Novorenesance pro malou firmu

29. ledna 2007, 00:00 - ROBERT ŠIMEK
29. ledna 2007, 00:00

ZÁMEK DOMORADICEZámek ve východočeské obci Domoradice má být podle realitních makléřů ideálním sídlem pro menší firmu. Z dostupných fotografií je však jasné, že případný zájemce bude muset nejdříve investovat do oprav. A ne málo!Domoradice byly až do roku 2002 samostatnou obcí.

ZÁMEK DOMORADICE Zámek ve východočeské obci Domoradice má být podle realitních makléřů ideálním sídlem pro menší firmu. Z dostupných fotografií je však jasné, že případný zájemce bude muset nejdříve investovat do oprav. A ne málo!

Domoradice byly až do roku 2002 samostatnou obcí. Dnes patří pod nedaleké Vysoké Mýto, příliš se toho ale nezměnilo. Snad jen stav zámku, který za posledních několik let výrazně sešel a jeho stav začíná být vážný. Ještě nedávno zachovalá novorenesanční budova, jejíž západní stranu zdobí mohutné schodiště a patrová věž, dnes útulným dojmem rozhodně nepůsobí. Objekt je prázdný a zchátralý.

Současným majitelem je akciová společnost Ala Řepníky, která zámek získala roku 2004. K cenné budově se ale příliš galantně nechová. Do oprav neinvestuje a místo toho nabízí nemovitost k prodeji prostřednictvím kutnohorské realitní kanceláře Intertour a prostějovské realitní kanceláře AD. Cena se pohybuje okolo sedmi milionů korun.

VZESTUP A PÁD KORDULŮ

Ves Domoradice se poprvé připomíná roku 1250, kdy zde má statek Markvart z Domoradic. Tvrz zde ale staví teprve Lukavští z Lukavce na konci 16. století. V průběhu třicetileté války je vydrancována a pobořena. V takto neutěšeném stavu pak zůstává i za dalších majitelů a její osud se zdá být zpečetěn.

Roku 1747 ale panství kupuje vladycký rod Kordulů ze Sloupna a nastává prudký obrat. Na místě polorozpadlé tvrze vyrůstá za pouhých několik let nový rokokový zámek a Domoradice zažívají nebývalý rozkvět.

Toto období ale bohužel netrvá příliš dlouho, protože Kordulové postupně zjišťují, že síly přecenili. Upadají do dluhů a již roku 1786 jsou nuceni panství prodat rodině Rösslerů.

PAMÁTKÁŘI NEPŘIJDOU V průběhu 19. století se majitelé zámku často střídají, až jej roku 1889 získávají manželé Jan a Anna Jílkovi. V jejich vlastnictví prochází objekt nákladnou pseudorenesanční přestavbou a v majetku rodu zůstává až do roku 1948. Po nástupu komunismu je stavba přeměněna na byty úředníků šlechtitelské a semenářské stanice, která zde sídlí dalších čtyřicet let.

Po roce 1989 je zámek vrácen potomkům rodiny Jílků. Restituenti ale nemají na nutnou údržbu peníze a objekt začíná chátrat. Roku 2004 ho získává společnost Ala Řepníky, stav se však nelepší. Na nového majitele, jímž by podle realitních kanceláří mohla být nějaká menší firma, proto čekají nemalé náklady na opravu. Jedinou výhodou přitom je, že zámek nepatří mezi chráněné památky, a rekonstrukci tak nemusí schvalovat památkáři.

POPIS OBJEKTU

název zámek Domoradice

místo Domoradice

kraj Pardubický

adresa č. p. 1

typ zámek

stav chátrající

využití žádné

kult. památka ne

vlastník Ala Řepníky, a. s.

cena 7 milionů Kč

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít