Nový dopravce dostal padáka

11. září 2006, 00:00 - (joh)
11. září 2006, 00:00

DOPRAVA V ÚSTECKÉM KRAJINečekaným rozuzlením pravděpodobně již definitivně skončil spor o zajištění autobusové dopravy v okolí severočeské metropole Ústí nad Labem. Ústecký hejtman Jiří Šulc totiž podepsal smlouvy hned s několika autobusovými dopravci, kteří od 9. září zajišťují pravidelnou přepravu v kraji.

DOPRAVA V ÚSTECKÉM KRAJI

Nečekaným rozuzlením pravděpodobně již definitivně skončil spor o zajištění autobusové dopravy v okolí severočeské metropole Ústí nad Labem. Ústecký hejtman Jiří Šulc totiž podepsal smlouvy hned s několika autobusovými dopravci, kteří od 9. září zajišťují pravidelnou přepravu v kraji. Zároveň nahradí firmu ČSAD Česká Lípa, které kraj vypověděl smlouvu.

Přitom právě tento dopravce měl na základě vyhraného výběrového řízení nahradit sesterskou společnost Dopravní podnik Ústeckého kraje (DPÚK). S tou se kraj rozešel kvůli jejím údajně vysokým finančním nárokům. Když už se zdálo, že se spor vyřešil, přišla českolipská firma s tím, že chce uzavřít s krajem smlouvu na delší čas než pouze do konce letošního roku. „Vydírat se nenecháme,“ reagoval hejtman na tyto požadavky. Reakcí dopravce bylo několikadenní vyhrožování stávkou řidičů.

ŠANCI DOSTALI DALŠÍ Smlouvy podepsané hejtmanem s dalšími dopravci pokrývají zhruba 75 procent rozlohy kraje, který je rozdělen na 15 dopravních oblastí. „Autobusy jsou sem průběžně naváženy a většina těch přepravců, s nimiž jsem jednal, je připravena převzít zaměstnance ČSAD Česká Lípa, kteří mají zájem vykonávat pro ně funkce řidičů,“ prohlásil Šulc. Jedním z nových ústeckých dopravců bude zřejmě ČSAD Slaný. Jeho ředitel Karel Vodička očekává, že se firmě podaří získat licence na provozování autobusových linek ve dvou regionech kraje. Firma nabízí zaměstnání až 400 řidičům ČSAD Česká Lípa a Dopravního podniku Ústeckého kraje (DPÚK). VLÁDA CHTĚLA POVOLAT ARMÁDU**

V době, kdy se zdálo, že jednotlivé oblasti Ústeckého kraje zůstanou díky stávce řidičů odříznuty od světa, přišla se svým řešením i vláda. Chtěla využít armádních autobusů. Jedině armáda totiž disponuje v dostatečném počtu vhodnými řidiči. Civilní dopravní firmy totiž sami pociťují jejich nedostatek.

Předseda Společenství autodopravců Čech a Moravy Bedřich Danda dokonce prohlásil, že jen firmy sdružené v této organizaci by zaměstnaly minimálně 500 řidičů. V celé zemi pak podle Dandova odhadu chybí kolem 5000 profesionálních řidičů autobusů. Dalších několik tisíc profesionálů postrádají i silniční kamionoví dopravci.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít