Novinky ze světa IT

14. dubna 2003, 00:00 - admin
14. dubna 2003, 00:00

Vědci a technici si často berou vzor od přírody, což je také případ zařízení zvaného E-Nose (elektronický nos). Podobně jako v případě lidského či zvířecího čichového orgánu jde o velké množství miniaturních senzorů.

Vědci vytvořili elektronický nos

Na rozdíl od zvířecího nosu jsou zde seřazeny chemické receptory, které zvětšují nebo zmenšují objem podle toho, zda se ve vzduchu nacházejí stopy určité látky. Změny velikosti každého čidla pak vyhodnocuje elektronika, která obsluze obratem sdělí údaje o složení vzduchu či jiného plynu. Přístroj přitom dokáže reagovat i na stopová množství některých látek. Konstruktéři elektronického nosu z americké Jet Propulsion Laboratory zařízení již úspěšně otestovali na palubě raketoplánů a Mezinárodní kosmické stanice, kde sloužilo k monitorování kvality umělé atmosféry. Předpokládají však, že o ně bude zájem také v mnoha odvětvích průmyslu, při výrobě a zpracování potravin, v lékařských diagnostických zařízeních, při ochraně životního prostředí a v řadě dalších aplikací.

Prodej počítačů a tiskáren v ČR se stále zvyšuje

Počet prodaných osobních počítačů v České republice stoupl v minulém roce o 12,4 procenta na 395 tisíc kusů. Obdobnou dynamiku zaznamenal i prodej tiskáren, který dosáhl 352 tisíc. V kategorii osobních počítačů představují více než tři čtvrtiny prodaných kusů desktopy. Každý pátý prodaný počítač je notebook a zbytek jsou servery, které se mohly loni pyšnit největší dynamikou růstu. V peněžním vyjádření však jejich hodnota poklesla, naopak za notebooky prodejci inkasovali o osm procent více. Češi v minulém roce celkem utratili za osobní počítače přes 13 miliard korun. Celkový růst trhu však byl podle analytika společnosti IDC CEMA Lukáše Rašky zkreslen projektem Internet do škol, který představoval zakázku na 25 tisíc počítačů. Bez něj by růst byl méně než poloviční. Podle údajů analytické firmy jsou dvě třetiny všech osobních počítačů v menších podnicích, každý sedmý počítač je v domácnostech. Jedničkou na trhu zůstává společnost Hewlett Packard. Druhé místo zaujímá firma Autocont, po ní následují Dell a Acer. Trh s kopírkami rostl minulý rok jen nepatrně. Celkový počet prodaných kusů činil 25 tisíc a stejný počet by měl zůstat i v příštích dvou letech. Analytici IDC CEMA očekávají rostoucí podíl laserových kopírek, naproti tomu podíl analogových by měl do dvou let klesnout na jednu pětinu z dnešních dvou třetin. Jedničkou na trhu je firma Canon, druhá je Minolta. Celková hodnota výdajů na informační technologie v Česku stoupla v minulém roce podle údajů IDC CEMA o 12 procent na 2,17 miliardy dolarů (65 miliard korun). Letos IDC CEMA očekává zhruba poloviční růst.

Telecom garantuje na svých linkách 28,8 Kbit/s

Český Telecom zvýšil minimální garantovanou rychlost pro vytáčené připojení k internetu z původních 9,6 Kbit/s na 28,8 Kbit/s. Zvýšení garantované rychlosti se však netýká všech zákazníků, ale pouze těch, kteří mají objednán cenový program Home Internet, v rámci kterého si předplatí třináct hodin připojení k internetu měsíčně. Ostatní uživatelé se stále musí spokojit s minimální garantovanou rychlostí, na dnešní dobu již nedostatečných 9,6 Kbit/s. V případě, že jste si objednali tarif Home Internet a nejste příliš spokojeni s kvalitou vaší telefonní linky, máte nárok na provedení takových změn ze strany poskytovatele, aby bylo dosaženo garantované rychlosti 28,8 Kbit/s. Český Telecom by tak měl učinit nejpozději do sedmi pracovních dnů od nahlášení.

Intel představil rychlejší Celerony

Společnost Intel poslední březnové pondělí uvedla na trh dva nové procesory Celeron na frekvencích 2,3 a 2,4 GHz. Procesory z rodiny Celeron jsou určeny pro počítače nejnižší cenové třídy a cena nejrychlejší 2,4GHz verze byla stanovena na 127 dolarů. Mírně pomalejší procesor Celeron 2,3 GHz je přitom o 10 dolarů levnější. Oba procesory vyráběné 0,13mikronovou technologií jsou postaveny na moderním jádru Northwood, které zároveň využívá současná generace procesorů Pentium 4. Nové Celerony však na rozdíl od Pentia 4 disponují menší vyrovnávací pamětí druhé úrovně, která má pouze 128 KB ve srovnání s 512 KB u Pentia 4 (s jádrem Northwood).

Eurotel nabídne neomezený GPRS paušál

Eurotel připravil na duben dvě zajímavé novinky. Tarifní zákazníci si budou moci nově aktivovat program nabízející neomezené připojení k internetu přes GPRS za paušální poplatek tisíc korun a nově budou moci i uživatelé GO karet využít přístup na internet přes GPRS. Firma Eurotel připravila pro své tarifní zákazníky překvapení v podobě nového programu DATA Nonstop, v rámci kterého mohou od začátku dubna získat neomezený přístup na internet a WAP prostřednictvím technologie GPRS za měsíční paušální poplatek 1050 Kč včetně DPH. Tento program je možné aktivovat k jakémukoliv z tarifních programů Eurotel. Zároveň Eurotel od 1. dubna nabídl plný přístup k internetu prostřednictvím technologie GPRS na předplacených kartách GO. Za jeden kilobajt přenesených dat přitom zaplatíte šest haléřů. V rámci cenové akce bude cena zpočátku zvýhodněna na tři haléře za kilobajt + 60 haléřů za hodinu spojení.

ACER zlevňuje až o šest tisíc

Společnost Acer, která patří na českém trhu mezi největší dodavatele přenosných počítačů, oznámila snížení cen vybraných notebooků z řady Aspire 1300, TravelMate 230 a TravelMate 280 v rozmezí 3000 až 6000 Kč. Kompletní ceník notebooků v PDF si můžete stáhnou z internetových stránek společnosti Acer.

(s využitím ČTK a Novinky.cz)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
Archos 50 Saphir: odolný obrněnec s velkým akumulátorem (recenze)
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít