Nový fenomén: bike maratony

12. října 2010, 07:28 - Tomáš Nohejl
12. října 2010, 07:28

Víc než tři tisíce lidí se každý víkend v sedlech horských kol honí po cestách i necestách naší krásné země. Unikátní fenomén bikových maratonů nemá ve světě obdoby.

Foto: Navrátilová Markéta

Nový rozměr lidové zábavy u nás organizuje bývalý veslař Jiří Adam, v současné době jeden z lídrů pořadatelského týmu MTB seriálu Kolo pro život (KPŽ).

Každý rok, už jedenáctou sezonu, se jede přibližně 15 závodů. Některé probíhají ve zcela nových lokalitách, jiné trasy zůstávají stejné. Na jednom z letošních cyklistických klání se objevilo přes osm tisíc účastníků. Počítáno jednotlivě, tedy jeden člověk jednou, i pokud jel více závodů. Celkem tedy 16 tisíc účastí…

Program nabízí obvykle dvě verze, delší maratony okolo 50 kilometrů, kratší půlmaratony mezi 20 a 30 kilometry. Většinou v terénech, které zvládne každý, lesní cesty a louky s mírnějšími sjezdy, žádný hard core. Na stejné startovní čáře vedle sebe většinou stane šampion, jako je třeba Jan Hruška, a obyčejný táta o rodiny, který se na kolo dostane dvakrát do roka. V cíli, kam ten druhý dorazí i o tři hodiny později, si mohou dát spolu (nealko) pivo. I taková motivace stačí, ne?

Závod je i byznys

Režii, která odhadem spolkne dva miliony korun na jeden podnik, podporují významné české firmy. Jedna z našich spořitelen finančně podržela už první český MTB tým a podporuje i tradiční červnovou exhibici světových hvězd Pražské schody na Hradě. „Nedávno se nám i v době krize sama přihlásila Škoda,“ pochvaluje si Roman Čermák, bývalý cyklistický mistr světa na dráze, který stojí u projektu také od počátků. Teď s desítkou lidí na „full-time“ a dalšími 40 sezonními spolupracovníky.

Organizátory živí i startovné, nyní je pevně stanoveno na 500 korun. „Lidé ale za něj dostanou víc, než utratí. Kromě zajištění závodu, tričko i jídlo,“ připomíná Jiří Adam. Proto se zapojuje i řada menších firem zásobující trh cyklistickým a doplňkovým materiálem. Na velkých zahraničních podnicích se prodají tisíce triček, batůžků a čepic s logy, k tomu i boty, duše, ale i kola. V Česku spíš jen drobnosti, ponožky nebo energetické gely či nápoje.

Síla seriálu ale může působit kontraproduktivně na rozvoj špičkových závodníků. Někteří z nich, podporováni týmovým vedením, raději vyrazí sem, kde mají větší šanci uspět (být vidět a vydělat), než by se pachtili v hloubi pole silně obsazených mezinárodních akcí. „Takhle to nechci brát. Naopak my nabízíme možnost přípravy. Mohou si přece rozumně vybrat,“ brání se Roman Čermák.

Svaz cyklistiky ale KPŽ příliš neakceptuje. Letos například došlo k termínové kolizi v Karlových Varech. Jenže – zatímco Český pohár MTB jelo pouze 15 elitních jezdců, 18 se jich vydalo raději na trať Kola pro život. Se stovkami dalších „hobíků“.

Velmi podobnou strukturu volí také série „Okolo velkých měst“. K tomu fungují regionální seriály, například Galaxy, Velo, Author Cup a další. „V Německu, Itálii nebo Rakousku mají několik větších závodů, ale tak širokou síť jako v Česku určitě ne,“ tvrdí Jiří Adam. „Lidé většinou dávají přednost bližší akci, než by cestovali přes celou republiku, aťsi za prestižnějším závodem.

Stopa pro život

A kam se bude koncept Kola pro život ubírat dál? „Spolupracujeme s regiony, které nám poskytují výhodné nabídky na ubytování a doprovodné služby. Už jsme se dohodli s Lipnem, uvažujeme o Peci pod Sněžkou. Chceme účastníkům nabídnout možnost strávit v daném místě celý víkend. Nejen se přihnat na závod, a pak hned mizet domů,“ plánuje Roman Čermák.

Vydává se také do zimy, na lyže. Chystá se třídílná Stopa pro život. Série začne zcela novým závodem Lipenská stopa po zamrzlé hladině přehradní nádrže. Lyžařským expertem bude olympijská vítězka Kateřina Neumannová. Jedna sezona skončila, druhá vzápětí začíná…

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít