoteční bance obvykle získávají hypotéky s nižším úročením než občané. Na druhou stranu bývají právě tito dlužníci nezřídka nepříjemně překvapeni nízkou zástavní hodnotou svých nemovitostí, což platí hlavně pro bytové domy s nájemníky.

Obce a družstva samozřejmě získávají úvěry ve všech bankách, kde se hypotéky poskytují. Například v Komerční bance polovina všech hypoték pro právnické osoby připadá na bytová družstva, přičemž banka vidí další potenciál právě v regeneraci panelových domů.

Na opravy začne s největší pravděpodobností od roku 2007 přispívat také Evropská unie.

Hypoteční produkt First Finance Bydlení+ bude podle Šebesty poskytován na 20 let, v současnosti s úročením mírně pod sedm procent. V konkurenčním boji hodlá společnost vsadit na maximální zjednodušení administrativních procedur - tedy na snadné vyřízení žádosti, rychlé poskytnutí peněz bez jakýchkoli poplatků před poskytnutím úvěru a především na možnost získat úvěr až v hodnotě 100 procent zastavované nemovitosti. Dlužníci nejspíš ocení i možnost „druhé“ zástavy -tedy získání úvěru na již zastavenou nemovitost.

Foto popis| Třetina obyvatel České republiky bydlí v panelových domech. Polovina těchto budov má technickou životnost už za sebou.

Foto autor| foto: Profit - Luděk Vycpálek

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nepodpořili
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
Až do zítřka zdarma. Stahujte akční pecku Shadow Warrior
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Android se snadno připojí k síťovému disku nebo NASu. Google vydal Samba Client
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít