Novostavby se dotkly cenového dna

29. října 2010, 07:27 - Anna Janečková
29. října 2010, 07:27

Ekonomická krize snížila ceny novostaveb o patnáct procent. Výhledově je ale ovlivní změna sazby DPH, deregulace nájemného i fakt, že developeři méně staví. Nové bydlení bude zdražovat.

Foto: novostavby.sk

Ceny nového bydlení se za tři roky hospodářské krize snížily průměrně o 15 procent. Oproti panelovým bytům, které zlevnily o více než 20 procent a zlevňovat budou nadále, ceny novostaveb podle developerů dosáhly svého dna. V příštím roce se totiž objeví několik faktorů, které potáhnou poptávku po nových bytech nahoru.

Prvním je plánované zvýšení sazeb DPH ze současných 10 na 16 až 17 procent, které by mělo začít platit od začátku roku 2012. „Za současné tržní situace, kdy jsou marže sraženy na minimum, neexistuje v Česku developer, který by takto výrazné zvýšení DPH mohl pokrýt z vlastního zisku a ceny bytů nezvýšit,“ konstatuje generální ředitel společnosti Ekospol Evžen Korec. Plno lidí se tak podle něho rozhodne pro koupi bytu ještě před plošným zdražováním v roce 2012.

Druhým významným faktorem je deregulace nájemného, která se v Praze naplno projeví taktéž v roce 2012. „Řada lidí, kteří byli dosud zvyklí platit za bydlení pár tisíc měsíčně, si dobře rozmyslí, zdali je pro ně výhodné platit za starší byt v širším centru města tržní nájemné nebo splácet hypotéku a investovat do vlastního,“ míní Korec.

V několika příštích měsících budou podle developerů ceny ještě stagnovat na současné úrovni. „Od jara příštího roku se však dá již očekávat v některých lokalitách mírný růst cen zhruba o výši inflace,“ předpovídá šéf společnosti Central Group Dušan Kunovský.

Poptávku táhnou malé byty

Ekonomická krize změnila český rezidenční trh od základu. „V důsledku striktního omezení bankovního projektového financování se z trhu stáhli developeři, kteří byli závislí na cizím kapitálu,“ říká Kunovský. Nabídka nového bydlení výrazně poklesla. Například v Praze se v první polovině letošního roku začalo podle údajů Českého statistického úřadu stavět 1 410 bytů, což představuje meziroční propad o 46 procent.

Oproti tomu poptávka po novém bydlení na trhu mírně roste. Do konce září prodaly developerské firmy v Praze 1 954 nových bytů, což už je více než za celý loňský rok. „Očekávám, že letos budou prodeje oproti loňsku o zhruba 30 až 40 procent lepší. Lidé pochopili, že nejlepší doba na koupi bytu je právě letos, maximálně ještě v prvním pololetí příštího roku,“ konstatuje Korec. Příští rok by se podle něho v metropoli mohlo prodat až tři tisíce nových bytů. V současné době jdou prý nejvíce na odbyt malé byty v dobré dopravní dostupnosti centra města a v cenové relaci 45 až 50 tisíc korun za metr čtvereční. „Naopak byty v širším centru města, jejichž cena i po údajných slevách stále vysoce převyšuje hranici 65 tisíc za metr čtvereční, stále nikdo nekupuje,“ říká Korec.

Stodůlky i Měcholupy

Přestože se staví méně, stále je z čeho vybírat. Největším developerským projektem na trhu je v současné době Západní město, které v pražských Stodůlkách staví společnost Finep. Ta v září kromě první etapy administrativních budov City West dokončila i Britskou čtvrť s celkem 298 byty od 1+kk až po 4+kk. Ve 245 z nich už se zabydlují noví majitelé.

Ekospol začal na konci srpna stavět první etapu projektu Nový Park Písnice, která nabídne 109 bytů ve dvou moderních tří

až čtyřpodlažních viladomech. „V první polovině příštího roku pravděpodobně už zahájíme výstavbu druhé etapy projektu Panorama Kyje a také zbrusu nového projektu Nové Měcholupy II. Celkem půjde nejméně o 216 bytových jednotek,“ přibližuje Evžen Korec.

Vlajkovou lodí společnosti Central Group je nově projekt Rezidence Nová Kavalírka v Praze 5 – Košířích, který nabízí 140 luxusních bytů v pěti propojených bytových věžích. V průběhu letošního roku firma zahájila nebo ještě zahájí stavbu dalších více než 800 nových bytů a rodinných domů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Poslední testovací kolo. Stáhněte si Android O Developer Preview 4
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít