Novou šéfkou MMF se stala Francouzka Christine Lagardeová

29. června 2011, 11:03 - Mediafax
29. června 2011, 11:03

Francouzská ministryně financí Christine Lagardeová vystřídá svého krajana Dominique Strauss-Kahna ve funkci výkonného ředitele Mezinárodního měnového fondu.

 Foto: Profimedia.cz

 Francouzská ministryně financí Christine Lagardeová byla v úterý zvolena do funkce výkonného ředitele Mezinárodního měnového fondu (MMF). Informovaly o tom agentury AFP a Reuters.

Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu dnes zvolila Christine Lagardeovou za výkonnou ředitelku a předsedkyni výkonné rady na pětileté funkční období počínaje 5. červencem 2011,“ uvedl fond v prohlášení.

Pětapadesátiletá ekonomka ve funkci nahradí krajana Dominiquea Strausse-Kahna, jenž rezignoval v polovině května poté, co byl na letišti v New Yorku zatčen za údajný sexuální útok na hotelovou pokojskou.

Je to první žena ve vedení fondu za celou jeho historii a zároveň první žena v čele francouzského rezortu financí. Časopis Forbes ji minulý rok zařadil mezi padesátku nejmocnějších žen světa.

Lagardeová uvedla, že se cítí být svým zvolením hluboce poctěna. “Jsem poctěna a potěšena, že mi rada svěřila funkci výkonného ředitele MMF!“ napsala na svém profilu na mikroblogovací síti Twitter.

Ještě před zvolením se francouzská politička nechala slyšet, že hodlá zvýšit efektivitu MMF i pokračovat v reformách jejího předchůdce. “MMF během globální ekonomické a finanční krize svým 187 členským zemím sloužil dobře, změnil se v mnoha kladných ohledech. Mým prvořadým cílem bude, aby naše instituce nadále sloužila celé členské základně se stejnou pozorností a stejným přístupem,“ konstatovala nová šéfka fondu.

Za „vítězství Francie“ označil zvolení Lagardeové francouzský prezident Nicolas Sarkozy. „Francouzský prezident má velkou radost, že se této významné mezinárodní role ujímá žena,“ citovala agentura Reuters z prohlášení Sarkozyho kanceláře.

V úterý získala Lagardeová podporu Spojených států, což de facto předznamenalo její zvolení do čela MMF. O tuto funkci vedle Lagardeové usiloval i guvernér mexické centrální banky Agustín Carstens, jenž však nezískal dostatečnou podporu.

Vítám zvolení Christine Lagardeové do funkce výkonného ředitele MMF a přeji ji vše nejlepší,“ reagoval Carstens jen několik minut po zvolení své soupeřky. “Bude to velmi schopná šéfka,“ doplnil.

Jedním z nejpalčivějších problémů, jimž bude muset Lagardeová čelit, je situace katastrofálně zadluženého Řecka, jehož parlament ve středu čeká klíčové hlasování o úsporném o pětiletém úsporném programu v objemu 28,5 miliard eur (695 miliardy Kč). Pokud plánu řečtí zákonodárci nedají zelenou, mezinárodní věřitelé, tedy Evropská unie a MMF, nevyplatí životně důležitou tranši v objemu 12 miliard eur (293 miliard Kč). Bez těchto financí se Řecko ocitne v platební neschopnosti.

Lagardeová proto v úterý večer vyzvala Řeky, aby projevili národní jednotu. “Pokud mám dnes večer Řecku poslat nějaký vzkaz, je to výzva řecké opozici, aby se připojila k národní jednotě se stranou, která je v tuto chvíli u moci,“ uvedla v rozhovoru pro francouzskou televizi TF1.

Vedení v organizaci, která představuje jeden z klíčových pilířů světové finanční architektury, tradičně získávají zástupci Evropy. O hlavě MMF rozhoduje 24členná výkonná rada, kde jsou hlasy rozloženy na základě kvót regionů a členských států. šéf fondu je volen na pět let.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít