Nový Gordon zaujme nejen motorem

13. června 2005, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
13. června 2005, 00:00

TÝDEN S LUXUSNÍMI AUTOMOBILYJako perly mezi auty na českém trhu působí vozy Gordon konstruktéra Vladimíra Frimla. Do konce roku 2004 jich bylo vyrobeno šestnáct, letos bude o přízeň zákazníků usilovat nový model vozu. Sportovní retroautomobily Gordon (Profit o nich podrobně psal v čísle 7/2005) rozhodně nejsou pouhými replikami oblíbených českých vozů Aero 30 nebo Aero 50 z 30.

TÝDEN S LUXUSNÍMI AUTOMOBILY

Jako perly mezi auty na českém trhu působí vozy Gordon konstruktéra Vladimíra Frimla. Do konce roku 2004 jich bylo vyrobeno šestnáct, letos bude o přízeň zákazníků usilovat nový model vozu.

Sportovní retroautomobily Gordon (Profit o nich podrobně psal v čísle 7/2005) rozhodně nejsou pouhými replikami oblíbených českých vozů Aero 30 nebo Aero 50 z 30. let minulého století. Pouze vycházejí z jejich esteticky i technicky dokonalého designu. Kus po kuse vyráběné vozy sice připomínají na první pohled stařičké veterány, ve skutečnosti se však jedná omoderní a mimořádně výkonné automobily, které splňují veškeré nároky na pohodlnou a bezpečnou jízdu.

Nejnovějším typem značky Gordon je Roadster 3.0 24V, který se od předchůdce liší především novým motorem.

ZÁKLADY OD FORDA

Není žádným tajemstvím, že vozy Gordon se montují z dílů dodávaných koncernem Ford. Na rozdíl od mnoha konkurenčních vozů jsou však v jejich konstrukci použity moderní technické prvky jako hliníkový rám a karoserie kombinovaná z laminátových dílů a výlisků z ocelových plechů.

Obě nápravy mají lichoběžníkové zavěšení kol na dvojicích trojúhelníkových ramen, odpružení nastavitelnými vinutými pružinami, kotoučové brzdy s vnitřním chlazením a drátová kola. Třílitrový motor poskytuje výkon 166 kilowattů. Komfortně vybavený interiér vozu je polstrován kvalitní kůží a vyložen ořechovým nebo mahagonovým dřevem.

K výbavě vozu patří bezpečnostní rám, vyjímatelná boční okna, skládací střecha a mnoho dalších prvků podtrhujících luxusní provedení vozu. Samozřejmostí je také například posilovač řízení a další prvky.

INDIVIDUÁLNÍ PŘÍSTUP

Podle Vladimíra Frimla, duchovního otce vozů značky Gordon, je jednou z jejich základních charakteristik to, že vznikají vždy na přání konkrétního zákazníka. Ten má možnost sledovat celou výrobu. „Pro většinu majitelů je Gordon součástí jejich životního stylu,“ tvrdí Friml.

On sám nepředpokládá, že by se exkluzivita výroby těchto vozů do budoucna nějak výrazně změnila. „Gordon by měl nadále zůstat značkou exkluzivních vozů. Počet ročně vyrobených kusů by se měl pohybovat maximálně kolem padesátky,“ dodal Friml.

ZAJÍMAVOST

Z šestnácti prodaných gordonů jezdí jeden po moskevských ulicích, další dva v Kuvajtu a Spojených arabských emirátech a jeden na Slovensku. Ostatní brázdí české silnice.

GORDON ROADSTER 3.0 24 V

 Objem motoru 2967 ccm
 Výkon 85 kW
 Nejvyšší rychlost 220 km/hod
 Průměrná spotřeba neuvádí se
 Cena 2 295 000 Kč

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít