Nový druh

03. března 2010, 12:29 - Karel Zaoral
03. března 2010, 12:29

X1 má skvělé jízdní vlastnosti řady 3 ve voze SUV

Automobilka BMW prezentuje model X1 jako zcela nový druh auta. Technicky vzato zapadá do škatulky s nápisem sportovně užitkový vůz (SUV), avšak při bližším pohledu vyniká několik zajímavých vlastností, které z něj dělají opravdovou novinku.
Předně je třeba poznamenat, že X1 nestojí na platformě jedničkové řady, nýbrž čerpá z techniky řady 3. To znamená více prostoru uvnitř vozu zejména v podélném směru. Délkou necelých čtyř a půl metru je X1 srovnatelný například s Volkswagenem Tiguanem či Fordem Kuga, avšak výškově je o dobrých patnáct centimetrů menší. To se výrazně projevuje na jízdních vlastnostech.
Vnitřní prostor vozu je zpracován až nezvykle luxusním způsobem. Dokonce lze říci, že X1 v tomto ohledu překonává svého většího sourozence X3. Použité materiály a ergonomie posouvají BMW o třídu výš, než tomu bylo zvykem. Mnichovští designéři se zcela vyrovnali svým konkurentům z firmy Audi, jejichž interiéry byly doposud zřejmě nejlepší na světě. Jak místo na sedadlech vpředu i vzadu, tak skvělá ergonomie prostoru řidiče snesou bez problému přímé srovnání s trojkovou řadou. Zavazadlový prostor sice není premiantem třídy, pro každodenní použití však s přehledem stačí, zejména díky pravidelným tvarům a nízké nakládací hraně.
S BMW X1 je lepší zábava na silnici než na parkovišti supermarketu. Na SUV extrémně nízká stavba přispívá skvělým jízdním vlastnostem. Spolu s přesným a citlivým řízením, které pečlivě informuje o limitu přilnavosti, si člověk za volantem připadá jako v sedanu – gumové chování „esúvéček“ a kymácení v zatáčkách se nekonají, mimo jiné díky moderní technologii použitého trojkového podvozku. X1 projíždí ostré zakroucené okresní silnice rychlostí, jakou by se konkurenční SUV dávno vysypalo do příkopu. Vynikajícím nastavením tlumičů zvládá auto i rozbité povrchy, a to přes tvrdé dojezdové pneumatiky „runflat“ a sportovní charakter nastavení tlumení. Ostré a neúnavné brzdy podtrhují skvělé pocity z řízení tohoto vozu. Jen odhlučnění motoru by mohlo být lepší. Diesel sice proniká do kabiny svým hlukem až od vyšších otáček, jenže jeho akustické naladění není tak elegantní, jako jsou toho schopni vývojáři u jiných modelů. To je ale na celém autě asi tak jediný podstatný nedostatek. Sladění motoru s automatickou převodovkou je totiž ideální. V běžných situacích převodovka pracuje přesně, včas a sametově. Přes možnost řadit pádly pod volantem se nutkání vysvětlit vozu své záměry nekoná, a to dokonce ani při předjíždění. Stejně tak pohon čtyř kol xDrive s lamelovou elektronicky řízenou spojkou pracuje dostatečně rychle nato, aby člověk nepoznal rozdíl od permanentního pohonu 4 x 4.
Dobře nastavená je i cenová politika, kterou BMW na svůj nejnovější model aplikuje. Základní cenovka na sedmi stech tisících sice působí jako dost vysoká, obzvláště v přítomnosti oné jedničky v názvu vozu, při bližším zkoumání ceníku však vytanou zajímavá fakta. Předně je X1 pohodlnější a rychlejší než větší model X3, který už čeká na svého nástupce. Stejně tak interiér je luxusnější a lépe zpracovaný. X1 je také o sto tisíc levnější než kombi řady 3, a to při lepších užitných a srovnatelných jízdních vlastnostech. Přidáme-li díky rozměrům přirozenou obratnost ve městě a vynikající design, nemá toto auto dnes na trhu de facto konkurenta. Tím pádem je vyšší cena nejspíš ospravedlnitelná. Klady
Vzhled
Interiér
Podvozek
Motor a převodovka
Jízdní vlastnosti
Komfort

zápory
Odhlučnění motoru

tabulka:
BMW X1
Motor dvojitě přeplňovaný dieselový řadový čtyřválec
Výkon 150 kW
Objem 1995 ccm
Převodovka automatická šestistupňová
Nejvyšší rychlost 223 km/h
Zrychlení 0–100 km/h 7,3 s
Spotřeba 7,8/5,5/6,3
Cena 978 900 (testovaný vůz)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla…
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Galerie: Co všechno vás čeká v běžném provozu, když si pořídíte Ladu Niva?
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s novým tříválcem
Technologie
Nordic Telecom letos vypne CDMA. Než vybuduje LTE, přesune zákazníky k O2
Malý iPhone SE nebyl nikdy takhle levný. Operátoři šli s cenou výrazně níž než Apple
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Shigeru Kumekawa: nová Bravia A1 je nabitá tou nejlepší technologií, říká prezident Sony Europe (rozhovor)
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít