Nový fenomén: bike maratony

12. října 2010, 07:28 - Tomáš Nohejl
12. října 2010, 07:28

Víc než tři tisíce lidí se každý víkend v sedlech horských kol honí po cestách i necestách naší krásné země. Unikátní fenomén bikových maratonů nemá ve světě obdoby.

Foto: Navrátilová Markéta

Nový rozměr lidové zábavy u nás organizuje bývalý veslař Jiří Adam, v současné době jeden z lídrů pořadatelského týmu MTB seriálu Kolo pro život (KPŽ).

Každý rok, už jedenáctou sezonu, se jede přibližně 15 závodů. Některé probíhají ve zcela nových lokalitách, jiné trasy zůstávají stejné. Na jednom z letošních cyklistických klání se objevilo přes osm tisíc účastníků. Počítáno jednotlivě, tedy jeden člověk jednou, i pokud jel více závodů. Celkem tedy 16 tisíc účastí…

Program nabízí obvykle dvě verze, delší maratony okolo 50 kilometrů, kratší půlmaratony mezi 20 a 30 kilometry. Většinou v terénech, které zvládne každý, lesní cesty a louky s mírnějšími sjezdy, žádný hard core. Na stejné startovní čáře vedle sebe většinou stane šampion, jako je třeba Jan Hruška, a obyčejný táta o rodiny, který se na kolo dostane dvakrát do roka. V cíli, kam ten druhý dorazí i o tři hodiny později, si mohou dát spolu (nealko) pivo. I taková motivace stačí, ne?

Závod je i byznys

Režii, která odhadem spolkne dva miliony korun na jeden podnik, podporují významné české firmy. Jedna z našich spořitelen finančně podržela už první český MTB tým a podporuje i tradiční červnovou exhibici světových hvězd Pražské schody na Hradě. „Nedávno se nám i v době krize sama přihlásila Škoda,“ pochvaluje si Roman Čermák, bývalý cyklistický mistr světa na dráze, který stojí u projektu také od počátků. Teď s desítkou lidí na „full-time“ a dalšími 40 sezonními spolupracovníky.

Organizátory živí i startovné, nyní je pevně stanoveno na 500 korun. „Lidé ale za něj dostanou víc, než utratí. Kromě zajištění závodu, tričko i jídlo,“ připomíná Jiří Adam. Proto se zapojuje i řada menších firem zásobující trh cyklistickým a doplňkovým materiálem. Na velkých zahraničních podnicích se prodají tisíce triček, batůžků a čepic s logy, k tomu i boty, duše, ale i kola. V Česku spíš jen drobnosti, ponožky nebo energetické gely či nápoje.

Síla seriálu ale může působit kontraproduktivně na rozvoj špičkových závodníků. Někteří z nich, podporováni týmovým vedením, raději vyrazí sem, kde mají větší šanci uspět (být vidět a vydělat), než by se pachtili v hloubi pole silně obsazených mezinárodních akcí. „Takhle to nechci brát. Naopak my nabízíme možnost přípravy. Mohou si přece rozumně vybrat,“ brání se Roman Čermák.

Svaz cyklistiky ale KPŽ příliš neakceptuje. Letos například došlo k termínové kolizi v Karlových Varech. Jenže – zatímco Český pohár MTB jelo pouze 15 elitních jezdců, 18 se jich vydalo raději na trať Kola pro život. Se stovkami dalších „hobíků“.

Velmi podobnou strukturu volí také série „Okolo velkých měst“. K tomu fungují regionální seriály, například Galaxy, Velo, Author Cup a další. „V Německu, Itálii nebo Rakousku mají několik větších závodů, ale tak širokou síť jako v Česku určitě ne,“ tvrdí Jiří Adam. „Lidé většinou dávají přednost bližší akci, než by cestovali přes celou republiku, aťsi za prestižnějším závodem.

Stopa pro život

A kam se bude koncept Kola pro život ubírat dál? „Spolupracujeme s regiony, které nám poskytují výhodné nabídky na ubytování a doprovodné služby. Už jsme se dohodli s Lipnem, uvažujeme o Peci pod Sněžkou. Chceme účastníkům nabídnout možnost strávit v daném místě celý víkend. Nejen se přihnat na závod, a pak hned mizet domů,“ plánuje Roman Čermák.

Vydává se také do zimy, na lyže. Chystá se třídílná Stopa pro život. Série začne zcela novým závodem Lipenská stopa po zamrzlé hladině přehradní nádrže. Lyžařským expertem bude olympijská vítězka Kateřina Neumannová. Jedna sezona skončila, druhá vzápětí začíná…

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny volání v České republice, Německu, Polsku a u dalších sousedů
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Nejzadluženější státy světa
Auta
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta…
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním obrázku. Atmosféra je minulostí
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
BMW slaví 40. let řady 7 výroční edicí. Vznikne pouze 200 exemplářů
Test ojetiny: Ford Mondeo je už v letech a nabídka pěkných aut se zmenšuje
Technologie
Threadrippery budou nakonec bez chladiče. Možná jich nebude dost a další informace
Opera 48 developer přidává snímání webů. Nezvládne ale vyfotit celou stránku
Telegram 4.2 nabízí přepracovaný editor fotografií a samozničení multimédií po zobrazení
Které funkce budou odebrány z Windows 10 Fall Creators Update?
Seagate se vrací na trh běžných SSD, s diskem Nytro 141 pro PC, NAS a levné servery
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít