Novorenesance pro malou firmu

29. ledna 2007, 00:00 - ROBERT ŠIMEK
29. ledna 2007, 00:00

ZÁMEK DOMORADICEZámek ve východočeské obci Domoradice má být podle realitních makléřů ideálním sídlem pro menší firmu. Z dostupných fotografií je však jasné, že případný zájemce bude muset nejdříve investovat do oprav. A ne málo!Domoradice byly až do roku 2002 samostatnou obcí.

ZÁMEK DOMORADICE Zámek ve východočeské obci Domoradice má být podle realitních makléřů ideálním sídlem pro menší firmu. Z dostupných fotografií je však jasné, že případný zájemce bude muset nejdříve investovat do oprav. A ne málo!

Domoradice byly až do roku 2002 samostatnou obcí. Dnes patří pod nedaleké Vysoké Mýto, příliš se toho ale nezměnilo. Snad jen stav zámku, který za posledních několik let výrazně sešel a jeho stav začíná být vážný. Ještě nedávno zachovalá novorenesanční budova, jejíž západní stranu zdobí mohutné schodiště a patrová věž, dnes útulným dojmem rozhodně nepůsobí. Objekt je prázdný a zchátralý.

Současným majitelem je akciová společnost Ala Řepníky, která zámek získala roku 2004. K cenné budově se ale příliš galantně nechová. Do oprav neinvestuje a místo toho nabízí nemovitost k prodeji prostřednictvím kutnohorské realitní kanceláře Intertour a prostějovské realitní kanceláře AD. Cena se pohybuje okolo sedmi milionů korun.

VZESTUP A PÁD KORDULŮ

Ves Domoradice se poprvé připomíná roku 1250, kdy zde má statek Markvart z Domoradic. Tvrz zde ale staví teprve Lukavští z Lukavce na konci 16. století. V průběhu třicetileté války je vydrancována a pobořena. V takto neutěšeném stavu pak zůstává i za dalších majitelů a její osud se zdá být zpečetěn.

Roku 1747 ale panství kupuje vladycký rod Kordulů ze Sloupna a nastává prudký obrat. Na místě polorozpadlé tvrze vyrůstá za pouhých několik let nový rokokový zámek a Domoradice zažívají nebývalý rozkvět.

Toto období ale bohužel netrvá příliš dlouho, protože Kordulové postupně zjišťují, že síly přecenili. Upadají do dluhů a již roku 1786 jsou nuceni panství prodat rodině Rösslerů.

PAMÁTKÁŘI NEPŘIJDOU V průběhu 19. století se majitelé zámku často střídají, až jej roku 1889 získávají manželé Jan a Anna Jílkovi. V jejich vlastnictví prochází objekt nákladnou pseudorenesanční přestavbou a v majetku rodu zůstává až do roku 1948. Po nástupu komunismu je stavba přeměněna na byty úředníků šlechtitelské a semenářské stanice, která zde sídlí dalších čtyřicet let.

Po roce 1989 je zámek vrácen potomkům rodiny Jílků. Restituenti ale nemají na nutnou údržbu peníze a objekt začíná chátrat. Roku 2004 ho získává společnost Ala Řepníky, stav se však nelepší. Na nového majitele, jímž by podle realitních kanceláří mohla být nějaká menší firma, proto čekají nemalé náklady na opravu. Jedinou výhodou přitom je, že zámek nepatří mezi chráněné památky, a rekonstrukci tak nemusí schvalovat památkáři.

POPIS OBJEKTU

název zámek Domoradice

místo Domoradice

kraj Pardubický

adresa č. p. 1

typ zámek

stav chátrající

využití žádné

kult. památka ne

vlastník Ala Řepníky, a. s.

cena 7 milionů Kč

Mohlo by vás zajímat

Finance
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Auta
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace.…
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
Technologie
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít